Kişisel Finans

Para nasıl biriktirilir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

2018 yılı için en zor soruyu ele alalım dedik. Para nasıl biriktirilir sorusunu soranlar, maalesef bu soruya yanıt bulmakta çok zorlanmaktadır. Özellikle 1600 TL asgari ücret alan çalışanlar, bu soruyu akıllarından bile geçirmemektedir. Çünkü böyle bir şeyin olamayacağını çoktan kabullenmiş durumdalar. Zaman ilerledikçe, teknoloji geliştikçe, dünyanın sosyal yaşam statüleri güncellendikçe yaşam standartlarımızın yükselmesi gerekmez miydi? Normal şartlarda bunun bu şekilde olması gerekirken, maalesef yokuş aşağı inmekte her şey. Her geçen gün fakirleşen bir toplum olmamız, bundan 20-25 sene önce orta direk tabir edilen memur kesiminin sahip olduğu yaşam şartlarının nerdeyse yok olması nedeni ile ekonomik açıdan birikim yapmak neredeyse imkânsız hale geldi.

Para nasıl biriktirilir sorusu sadece zenginler için geçerli olmaya başladı. Yaşı 25-30 altında olanlar belki bilmezler ama anne ve babalarınıza sorarak bu yazdıklarımızı teyit edebilirsiniz. Bundan 25-30 sene önce, bir öğretmen veya memur para biriktirebiliyor, maaşının bir kısmı ile altın veya döviz alıp yastık altına atabiliyordu. Evet, inanın aynen bu şekildeydi. Keza diğer çalışanlar da birikim yapabiliyordu. O zamanlar henüz tüketim toplu olma yolunda ilk adımlarımızı atıyorduk. Önce ünlü markalar girdi hayatımıza.

Göz atabilirsiniz: Banka kredisi sicili nasıl düzelir?

Tekstil ürünlerinde marka seçmeye başladık. Sonra yabancı gıda şirketleri yerleşti ülkemize ve en sonunda teknolojinin gelişmesi ile beraber, son moda teknolojik ürünler girdi hayatımıza. Şu an yeni çıkan bir akıllı telefonu satın alabilmek için en az 3 aylık asgari ücret gerekmektedir. 12-13 yaşındaki çocukların elinde bu telefonlardan rahatlıkla görebilirsiniz. Çocuklarımızın huyu suyu da değişti zamanla. Söz geçiremez olduk onlara. Keza biz de istemeyerek bile olsa bu tüketim çılgınlığına katıldık.

Katılmak zorunda kaldık. Alım gücümüz düştü, üretim azaldı ve sadece hazır yemeye başladık. Hal böyle olunca, cebimizdeki paranın değeri kalmadı ve Para nasıl biriktirilir sorusunun cevabı da ortaya çıkış oldu.

Asgari Ücretle Para Biriktirme

1600 Lira ile para biriktirebilen biri varsa, heykelini Taksim meydanına dikip, etrafını çiçekler ile çevirmeliyiz. Para nasıl biriktirilir sorusunu, asgari ücretle çalışan birine sormak bile büyük bir ayıptır. Dalga geçer gibi yaklaşmış olursunuz. Bunu sakın yapmayın. Çünkü asgari ücretlilerin böyle bir lüksü yok maalesef. Açlık sınırı altında yaşam mücadelesi veren alışanlar, maalesef günlük temel besin ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanıyorlar. Bu hem acı hem de gerçek olan bir durumdur. Bunu kimse inkâr edemez.

Para Biriktirme

Yazılarımızda sürekli geçmiş ile günümüzü kıyasladığımız doğrudur. Ancak yaşanmış olaylara örnek verebilmemiz için bunu yapmak zorundayız. Böylece ne demek istediğimizi daha net kavrayabilirsiniz. Şimdi kalkıp bize, Para nasıl biriktirilir sorusunu sorarsanız, size elbette geçmişten örnekler ile cevap vereceğiz. Çünkü geçmiş yıllarda bunu yapabiliyorduk. Neden şimdi bunu yapamadığımızı örneklerle açıklıyoruz ki, sebeplerini öğrenmiş olun. Para nasıl biriktirilir tavsiyelerden ziyade, nasıl tasarruf yapılır konusuna değineceğiz. Çünkü para biriktirme neredeyse imkânsız olduğuna göre, bari elimizde avucumuzda olanı az da olsa korumak için öneriler sunalım ki işe yarasın.

İlginizi çekebilir: Evde Örgü işi Yaparak Para Kazanma

Maaşla Para Biriktirme

Özel sektörde çalışan kişiler, asgari ücretlilere göre bir tık daha fazla ücret alabilmektedir. Çok değil, sadece bir tık. Örneğin asgari ücret 1600 lira ise, özel sektörde 2.000 – 2,5000 lira arası maaş alınabiliyor. Kalifiye bir eleman iseniz bu rakam 3.000-3500 liraya çıkabiliyor. Gelin bu rakamları örnekleyelim. 2.500 lira maaş alıyorsunuz. Ev kiranız 1000 lira. İlkokula giden çocuğunuz var. Eşiniz çalışmıyor. Kiranızı ödedikten sonra, elinizde kalan para 1500 lira. 400-500 lirasını faturalara verdiniz ( doğalgaz, elektrik, telefon, internet, su, aidat vs ). Kaldı 1000 liranız. 1.25 Liradan sabah öğlen akşam birer simit yerseniz bile ayda 350 lira yapar. Gerisini siz hesap edin ve para biriktirme konusunda planlarınızı yapın. Karı – koca beraber çalışıyorsa ve aylık gelirleri 5.000 lira ise, sadece temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilirler ve her ay 100-200 lira kenara koyabilirlerse, yazın 5 günlük standart bir tatil yapabilirler ailece. Bunun haricinde başka bir birikim yapmaları çok zordur. Banka kredisi çekip ev almak, araba almak gibi durumları saymıyoruz. Borç ile birikim yapılmaz. Bunu sakın unutmayın.

Nasıl Tasarruf Yapılır?

Biliyoruz, Para nasıl biriktirilir konusunda hayal kırıklığı yarattık ama gerçekleri yazdık sadece. Sonuçta bizler de halkın arasında yaşayan kişileriz. Aynı sorunları biz de yaşıyoruz. O yüzden para biriktirme konusundan ziyade, nasıl tasarruf yapabilirsiniz konusunda bir iki tavsiye vermek isteriz. İhtiyacınız olandan fazlasını almayın. Günlük tüketebileceğiniz kadar gıda ürünleri alın. Dolapta hiçbir fazla meyve ve sebzeyi çürümeye bırakmayın. Alışverişlerinizi ucuz ve uygun pazarlardan yapmaya çalışın. Evde elektrik, su, doğalgaz gibi zaruri ihtiyaçlarda israf yapmayın. Aracınız varsa bile toplu taşımayı kullanın. Hem zamandan hem paradan tasarruf sağlarsınız. Şu günlerde biraz kemer sıkma politikası uygulamanız, bütçeniz açısından faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi borcu olan biri kefil olabilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı