Genel

2020 Özürlü Maaşı Ne Kadar, Kimler Alabilir?

Engelli kişilere 2020 yılında verilen para Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından engellilere ve aynı zamanda 18 yaşından küçük engellilere bakan aile ve yakınlarına ödenen desteklerdir. Özürlü maaşı her ne kadar maaş olarak adlandırılsa da aslında bir maaş değil bir yardımdır. Bunun temel sebebi özürlü maaşının bir yardım niteliğinde olmasıdır. Burada devletin bir amacı da engellileri istihdama katılmaktan ve çalışmaktan soğutmamaktır.

Özürlü Maaşı Kimler Alabilir?

Engelli maaşı alabilecek kişiler Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından aşağıdaki gibi belirtilmiştir:

  • Sosyal güvencesi olmayan ve yaşadığı evde kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az olan engellilik oranı en az %40 oranında olan kişiler.
  • Evinde engellilik oranı en az %40 olan 18 yaşından küçük bir yakınına bakan ve sosyal güvencesi olmayı evinde kişi başına düşen gelir 701,32 TL’den az olan kişiler.

Buradan anlaşılacağı üzere engelli kişi 18 yaşından küçük ise engelli aylığını onun bakımını üstelenmiş olan aile bireyi ve 18 yaşından büyük ise kendisi alabiliyor.

Özürlü Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı alabilmek için gerekli koşullar Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

  • Engelli maaşı alınacak ise engellinin veya engelli bakım aylığı alınacaksa engelliye bakan kişinin ve ayrıca engelli kişinin TC vatandaşı olması,
  • Engelli maaşı alınacak ise engellinin veya engelli bakım aylığı alınacaksa engelliye bakan kişinin sosyal güvencesinin olmaması. Burada sosyal güvenceden kasıt kişinin SGK, BAĞ-KUR veya Emekli sandığı gibi kurumlardan bir güvencesinin olmaması kast edilir.
  • Engelli maaşı alınacak ise engellinin veya engelli bakım aylığı alınacaksa engelliye bakan kişinin yaşadığı evde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az yani 701,32 TL’den az olması.
  • Engelli maaşı alınacak ise engellinin 18 yaşından büyük olması veya engelli bakım aylığı alınacaksa engellinin 18 yaşından küçük ancak bakımını üstelenen yakınının 18 yaşından büyük olması.
  • Engelli maaşı almak için engelli kişinin engellilik oranını gösteren heyet raporunun bu raporu vermeye yetkili devlet hastanelerinden yazılı olarak alınması şart.

Özürlü maaşı alabilmek için bu sayılan koşulların gerçekleşmesi gerekiyor. Örneğin engelli kişi çalışmıyor ve sosyal güvencesi yok ise ancak ailesinden kalan bir evden kira geliri elde ediyor ise bu yardımdan faydalanamayabiliyor. Özürlü maaşına özürlü kişi başvuramıyorsa onun adına 18 yaşından büyük bir aile bireyi başvurabiliyor.

Ayrıca 2020 odyometri maaşı ne kadar, nasıl olunur? Bilgilerine bakabilirsiniz.

Özürlü Maaşı Kaç Paradır?

Engelli maaşı tutarı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından aşağıdaki tutarlarda veriliyor:

  • 18 yaşından büyük sosyal güvencesi olmayan ve evde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olan engelliler engellilik oranlarının %40 ile %69 arasında olması durumunda aylık 537,09 TL engelli maaşı alabiliyor.
  • 18 yaşından büyük sosyal güvencesi olmayan ve evde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olan engelliler engellilik oranlarının %70 ve üzeri olması durumunda ise aylık 805,62 TL özürlü maaşı alabiliyorlar.

Özürlü Bakım Maaşı Kaç Para?

Evinde engelli yakınlarına bakan kişilere verilen para engelliye bakan kişinin ailesinde kişi başına düşen gelirin 701,32 TL’den az olması ve bakımını yaptığı engellinin engellilik oranının %40’ın üstünde olması şartı ile ayda 537,09 TL özürlü maaşı veriliyor. Diğer yandan engelli bakım maaşı yanında aile gelir durumunun azlığı halen belirlenen sınırların altında kalıyorsa Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü bünyesinde verilen diğer yoksulluk yardımlarına başvurup onlardan da faydalanabiliyor.

Bir önceki yazımız olan 2020 Odyometri Maaşı Ne Kadar, Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı