Genel

Özbekistan İş İmkanları

Özbekistan iş imkanları geniş olan bir yerdir ve çalışanlarının sigorta ve sosyal haklarına önem veren bir yerdir. Ayrıca Özbekistan’daki iş imkanlarının çeşitliliği dolayısı ile yurt dışında çalışmak isteyen kişilerin de iş için tercih ettiği bir ülkedir. Özbekistan’da çalışma ruhsatı 1 yıl süre ile verilmektedir ve kişilerin 1 yılın sonunda çalışma ruhsatlarının süresini uzatabilmeleri mümkündür. Çalışma izni alan kişilere ise çalışma izinleri 6 ay süre ile verilmektedir. Çalışma iznini bir yerde çalışacak olan kişiler, çalışma ruhsatını ise ofis veya şirket açacak kişiler almalıdır. Diğer ülkelerdeki iş imkanlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Özbekistan’daki Türk Yatırımcıların Durumu Nasıldır?

Özbekistan’daki Türk yatırımcıların durumları değerlendirildiğinde; önceki senelerde zor şartlar altında yaşadıkları doğrudur. Yatırımlarına el konulması, hapse atılmaları ve kötü muamele görmeleri gibi durumlar gerçekleşmiştir. Ancak Özbekistan’da yönetim değişikliği yaşandıktan sonra; Türk yatırımcılar daha önce yaşadıkları problemleri yaşamamaktadırlar. Hatta Özbekistan’a yatırım yapılan ülkelere bakıldığında; birinci sırada Rusya gelirken, ikinci sırada Türkiye gelmektedir. Türkiye’den 5.000’in üzerinde kişi Özbekistan’da yatırım yapmaktadır. Özbekistan’da rahat bir şekilde iş hayatını sürdürmek isteyen bir kişinin; Özbekçe bilmesi gereklidir. Ancak Özbekistan’ın uzun süre Rusya’nın sömürüsü altında kalması ve Rusların yatırım yaptığı bir yer olması nedeni ile; Özbekistan’da iş yapmak isteyen bir kişinin Rusça da biliyor olması önemlidir. Özbekistan’da iş yapmak isteyen bir kişi; istediği verimi Türkçe veya İngilizce ile alamamaktadır.

Özbekistan’da Yaşayan Birinin Giderleri Ne Kadardır?

Özbekistan’da yaşayan birinin giderleri kalem kalem şunlardır:

 • Özbekistan’da kirada oturan bir kişinin ödeyebileceği ortalama ev kirası 200 USD’dir.
 • Özbekistan’da ulaşımını sağlamak isteyen bir kişi; eğer işe gidip gelirken toplu taşıma kullanacak ise, aylık 10 USD ile 15 USD arasında bir miktar harcamaktadır. Kendi aracı olan bir kişi benzinin litresi için 0.5 USD ödemektedir. Taksi ile gidecek olan bir kişi ise kilometre başına 0.25 USD ödemektedir. Toplu taşıma için aynı hesap yapılır ise; 0.2 USD’ye denk gelmektedir ve dolayısı ile Özbekistan’da çalışan bir kişinin ulaşımını en rahat sağlayabileceği araçlar toplu taşıma araçlarıdır.
 • Özbekistan’da spor salonuna gidecek olan bir çalışan, aylık 20-30 USD gibi bir tutarı gözden çıkarmalıdır.
 • Özbekistan’da çalışan bir kişinin aylık gıda masrafı ortalama 100 dolar olmaktadır. Ancak kişi eğer yemek ihtiyacını her gün dışarıdan karşılar ise; masrafı 400 dolar ile 500 dolar arasında değişmektedir.
 • Özbekistan’da tekstil üretimi yetersiz olduğu için; giyime para harcanması durumunda, bu kişiye biraz pahalıya patlayabilmektedir.

Özbekistan’da İş İmkanları ve Çalışılabilecek Sektörler Nelerdir?

Özbekistan’da çalışılabilecek sektörlerden bazıları şunlardır:

 • Özbekistan’da gıda sektöründe çalışabilmek mümkündür.
 • Özbekistan’da turizm sektöründe iş bulabilmek mümkündür.
 • Özbekistan’da tekstil sektöründe iş bulabilmek mümkündür.
 • Özbekistan’da enerji sektöründe iş bulabilmek mümkündür.
 • Özbekistan’da çalışmak isteyen kişilere kendi işlerini kurmaları da öneriler arasındadır.

Özbekistan’da Çalışan Türklerin Maaşları Ne Kadardır?

Özbekistan’da çalışan Türklerin maaşları şunlardır:

 • Eğer oldukça genel bir işçi pozisyonunda çalışılıyor ise; 200 USD ile 250 USD arasında bir maaş alınmaktadır.
 • Hizmet sektöründe vasıfsız işçi olarak çalışanlar en az 1.000 dolar maaş almaktadır.
 • Özbekistan’da çalışmak isteyen mimarlar, mühendisler, doktorlar ve hemşireler; en az 5-10 yıl tecrübelerinin olması durumunda, 3.000 dolar ile 5.000 dolar arasında maaş alabilmektedirler.

Özbekistan’da İş Bulmak İsteyenler Ne Yapmalıdır?

Özbekistan’da iş bulmak isteyen kişilerin; eğer bir Türk firmasında çalışmak istiyor iseler, Türkiye’deki kariyer sitelerindeki iş ilanlarını takip etmeleri gereklidir. Özbekistan’da kendi işini kurmak isteyen kişilerin ise; Özbek hükümetinden destek alabilmesi mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Norveç İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı