Genel

Otokoç Personel Alımı Başvurusu

Otokoç eleman alım başvuruları her yılın başında, firma insan kaynakları tarafından belirlenen, boş pozisyonlara yapılmaktadır. Firma personel alımı düzenli olarak değil, ihtiyaç durumlarına yönelik yapılmaktadır. Otokoç firması, Türkiye’nin en büyük otomobil üreten firması konumunda bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı, yayınladığı iş ilanları her zaman ilgi odağı olmaktadır. Bu ilgi beraberinde, çok fazla sayıda başvuruyu getirmektedir.

Otokoç firması sadece otomobil değil savunma sanayi, toplu taşıma araçları vb. alanlarda da ülkeye hizmet etmektedir. Bu sebepten dolayı, iş hacmi oldukça geniş olmaktadır. Firma günümüzde, Türkiye’de en fazla istihdam sağlayan şirketlerin başında gelmektedir. Firma yayınladığı ilanları, genellikle resmi sitesinden vermekle birlikte diğer iş arama sitelerini de, zaman zaman kullanabilmektedir. Firma bünyesine katılmak isteyen kişilerin, sık sık ilanları takip etmesi gerekmektedir.

Ayrıca Kipa personel alımı bilgilerine bakabilirsiniz.

Otokoç Personel Alımı Başvuru Formuna Nasıl Ulaşılır?

Otokoç eleman alımı müracaat formuna ulaşmak günümüzde gelişen teknoloji sayesinde, oldukça kolay bir hal almıştır. Firma birimleri tarafından hazırlanan formlar, başvuru yapacak adaylar hakkında, ön bilgilendirme almak ve değerlendirme süreçlerine davet amacıyla kullanılmaktadır. Firma bünyesinde herhangi bir pozisyonda başvuru yapacak kişinin, bu formu istisnasız bir şekilde doldurması gerekmektedir.

Firma insan kaynakları birimi, genellikle başvuru formlarını resmi internet sitesini koymaktadır. Fakat bununla birlikte, her platformda yayınladığı iş ilanlarının eklerinde de bulunmaktadır. Başvuru yapacak adayın, ilan detaylarını okurken ilan ekinde ki formu indirip tekrar firmaya teslim etmesi gerekmektedir.

Resmi internet sitelerinden veya iş ilanlarının eklerinden formlara ulaşamayan adaylar, doğrudan firma yetkilileri ile iletişime geçip, başvuru formunu temin etmek durumundalar. Başvuru formunu temin etmek tamamen adayın sorumluluğuna bırakılmış olup, formsuz başvurular asla kabul edilmemektedir.

Otokoç Personel Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Otokoç eleman alımı müracaat koşulları firmanın, otomotiv anlamında birçok alanda hizmet vermesi, saygınlığı ve nitelikli insan gücüne ihtiyacı bakımından aranan niteliklerin tümünü oluşturmaktadır. Firmanın her geçem gün büyüyen iş hacmi sayesinde, personel ihtiyacı artmaktadır. Fakat bu ihtiyacı karşılamaya yönelik verilen ilanlarda, başvuru sayıları oldukça çok olmaktadır. Kabaca firma başvuru şartları aşağıda ki gibidir;

 • Alanında tecrübeli olmak
 • Takım çalışmasına yatkın olmak
 • Seyahat engeli bulunmamak
 • B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak
 • Üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olmak
 • En az ön lisans derecesinde mezuniyet belgesine sahip olmak
 • MS Office programlarına iyi derecede hâkim olmak
 • 3 boyutlu düşünebilir olmak

Otokoç Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Otokoç müracaat belgeleri firmaya başvuru yapacak her adaydan, temin etmesi istenilen belgelerin tamamıdır. Firma yetkilileri, işe alım sürecini tamamladığı kişilerin, çeşitli işlemlerini başlatabilmek adına, bir dizi belge istemektedir. İstenilen belgelerin temini, tamamen kişinin sorumluluğu altında olup, belgeleri temin edemeyen kişiler işe başlatılamazlar.

Bu sebeple değerlendirme sürecinden, başarı ile geçip işe alınan adaylar, istenilen belgeleri zamanında ve eksiksiz bir şekilde teslim etmeleri gerekmektedir. Özellikle insan kaynakları birimi tarafından, oldukça titizlikle takip edilen konu zaman zaman adayların zorlanmasına neden olmaktadır. Bu sebeple firma, istediği belgelerin tümünde e-devlet çıktısı kabul etmektedir.

Otokoç başvuru belgeleri kabaca, aşağıda ki gibidir;

 • 5 adet vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Sicil kaydı
 • İkametgâh belgesi
 • Sigorta döküm belgesi
 • Sağlık raporu
 • Temiz kâğıdı

Otokoç Staj İmkânları Nasıldır?

Otokoç staj olanakları açısından oldukça geniş imkânlar sunmaktadır. Türkiye’nin en önemli şirket gruplarından birinin, parçası olan firma binlerce kişiye istihdam sağlamaktadır. Personel alımı çerçevesinde, geleceğe yatırım yapmak ve nitelikli insan gücü yetiştirmek açısından, staj programları da başlatmaktadır. Firma staj programları sadece öğrencinin sahada yetişmesi değil, zihinsel ve kültürel yönden de gelişmesine yardımcı olacak şekilde tasarlanmaktadır. Staj programları kapsamında, öğrenciler birçok kültürel aktivitede de bulunabilmektedir.

Firma çalışma alanı ve saygınlığı sebebi ile her sene yaz ve bahar aylarında açtığı staj ilanlarına, binlerce başvuru almaktadır. Bütün başvurular, firma resmi sitesinden yapılabilmektedir. Firma yetkilileri tarafından, staj programına alınacak öğrencilerin seçimi için belirli şartlar koyulmuştur. Bu şartlar her sene değişse de genellikle şu şekildedir;

 • Yılsonu genel ağırlıklı not ortalaması 4,00 üzerinden, en az 3,00 olmalı
 • Zorunlu staj dersine sahip olmalı
 • Sigortası okul tarafından yapılmalı
 • Üniversitelerin makine mühendisliği, otomotiv mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği veya endüstri mühendisliği bölümlerinde okuyor olmalı

Koçtaş personel alımı şartlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Otokoç Çalışma Şartları Nasıldır?

Otokoç çalışma koşulları mesleki yıpranmayı bir kenara bıraktığımızda, personeline oldukça iyi ve geniş çalışma ortamları sunmaktadır. Otokoç firması, bünyesinde çalıştırdığı her personeli ailesi gibi görmeyi görev edinmiş, bu prensip doğrultusunda ilerlemiş bir firmadır. Bu sebeple çalışanlarının büyük bir bölümü, firmadan çok memnun olduklarını dile getirmektedir.

Firmanın en büyük özelliklerinden birisi, maaşları günü gününe yatırıyor ve hiçbir gecikme yaratmıyor olmasıdır. Bunun dışında, yapılan iş ve sektör gereği firma bünyesinde çalışan her bir personel, fabrika ortamında çalışmaktadır.

Otokoç Personel Alımı Sosyal Haklar Nelerdir?

Otokoç eleman alımı sosyal hakları oldukça geniş olmaktadır. Firma çalışan her personeline, sosyal açıdan birçok konu da desteğini esirgememektedir. Bu haklardan bazıları lojman ve barınma, yemek kartı, Koç firmalarında indirimli alışveriş vb. gibidir.

Firma tarafından verilen bu sosyal haklar, tüm personel için geçerli olup birinci dereceden yakınları da dâhil olmaktadır. Personel alımı sırasında, işe kabul edilen her aday ilk iş gününden itibaren bu sosyal hakları, kazanmış durumdadır.

Bir önceki yazımız olan Otokar Personel Alımı Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı