Genel

Otokar Personel Alımı Başvurusu

Otokar eleman alımı başvuruları her yıl firma yetkilileri tarafından hazırlanan, iş raporları ve bütçe planlamaları paralelinde gerçekleştirilmektedir. Otokar firması personel alımı konusunda, ülke çapında ki en büyük istihdam kaynaklarından bir tanesidir. Otokar firması savunma sanayiinden toplu taşımaya kadar, oldukça geniş bir yelpazede hizmet vermektedir. Bu sebeple vasıflı veya vasıfsız, yılın hemen hemen her ayında eleman açığı bulunmaktadır.

Firma insan kaynakları birimleri, iş ilanlarını genellikle resmi internet sitesinden vermektedir. Bununla birlikte acil iş ihtiyaçlarında, popüler iş arama sitelerini de kullanabilmektedir. Bu sebeple iş başvurusu yapmayı düşünen kişiler, sık sık internet platformlarını kontrol etmeleri gerekmektedir. İş ilanlarında belirtilen şartlara uyum sağlayan kişiler, özgeçmişleri ile gerekli yerlere başvuru yapabilirler.

Ayrıca NEF personel alımı bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Otokar Personel Alımı Başvuru Formlarına Nasıl Ulaşılır?

Otokar eleman alımı başvuru formlarına ulaşmak her adayın, iş başvurularında gerçekleştirmesi gereken öncelikli işi konumundadır. Başvuru formları insan kaynakları birimleri tarafından, başvuru yapacak adayların yeterlilikleri hakkında ön değerlendirme yapabilmek adına oluşturulmuştur. Başvuru formlarının içeriğinde, kişiler hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır. Detaylı bilgilerin haricinde, belirtilen formlarda kişinin tecrübeler vb. iş hakkında belirlenmiş çeşitli sorularda mevcuttur. Başvuru yapacak adayların, formlarda belirtilen sorulara net ve doğru yanıtlar vermesi beklenmektedir. Yanlış bilgi veren kişilerin tespit edilmesi halinde, Koç firması bünyesinde ki hiçbir şirkete başvuru yapamamaktadır.

Başvuru formları genellikle, firma insan kaynakları birimlerinin iş ilanlarının içerisinde bulunmaktadır. Başvuru yapacak adaylar, iş ilanlarını incelerken ilan eklerini de kontrol etmeleri gerekmektedir. İlan eklerinde bulunan formlar, bilgisayar üzerinden indirilip tekrar firmaya teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru formlarına ilan eklerinde ulaşamayan adaylar, resmi internet sitesi kariyer bölümünden rahatlıkla belirtilen formlara ulaşabilirler. Bununla birlikte Otokar firması civarında oturan veya ulaşım sağlayabilecek kişiler, elden de belirtilen formların teminini sağlayabilirler.

Otokar Personel Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Otokar eleman alımı müracaat koşulları firma bünyesine başvuru yapacak her adayın, sağlaması gereken minimum koşulları oluşturmaktadır. Firma birimleri tarafından belirtilen koşulları sağlayamayan kişiler, başvuru yapsalar dahi yaptıkları başvurular geçersiz sayılmaktadır. Bu sebeple adayların başvuru yaparken, ilanda belirtilen şartları detaylı bir şekilde okumaları ve değerlendirmeleri tavsiye edilmektedir.

Genel olarak başvuru şartları aşağıda ki gibidir;

 • Üniversitelerin makine, elektrik veya otomotiv mühendisliği bölümünden mezun olmak
 • En az 3 yıl mesleki tecrübeye sahip olmak
 • Tercihen İngilizce bilmek
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlamak
 • Sorumluluk sahibi olmak
 • Seyahat engeli bulunmamak
 • B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak
 • Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış olmak

Otokar Personel Alımı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Otokar eleman alımı müracaat belgeleri firma bünyesinde ki herhangi bir pozisyona başvuru yapacak adayların, temin etmesi gereken belgelerin tümünü oluşturmaktadır. Başvuru belgelerini temin edemeyen adayların, hiçbir işlemi sistemsel olarak gerçekleştirilemeyeceğinden, başvuruları da dikkate alınmamaktadır. Bu sebeple adayların, başvuru belgelerini titiz ve hızlı bir şekilde temin etmesinde fayda vardır. Başvuru belgelerin tümü e-devlet çıktısı halinde temin edilebilmektedir. Bu sebeple adayların belirtilen belgeleri temin etme konusunda, zorluk yaşayacağı bir durum söz konusu değildir.

Genel olarak firma başvuru belgeleri aşağıda ki gibidir;

 • İkametgâh belgesi
 • Diploma aslı veya mezuniyet belgesi
 • Oda sicil numarası
 • Sigorta dökümü
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • Sicil kaydı
 • Başvuru formu
 • Sigorta dökümü
 • Askerlik hizmet belgesi
 • Sağlık raporu

Otokar Firması Staj Başvurusu Nasıl Yapılır?

Otokar şirketi staj müracaatı yapmak firma işleri doğrultusunda eğitim gören her kişinin, arzuladığı ve başvuru yaptığı bir konudur. Otokar firması ülke genelinde, çok saygın ve büyük bir araç üretim firmasıdır. Firmanın belirtilen iş hacmi sadece ülke sınırları içerisinde değil, yurtdışına da uzanmaktadır. Bu sebeple geleceğe emin adımlar atmak isteyen öğrenciler, firmayı oldukça fazla tercih etmektedir. Firma yetkilileri ise şirketin geleceğinde söz sahibi olacak kişileri, nitelikli olarak eğitmek ve kadrosuna katmak amacıyla çeşitli staj programları hazırlamaktadır. Belirtilen staj programları, personel alımı süreçlerine dâhil edilmektedir.

Firma insan kaynakları birimleri, her yılbaşında iş hacmi, bütçe ve iş planlamaları hakkında raporlar hazırlamaktadır. Belirtilen raporlar doğrultusunda, o yıl staj programına alınacak öğrenci kontenjanları da belirlenmektedir. Fakat her yıl belirtilen kontenjanların, oldukça üstünde başvuru sayısı gelmektedir. Bu sebeple yetkililer, staj programlarına katılmak isteyen öğrencilerden bazı şartları sağlamasını istemektedir. Bu şartlardan en önemlisi, not ortalaması şartıdır. Buna göre firma bünyesinde ki staj programlarına katılacak öğrencilerin, minimum 3,00 not ortalamasını tutturmaları gerekmektedir. Şartları sağlayan öğrenciler, resmi internet sitesinden özgeçmişleri ile birlikte başvuru yapabilirler.

Makromarket personel alımı başvurusu bilgileri için yazımızı okuyabilirsiniz.

Otokar Çalışma Şartları Nasıldır?

Otokar çalışma koşulları açısından, ülke genelinde personeline en fazla hak tanıyan firmalardan bir tanesidir. Firmanın yaptığı iş gereği, çalışan personellerin birçoğu üretim bantlarında, fabrika ortamlarında hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra fabrika bünyesinde, personellerin stresini atabileceği çeşitli sosyal tesislerde bulunmaktadır. Şubelerde çalışan takımlar ise, daha çok sıcak ve güzel bir ortamda hizmetlerini vermektedir.

Otokar İnsan Kaynakları Birimine Nasıl Ulaşılır?

Otokar insan kaynakları birimine ulaşmak birçok kişi tarafından, özellikle işe alım süreçlerinde istenmektedir. Firma insan kaynakları birimleri, personeller ile ilgili tüm işlemlerden sorumlu tek birimdir. Bu sebeple tüm birimlerden daha çok, personeller ve adaylar ile iç içe çalışmaktadır. Firma insan kaynakları biriminin iletişim numaraları, resmi internet sitesi iletişim sayfasında mevcuttur. Bunun yanı sıra personel alımı bölümünden, iş ilanlarından da gerekli birimlerle iletişim sağlamak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Netlog Lojistik Personel Alımı Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı