Genel

Ölenin Emekli Maaşı Kime Nasıl Bağlanır?

Ölüm aylığı diye halk arasında bilinen ölen kişinin emekli maaşı, vefat eden sigortalı kişinin geride kalan hak sahiplerine verilen emekli maaşını ifade eder. Bilindiği üzere devlet tarafından yapılan çalışmalar ve düzenlemeler sonucunda, emekli maaşı alan kişi vefat ettiğinde maaşı çocuklarına ya da eşine bırakılır. Vefat eden kişinin ölümünden hemen sonra bu işlem başlatılmasa da, vefat eden kişinin yakınları gerekli resmi dairelere başvurarak bu maaşı alabilir. Bu durumda ilk başvurulması gereken yer Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’dır. Buraya verilen dilekçe ile işlem başlatılır.

SGK’ya Başvurmak İçin Gerekli Evraklar

Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmak için çeşitli evraklar gerekir bunlar şöyle sıralanabilir.

  • Ölüm aylığının kime bağlanacağına dair bilgi içeren talep dilekçesi yazılmalıdır. TC kimlik numarası ve adres mutlaka yazılmalıdır.
  • Veraset belgesinin aslı veya noter tarafından onaylanmış kopyası istenmektedir.
  • Hastaneden alınacak ölüm belgesi gereklidir.
  • Nüfus müdürlüğünden alınması gereken veya E-Devlet üzerinden alınan Vukuatlı Nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
  • 3 adet vesikalık fotoğraf istenir.

İlginizi çekebilir: Emekli Maaşına haciz gelir mi ?

Ölen kişinin emekli maaşını almak için başvuru yapıldığında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Eğer eşlerden her ikisi de emekli ise, yaşayan eş hem kendi maaşını hem de ölen eşinin maaşını alabilmektedir. Vefat eden kişinin eşi veya çocukları bu maaştan faydalanmak istiyorsa bazı şartlar taşımak zorundadır. Bu şartlar arasında kişinin en az 1800 günlük, yaşlılık veya ölüm sigortaları priminin bildirilmiş olması gerekir. Erkek veya kız çocuk babanın kalan emekli maaşını almak istediğinde, kanunlar erkek ve kız çocuk için ayrı ayrı belirlenmiştir.

Göz atabilirsiniz: Ölen babanın maaşını kızı alabilir mi?

Borçlanma süresi dışında kalan en az 5 yıllık sigortalı olma süresi ve toplam dokuz yüz günlük priminin bildirilmiş olması gerekir. Bu iki şart sağlanıyorsa ölen kişinin emekli maaşı eşi veya çocuklarına bağlanır. Hem eş ve hem de çocuklar aynı anda bu maaştan istekte bulanamaz. Bu yüzden Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparken maaşı kimin almak istediğine kişiler karar vermesi gerekir. Yapılan bu başvurular genelde 30 gün içinde sonuca bağlanır. Maaş bağlandığında ise dilekçe tarihinden itibaren ücret hesaplanır ve biriken maaşlar varsa toplu şekilde taraflara ödenir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı