Krediler

Ölen Kişinin Kredisini Kim Öder?

Kredi çektikten sonra kredi borcu bitmeden vefat eden kişinin borcu ne oluyor, ölen kişinin kredi borcu hangi şartlar altında kredi borcu siliniyor veya silinmeyince kimlere borç kalır bu soruların yanıtlarını arayalım.

  • Bankalardan kredi alırken alınan dosya masrafı ücreti olarak alınan ücret aslında genel olarak kredi çeken kişinin hayat sigortasının yapılması ve bankanın krediler için almış olduğu masrafların karşılanması içindir.
  • Özellikle kredi çeken kişi için yapılan hayat sigortası kişilerin herhangi bir sebepten dolayı vefat etmesi sonucunda tüm kredinin hayat sigortası tarafından karşılanması için geçerlidir.
  • Bu yüzden genellikle belirli yaş üzerinde ( 70 yaş ve üzeri ) olan bireylere bankalar kolay kolay kredi vermiyor. Sebebi ise yaş itibari ile kişilerin vefat etme riskinin daha yüksek olmasıdır ve hayat sigortası bu riski göze almıyor.
  • Burada önemli olan durum ise; ölen kişinin yakınlarının hayat sigortası kapsamını detaylı bilmeleridir. Çünkü hayat sigortası çekilen kredinin tamamını kapsamaktadır. Bu durumda kredi çeken kişinin vefat etmeden önceki ödediği tüm kredi taksitlerinin varislere geri ödenmesi gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Ölen Kişinin Banka Borçlarına Ne Olur ? Reddi Miras Nedir ?

Ölen Kişinin İhtiyaç Kredisi Borcunu Kim Ödüyor?

İhtiyaç kredisi için de geçerli olan hayat sigortası kredi çekme esnasında yapılmışsa vefat eden kişinin ardından ödenen tüm taksitler varislere geri verilir. Ölen kişinin kredi borcu ihtiyaç kredisi olsa bile bu uygulama geçerlidir.

Ölen Kişinin Ev Kredisi Borcunu Kim Ödüyor?

Özellikle Türkiye’de en çok çekilen krediler arasında ilk sırayı alan ev kredisidir. Evlerin pahalı olmasından ve halkın genellikle orta ve düşük gelir seviyesine sahip olmasından dolayı kişiler genellikle emekli olduktan sonra ev almaya karar veriyor. Emeklilik ikramiyelerinin üzerine çektikleri kredinin tamamını ödemeden vefat eden kişilerin kredi borcu ise yine kredi çekme esnasında eğer hayat sigortası yapıldıysa sigorta bu borcu karşılaşmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Ölen Kişinin Kredi Kartını Kapatma İşlemleri

Kredi çekerken imzalanan onca kağıdın neleri içerdiğini bilmek imkansızdır. Bu yüzden sadece hayati konuları detaylı sorgulamak ve gerekirse kredi çekilirken ölen kişinin kredi borcu ne oluyor gibi önemli konuları detaylı açıklatmakta fayda var.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankasından Dijital Kredi İmkanı başlıklı makalemizde Anında Kredi, E-Kredi ve Garanti Bankası hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Dünyanın Amerikan kısmından bir kredi almaktan dolayı çok mutluyum, kredi başvurunuz için Bay Wilson Jones’la iletişime geçmek için her şeyden önce mali yardım almanızı tavsiye ediyorum. Borçlarımı ödemek için 100.000 liralık krediye ihtiyacım vardı ve faturalarımı ödemek için kredi başvurumu için onunla temasa geçtim ve kredimi başarılı bir şekilde aldım. Krediniz için lütfen e-posta ile iletişime geçin:

    E-posta adresi: creditfinancierhome@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı