Banka Kartları

Ölen Kişinin Kredi Kartını Kapatma İşlemleri

Banka borçları olan kişilerin vefat etmesi durumunda genele kredi borçlarının ne olacağı az çok biliniyor ancak ölen kişinin kredi kartlarının ne olacağı birçok kişi tarafından bilinmez. Kredi kartları kişilerin direkt bankacılık işlemleriyle ilgili olduğundan dolayı kart borçları kredi borcunda olduğu gibi 1. varisi olan ailesine kalır.

Veraset İlamı ve Banka Borçları Durumu

Ölen kişinin 1. dereceden yakını olan kişiler banka işlemleri için Sulh Hukuk Mahkemeleri yada noterden belirli bir ücret karşılığında veraset ilamı vermeniz gerekir. Bankalardaki alacak yada borç durumlarının sonlandırılması için banka sizden ölüm belgesi ve veraset ilamı talep edeceği için bu belgeleri hazır bulundurmanız gerekiyor. Bu belgeleri aldıktan sonra ölen kişinin aşağıdaki bankacılık işlemlerinin tümünü gerçekleştirebilirsiniz;

  • Para çekme veya hesap kapatma
  • Kredi borcu ödeme yada kredi kapanma başvurusunda bulunma
  • Kredi kartı kapatma ve borç ödeme işlemleri
  • Yatırımda bulunan birikimlerin nakde çevrilerek hesaba aktarılması

İlginizi çekebilir: Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir?

Yukarıda belirtilen işlemlerden hangisini yapmak istiyorsanız öncelikle bankaya yapmak istediğiniz işleme dair dilekçe yazmanız gerekiyor. Yazılan dilekçe ile birlikte banka şubesine gitmeniz ve bireysel bankacılık bölümünde başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Bu işlemi yapmadan önce ölen kişinin tüm mirasını kontrol etmeniz olası bir borçlanma durumunun önüne geçer.

Kredi Kartı Kapatma İşlemleri

Kredi kartının kapatılması için yapılacak başvurular eğer kredi kartının borcu bulunmuyorsa anında kapatılarak sonlandırılır. Ancak kartın borcu varsa borcun ödenmesinden sonra kredi kartı kapatma başvurusunda bulunulabilir. Kredi kartı yada kredi borcunu ödemek istemeyen kişilerin yapacağı tek işlem reddi miras yapması olacaktır. Reddi miras edilmesi durumunda ölen kişinin tüm mal varlığı reddedildiği için ev, otomobil yada diğer değerli taşınmazlarında tüm haklarından vazgeçildiği anlamına gelir. Bundan dolayı reddi miras yapmadan önce mirasın getirisini ve götürüsünü iyi hesaplayarak karar verilmesi gerekiyor.

Eğer ölen kişinin üzerine ev varsa banka borcunu ödemek ve mirası kabul etmek daha mantıklı olacaktır. Diğer yandan ölen kişinin bıraktığı miras borçlarını ödemeye dahi yetmiyorsa reddi miras yapılması da varislerin durduk yere borç ödememesi için devlet tarafından tanınan en büyük imkandır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar başlıklı makalemizde Ev Hanımlarına Kredi, Garanti Bankası ve Şekerbank hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı