Parafikir

Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir?

Dünyanın en keyifli ( ! ) işlerinden biri kredi kartı kullanmak veya bankadan kredi almak. Günümüz şartlarında birçok vatandaşın görüşü bu şekildedir. Kredi kartını kullanarak yapılan harcamaların sanki bedava olduğu görüşü yaygındır. Bankadan çekilen kredilerin ise, havadan geldiği görüşüne sahip vatandaşlar, iş bu borçları ödemeye gelince, çok zorlanmaktadırlar. Aldığınız kredinin borcu veya harcama yaptığınız kredi kartının borcunu ödememe gibi bir durum asla söz konusu değildir. Eninde sonunda borcu ödemek zorundasınız. Aksi halde ölene kadar bu borçlar peşinizi bırakmaz. Ölene kadar dedik te aklımıza geldi, hiç düşündünüz mü Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir diye. Bankalardan kredi aldınız, kredi kartlarını doya doya harcadınız, borçlarınız birikti ama vadeniz doldu ve öldünüz. Peki şimdi? Borçlardan kurtuldunuz mu? Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir? Bu soruların cevaplarını detaylı olarak açıklayacağız ama önce kredi borçlarına ve ödenme şekillerine şöyle bir göz atalım.

Kredi Borçları Hakkında Her Şey

Her 3 vatandaştan 2 tanesi borç içinde yaşamını sürdürmektedir. Kredi borcunu ödememek diye bir şey söz konusu değildir. Bugün ödemezseniz, 1 sene, 3 sene 5 sene sonra yaşamınızın her adımında bu borç karşınıza çıkacaktır. Ve her ödenmeyen gün için yüksek faizler eklenir ve borcunuz katlanarak büyür. 100 lira olan borç, 1 sene sonra 1.000 TL olur. Kredi borcunuzu mutlaka kapatmalı ve borç yükünden kurtulmalısınız. Öleyim de kurtulayım diye geçirmeyin aklınızdan. Kurtulamazsınız Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir sorusunun cevabını aşağıda okuyunca, detayları öğreneceksiniz.

Kredi borcu hakkında

Milyonlara vatandaşın derdidir kredi borcu. Borcu olmayan vatandaş, şu an üst seviyede Vip Vatandaş statüsünde sayılmaktadırJ Abartıyoruz sanmayın. Gerçekten öyle. Parası olanın da kredi borcu var, parası olmayanın da alışkanlık haline geldi artık kredi borçları. Kredi borcu, bankadan çektiğiniz kredinin aylık taksitleridir. Bu taksitleri, sözleşmede geçen ödeme tarihlerinde ödemeniz gerekmektedir. Belirlenen ödeme tarihlerinde ve zamanında ödenmeyen kredi borcu, kredi notunuzu da olumsuz etkiler. Kredi borcu 2 ay üst üste ödenmez ise, 3. Ay avukata devredilir ve hakkınızda yasal işlemler başlatılır.

Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Aldığınız kredi borcunu ödemezseniz, asla peşinizi bırakmaz. Öncelikle bunu belirtelim. Her ödemeyen gün için, bankanın belirlediği faiz oranı işlemeye başlar ve anaparanın üzerine eklenir. 3. Ayın sonunda ise devreye bankanın avukatı girer ve sizden icra kanalı ile borcu tahsil etmeye çalışır. Sahibi olduğunuz gayrimenkul, taşınmaz, araç, banka hesapları, 3. Şahıslarda olan alacaklarını ve kıymete değer her türlü varlığınıza el koyma hakları vardır. Bu yasalarda belirlenen haklardır. Türkiye Cumhuriyeti anayasasında var olan kanun maddesinde “ kişi, borcundan dolayı özgürlüğünden mahrum edilemez “ maddesinde belirtilen hapis cezası olmamasına rağmen, bu borç veya borçlar yaşamınızın her anında karşınıza çıkacaktır.

Kredi borcu sigortası

Çoğu banka, son zamanlarda yaşanan kredi ve kredi kartı borcu patlamasından dolayı borç sigortası yapmaya başladı. Her hangi bir nedenden dolayı çalıştığınız işyerinden kovulup işsiz kalırsanız veya çalışamaz hala gelecek şekilde sakatlanma, yaralanma veya ölüm hali durumunda, kredi veya kredi kartı borcunuzu sigorta altına almaktadır. Tabi bunu da belli bir ücret karşılığında yapmaktadır.

Ölen Kişinin Kredi Borcunu Kim Öder

Kredi çektiniz, taksitlerinizi ödüyorsunuz. Her şey yolunda giderken, vadeniz doldu ve öldünüz. Peki, Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir? Esas soru bu. Eğer ölen kişinin borç sigortası varsa, hiçbir işlem yapılmasına gerek yoktur. Kredi sahibinin öldüğüne dair resmi raporu ve belgeyi bankaya sunmanız yeterlidir. Kalan borçtan kurtulursunuz. Kredi sigortası yapılmamışsa, borçlu kişinin 1.derece yakınları yani varisleri bu borcu ödemek zorundadır. Eşi, çocukları, annesi, babası ve benzeri 1. Derece yakınlar bu borç yükümlülüğüne girer. Bundan kurtulabilmeniz için yapmanız gereken tek şey, ölen kişi hakkında “ reddi miras “ davası açmanızdan. Yani ölen kişiden kalan tüm varlık ve borçlardan feragat ettiğinizi bildirmeniz gerekir. Reddi miras davası açarsanız, ölen şahsın sahibi olduğu taşınmaz, mülk ve diğer değerli miraslardan da vazgeçmiş olursunuz. Bunu yapmak istemiyorsanız, ölen şahsın kalan borcunu ödemek zorundasınız.  Ayrıca https://www.parafikir.com/olen-kisinin-kredisini-kim-oder/    burada detayları paylaşmıştık.

Kredi borcunun avukatlık olması

Pek çok vatandaşın sıkça karşılaştığı veya ileride karşılaşabileceği bir durumdur, borcun avukata devredilmesi. Burası psikolojik olarak çok sıkıntılı bir süreçtir. Sinirlerinizin çelik gibi olması ve sakin olmanız gerekir. Avukatlar, banka tarafından görevlendirilir ve borçludan borcun tahsilatı için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Bu süreçte psikolojik baskı, tehditler, borçluyu olmayacak şeyler için asılsız tehdit etmeler ve benzeri tüm yaptırımları yaparlar. Banka avukatı ile iletişim kurarken elinizden geldiğinde nazik ve kontrollü olmalısınız. Sizi kışkırtmalarına izin vermeyin. Tehditleri görmezden gelin. Yapacakları sadece kanunlar ile sınırlıdır. Bunu unutmayın. Borcunuzu ödemek için kendinize göre bir borç ödeme planı çıkartın. Onların belirledikleri ödeme tablosu kanun değildir. Eninde sonunda sizin istediğiniz olacaktır. Banka avukatları borcu tahsil etme peşinde oldukları için ne zaman ve ne nasıl ödeneceği onlar için anlam ifade etmez. Yani siz borcunuzu 24 ay içerisinde ödemek istediğiniz, avukatın hayır 12 ayda ödeyeceksin demesi bir şeyi değiştirmez. Sizin dediğinizi kabul edeceklerdir. Kesinlikle planı kendinize göre yapın. Üzerinize her hangi bir gayrimenkul, araç ve benzeri taşınmaz kayıtlı değil ise, size karşı yaklaşımları çok farklı olacaktır. 120 ayda öderim deseniz bile kabul edeceklerdirJ Bu konuda kararlı olun. Hiçbir şey yapamayacaklarını unutmayın. Ev haczinin de kısıtlanması nedeni ile bu tür borçlu kişilerin her istediği şarta uymak zorundalar. Hapse attırırım, şöyle yaparım böyle yaparım gibi tehditler alıyorsanız, hiç çekinmeden Baroya şikâyet edin. Böyle bir davranış sergileme haklarını bulunmamaktadır. Borcun üzerinden belli bir süre geçmişse, tüm oluşan faizleri bile silmekteler ve sizden sadece anaparayı tahsil etmektedirler. Pazarlık yapın. Taviz vermeyin. Canınızı alacak değiller yaJ

Kredi borcunun varlık şirketine devri

Yukarıda bahsettiğimiz avukatlık sürecini geçtiniz. Borcunuzu ödeyemediniz. Üzerinize de her hangi kayıtlı bir şey yok. Yani haczedecekleri bir şey bulamadılar. İşte asıl avantajlı süreç şimdi başlıyorJ Bankalar sizden umudu kesince, borcunuzu varlık şirketlerine satar. Varlık şirketi, bankalardan borç listesini uygun fiyata alıp, borçlulara kolay ödeme seçenekleri ve indirimler sunarak borcu tahsil etmeye çalışan şirketlerdir. Kısaca tanımı:  “ ne koparsam kardır “ mantığı ile çalışan finans şirketleridir. Borcunuz bir varlık şirketine devir edildiğinde, örneğin 10000 tl olan borcunuzu 2000 TL ödeyip kapatma imkânınız doğar. Sıkı pazarlık ile anaparanızdan bile daha azına borcunuzu kapatabilirsiniz. Varlık şirketleri ile yapmanız gereken tek şey pazarlıktır.

Kredi borcu hapis cezası var mı?

Hayır. Borç yüzünden kimse hapse girmez. Hapis cezası yoktur. Ancak banka avukatı ile yazılı sözleşme yapar ve borcunuzu ödemezseniz kısa süreli hapis cezası vardır ( en fazla 3 ay ). Ödeme şartını ihlal suçudur ve 15 gün ila 3 ay arasında hapis cezası vardır. Asla hiçbir yere imza atmayın. Telefonda konuştuklarınız kesinlikle geçerli değildir. Avukatların tehditleri asılsızdır. Bunu unutmayın. Sadece yazılı olarak yapılan protokol ihlal edilirse bu kanun yürürlüğe girer. Bunun dışında borç miktarı ne olursa olsun kesinlikle hapis cezası yoktur. Kapınıza gelen icra memuru ve avukat size belge veya kâğıt uzatırsa dikkatle okuyun. Okumadan, anlamadan asla imza atmayın. Farkında olmadan borç ödeme şartı” imzalarsanız ve zamanında ödemezseniz, işte o zaman sıkıntı yaşarsınız. Bu saydığımız maddeler haricinde hiçbir kanuni yaptırımı yoktur. Sinirlerinizi ve sağlığınızı bozmayın. Stresten uzak durun. Borç elbet bir gün kapanır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ