İcra ve Yasal Takip

Ölen Kişinin Banka Borçlarına Ne Olur ? Reddi Miras Nedir ?

Öncelikle birçok banka kredi kullanan kişilere kredinin son aşamasında hayat sigortası seçeneği sunmaktadır. Bazen bankalar hayat sigortası istemeyen müşterilerine kredi vermemektedir. Hayat sigortasının kredide sunulmasının nedeni; ölüm durumunda kredi tutarının sigorta şirketince karşılanmasıdır. Özellikle konut kredisi gibi vadesi uzun yılları bulan kredilerde bu seçenek olmazsa olmaz diyebiliriz. Hayat sigortasının amacına baktığımızda doğal ölüm seçeneği ilk göze çarpan husus oluyor çünkü bankalar şüpheli ölüm yada intihar gibi vakalarda sigortadan belirtilen ücreti ödemiyorlar. Hatta bazı doğal ölümleri şüpheli bularak otopsi yapılmasını talep edebiliyorlar. Herkesin aslında sadece kredi yada borçları için değil normal şartlarda hayat sigortası yaptırması faydalı olacaktır. Ayrıca kredide hayat sigortası kredi vade süresince yapılır. Örneğin krediniz 48 ay vadeli ise hayat sigortanız 4 yıl boyunca yapılır. Kredi çekerken sigortanız vade süresince yapıldığı için kredinizi erken ödemeniz halinde sigortanız vade süresince devam edecektir. Eğer geri kalan vade süresince borcunuzu kapattıktan sonra haya sigortanızı sonlandırmak isterseniz; ilgili sigorta şirketiyle iletişime geçerek kalan sonlandırma işlemi yapabilir sigortanızdan kullanmadığınız bölümün parasının iadesini alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ölen kişinin kredi borcu kim tarafından ödenir?

Hayat Sigortası Hakkında Bilmemiz Gereken Önemli Noktalar

  • İntihar, şüpheli ölüm gibi vakalarda sigorta ödeme yapmayabilir.
  • Doğal afet gibi olaylarda ise banka borcu kendiliğinden sıfırlar.
  • Bir yıldan uzun süreli hayat sigortası yaptıysanız; her yıl sigortanın aktiflik durumunu kontrol etmeli ve sigorta poliçenizde bulunan hayat sigortası şartlarını incelemelisiniz.
  • Birçok insanın bilmediği ve bazen mağduriyet bazen de hak kaybı yaşadığı konu; kredi ödenirken vefat durumu meydana gelir ise bankadan krediyi çekmeden önce yapılan hayat sigortası tüm borcu karşılayacak şekilde tasarlanır. Daha anlaşılır şekilde anlatmak gerekirse bankadan 4 yıl vade ile 100 Bin TL kredi kullandınız ve kredinizi 2 yıl boyunca ödediniz vefat ettiniz yada bir yakınınız vefat etti. Bu durumda sigorta şirketi tüm kredi miktarını yani 100 Bin TL’yi karşılamak zorundadır. Kalan kredi tutarını bankaya, kredinin ödenen kısmını da varislere vermek zorundadır.

Reddi Miras Nedir ?

Eğer kişinin bankaya borcu var ve hayat sigortası yoksa; kişinin varisleri bankaya ödenecek tutarlardan mesul tutulur ve borcu ödemekle yükümlüdür. Ancak varis olan kişiler, vefat eden kişi üzerine reddi miras yaparlarsa borç yada alacaklardan feragat ederler. Reddi miras sadece borca yapılmaz bu nedenle eğer vefat eden kişinin alacağı veyahut mal varlığı var ise bunlardan da feragat edilmiş olunur. Kişinin bankada parası yada taşınmazı, arabası vesaire varsa tüm mal varlığı reddi miras durumunda, alacaklı konumdaki kişi yada bankalar tarafından dava konusu olacaktır.

İlginizi çekebilir: Ölen kişinin kredisini kim öder?


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı