Krediler

Öğrenim Kredisi Nedir?

Devlet, üniversite ayarındaki eğitimini sürdüren gençlerin maddi açıdan sorun yaşamaması için onlara belirli isimlerle burs imkanı sunmaktadır. Bursların en önemlilerinden bir tanesi de öğrenim kredisidir. Geri ödeme zorunluluğu bulunan ve öğrencilere aylık olarak yatırılan öğrenim kredisi sayesinde, öğrencilerden T.C. vatandaşı olanların, maddi anlamdaki desteklerini arttırmak, öğrencilerin her türlü kültürel ve sosyal faaliyetten yararlanmasını sağlamak amaçlanmıştır.

Öğrenim Kredisi Nedir?
Öğrenim Kredisi Nedir?

Üniversite eğitimleri devam ettiği sürece alınan bu kredi, aynı zamanda yüksek lisans ve doktora aşamasında da devam etmektedir. Bu öğrenim kredisinde zorunlu bir hizmet yükümlülüğü yoktur ve mezun olduktan iki yıl sonrasına kadar iş bulunamadığı takdirde ödenmesi ihtiyacı bulunmaz. Öğrenim kredisi Toptan Eşya Fiyat Endeksinde bulunan artışlara gören hesaplanarak geri ödemesi planlanır. Öğrenciler de mezun olduklarından sonra başlayacakları geri ödemelerde, burs aldıkları taksitler gibi ödeme planına sahip olurlar. 

Öğrenim Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Lisans ve ön lisans öğrencileri ile, eğitimlerine yüksek lisans ve doktora sıralamasında devam eden öğrencilere; öğrenim kredisi imkanı tanınmaktadır. Bir öğrenci sadece tek bir kredi alabilir. Hem burs hem öğrenim kredisinin aynı anda alınma ihtimali yoktur. Hazırlık sınıflarında öğrenim kredisi verilmemektedir. Krediyi almanın temel şartı T.C. uyruğundaki öğrenci olmaktır. İntibak sınıflarında da ayrıca bir öğrenim kredisi uygulaması yoktur.

Öğrenim Kredisinden Kimler Faydalanamaz?

Öğrenim Kredisi Nedir?
Öğrenim Kredisi Nedir?

Öğrenim kredisinden faydalanmak isteyen öğrencilerin, eğitim öğretim dönemlerinden bir öğretim yılından fazla başarısız olması veya bu süre kadar ara vermeleri durumunda, kredi verilmez. Yükseköğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, yüksek lisans ve doktora yapmadıkları sürece öğrenim kredisinden faydalanamaz. Kurumdan daha önce bir şekilde burs veya kredi alan öğrenciler, öğrenim kredisinden yararlanamazlar. Gerçeğe aykırı beyanlar sunan öğrenciler de, yine kredi imkanından faydalanamayacak kişiler arasındadır. Önceden kesin bir hüküm gitmiş ve mahkum edilmiş olan öğrencilerin, öğrenim kredisi alma ihtimali yoktur. Aynı zamanda Türkiye’de okumakta olan yabancı uyruklu öğrenciler de, yine bu öğrenim kredisinden faydalanamayacaklardır. Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenmiş olan şartlara ve kriterlere uygunluk sağlamayan öğrenciler, yine öğrenim kredisi almaya hak kazanamazlar. 

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi Neden Onaylanmaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı