Banka Kartları

Öğrenciye Kredi Kartı Çıkar Mı? Hangi Banka?

Tüm öğrencilerin eğitim hayatlarında maddi sıkıntıları olabiliyor. Maddi sıkıntıları hafifletmek ve acil çıkan ihtiyaçları karşılarken geri ödemeleri taksitlendirmek için kredi kartı ihtiyacı ister istemez doğuyor. Düzenli ve belgelendirilebilir bir geliri bulunmayan öğrencilere bankalar kredi kartı verme konusunda bazı güçlükler çıkartıyor. Aslında burada bankaların çıkarttığı güçlükler normal kredi kartı verme prosedürlerini uygulamaktan başka bir şey değil. Çünkü herhangi bir kişi kredi kartı almak için başvurduğunda;

  • Belgelendirilebilir aylık gelir belgesi (maaş bordrosu, kira sözleşmesi vs.)
  • Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışıyor olmak
  • Çalışıyor olduğunuz kurumda geriye dönük sigortanızın en az 6 aydır yatırılıyor olması

Bankalar bu kriterleri zaten herkes kredi kartı alamasın sadece kullanabilecek ve borcunu ödeyebilecek kişiler alsın diye belirliyorlar. Peki her bankada prosedürler bu şekilde mi? Diye merak ediyorsanız tabi ki bankalar arasında prosedürler farklılık göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin kredi kartı kullanabilmelerini önünü açmak için çeşitli bankalar sadece öğrencilere özel kredi kartları çıkartmaktadır. Ülkemizde özellikle Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen KYK Kredisi normalde öğrencilere kredi verilmesi kriter açısından mümkün olmasa da bu şekilde ayrıcalık sağlanarak kredinin önünü açıyor. Ziraat bankası tarafından verilen KYK ile birlikte aynı bankadan Ziraat Genç Bank kart ile kredi kartı özelliğini tam olarak karşılamasa da eksi bakiyeye düşebildiğiniz bir banka kartı alma imkanınız doğuyor.

İlginizi çekebilir: Öğrenci Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Hangi Bankalar Kredi Kartı Veriyor

Her bankanın öğrenciler için oluşturduğu ve prosedürleri bankadan bankaya farklılık gösteren kredi kartı bulunuyor. Akbank 26 yaş altı gençler için Exi26 adında bir ürün ile hizmet veriyor. Vakıf Bankası ise Life Kart ile öğrenci olanlara kredi kartı imkanı sunuyor. Öğrenci Paraf Kart ile Halkbank, İş te Üniversiteli ile İş Bankası, Yapı Kredi Bankası ise Play Card ile öğrencilere kredi kartı seçeneklerini sunuyor.

Öğrencilerin Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Etmesi Gerekenler

Öğrencilerin genel olarak sabit gelirleri olmadığı için eğitim sürecinde kredi kartı kullanımları geri ödeme noktasında sıkıntılı süreçler yaşanıyor. Geri ödeme noktasında ödeyebileceğiniz tutarı belirlerken minimum ödeme miktarını baz alırken maksimum harcama limiti aşmamanız gerekiyor. Örneğin zorunlu ihtiyaçlarınızdan sonra kalan paranız 500 TL ise bu ödeyebileceğiniz maksimum miktar daha alt bir meblağ olması gerekiyor. Ekstra oluşan ihtiyaçlar süreklilik halinde belli bir düzene bağlı kalmadan aniden ortaya çıktığı için çoğu öğrenci limit ve harcama konusunda yanlış hesaplamalarla borçlu konuma düşebiliyor.

Öğrenciye Kredi Kartı Çıkar Mı? Hangi Banka? Makalemizi de okumalısınız.

Öğrencilikte yaşadığınız sıkıntıların öğrencilik hayatınızdan sonra banka nazarında izleniminizi etkilememesi için harcamaların dikkatli bir şekilde geri ödemelerin ise en azami düzeyde yapılması lazım. Kredi puanınız düşerse yada kara liste, haciz gibi durumlarla karşılaşırsanız bir geliriniz dahi olsa bu KBB puanınıza eksi olarak yansıyacaktır.

Bir önceki yazımız olan ATM'den Kartsız Para Çekme Yolları başlıklı makalemizde Akbank ve Kartsız Para Çekme hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı