Genel

Norveç İş İmkanları

Norveç iş imkanları bakımından özellikle petrol ihracatı ve balıkçılık konusunda gelişimine önem veren bir ülkedir. Norveç’teki iş imkanlarına ve çalışan durumlarına bakıldığında; nüfusun %8’lik kısmı dışarıdan çalışmak için gelen kişilerdir ve Norveç’te iş bulmak zor değildir. Refah seviyesi yüksek olan, suç oranı düşük olan bir ülke olduğu için; ayrıca doğal güzellikleri de içerisinde barındıran bir ülke olduğu için, yaşamak için tercih edilebilecek bir yerdir. Norveç insanı agresif olmayan ve kurallara uyan insanlar olduğu için; kişilerin Norveç’teki sosyal hayatta veya iş hayatında uyum sağlaması kolaylaşmaktadır. Norveç’te çalışabilmek ve oturabilmek için vize alınması gereklidir ve vize prosedürleri biraz uğraştırıcı olabilmektedir. Sitemiz içerisinde diğer ülkelere dair bilgiler aşağıdadır:

Norveç’teki İş İlanlarının Çeşitliliği Nasıldır?

Norveç’teki iş ilanlarının çeşitliliği oldukça fazladır. Özellikle işçi ilanlarına başvuran kişiler farklı sektörlerde çalışabilmektedirler. Ayrıca bu kişilerin çalışma vizelerini Norveç’e gitmeden önce ayarlamamaları durumunda; başvuru yaptıkları şirket de kendilerine çalışma vizesi alma konusunda yardımcı olabilmektedir. Norveç’te iş başvurusu yapılabilecek bazı pozisyonlar şunlardır:

 • Bilgisayar, inşaat ve harita mühendisliği gibi mühendislik alanlarında çalışan açığı bulunmaktadır.
 • Mimar olan bir kişinin Norveç’te iş bulabilme imkanı bulunmaktadır.
 • Doktor olan biri Norveç’te rahatlıkla iş bulabilmektedir.
 • Hemşire olan bir kişi Norveç’te rahatlıkla iş bulabilmektedir.
 • Diyetisyenlerin Norveç’te iş bulabilmesi mümkündür.
 • Özellikle kebap, döner ve Türk yemekleri konusunda alanında uzman olan kişilerin Norveç’te aşçı olarak çalışabilmesi mümkündür.
 • Norveç’te kuaförlük yapabilmek mümkündür.
 • Su tesisatı, elektrik tesisatı gibi alanlarda tesisatçılık yapan kişilerin Norveç’te iş bulabilmesi mümkündür.

Norveç’te Çalışmak İçin Nasıl İş Aranır?

Norveç’te çalışmak için iş arayan bir kişinin; Türk firmalarının ilanlarını kontrol etmektense, Norveç içerisinde verilmiş olan iş ilanlarını kontrol etmesi kendi yararınadır. Birçok ülke ile kıyaslandığında; Norveç’te faaliyet gösteren Türk firma sayısı daha azdır. Dolayısı ile de Türk firmaların Norveç’te çalıştırılmak üzere eleman arayışı da daha az olmaktadır. Bu yüzden Norveç içerisinde yayınlanan iş ilanları takip edildiğinde, daha rahat iş bulunabilmektedir. Norveç’te iş bulmak zor değildir.

Norveç’te Nitelikli İşçi Arayan Firmaların Başvuru Şartları Nelerdir?

Norveç’te nitelikli işçi arayan firmaların başvuru şartları şunlardır:

 • Norveç’te nitelikli işçi arayan bir firmaya başvuru yapmak isteyen bir kişi; sahip olduğu mesleği içeren lise veya yüksek okuldan mezun olmalıdır.
 • Kişinin eğer sahip olduğu meslek ile ilgili usta, uzman veya profesyonel gibi unvanları bulunuyor ise; kişinin bu unvanlarını kanıtlayabileceği bir belgesinin olması gereklidir.
 • Akademik alanda çalışacak olan, öğretmen olarak çalışacak olan, dini personel olarak çalışacak olan veya mutfak aşçısı olarak çalışacak olan kişilerin; alanlarında yetkin sertifikalarının olması gereklidir. Ayrıca bu kişilerin eğer yetkin sertifikaları yok ise; güçlü referanslarının olması gereklidir.

Norveç’te İşçilere Verilen Asgari Ücret Ne Kadardır?

Norveç’te işçilere verilen asgari ücret 14.000 Kron civarıdır. Hafta sonları hariç günde 8 saat çalışan bir kişi aylık olarak 14.000 Kron kazanabilmektedir. Euro üzerinden hesaplandığında ise bu miktar 1.400 Euro’ya denk gelmektedir. Norveç’te 15 yaşın üzerinde çalışan kişilerin saatlik alabileceği minimum ücret 90 Norveç Kronu olarak belirlenmiştir.

Norveç’te Dışarıdan Çalışmak İçin Gelen Kişilere Nasıl Davranılır?

Norveç’te dışarıdan çalışmak için gelen kişilere karşı davranış; oldukça olumludur. Kişilerden beklenen belirli davranışlar vardır. Bunlar işlerini kurallara uygun bir şekilde, disiplinli yapmalarıdır ve gerginlik ya da kavga çıkartabilecek ortamlar oluşturmamaktır. Dolayısı ile beklentiyi karşılayan kişilerin, Norveç’teki çalışma hayatında herhangi bir problem çekmesi ihtimal dahilinde değildir.

Bir önceki yazımız olan Monako İş İmkânları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı