Genel

Nakit Blokajlı Krediler

Bankalar, klasik bankacılık döneminde müşterilerine hizmet vermek için düzenli çalışmalar yapmazdı. Bu yüzden de belirli sayıda müşterileri olur ve sadece onlar üzerinden finansal ihtiyaçlarını karşılarlardı. Modernizasyonun bankacılık sektörüne gelmesiyle beraber, bankacılık hizmetleri modern çağını yaşamaya başladı. Müşterilerinin her türlü ihtiyacını karşılamak için bütün departmanları ile çalışmalar yapmaya başlayan bankalar, bu sayede müşteri sayılarında çok yüksek miktarlarda artış sağladılar. Müşterilerinin sahip olduğu özelliklere göre, farklı hizmet kalitesi sunan bankalar; bazı uygulamalarda standart seçeneklere yöneldi. Bankacılık sektöründe bu standart uygulamaların en popüleri de kredi verme işlemi oldu. Bankalar birçok farklı konuda ve özellikte kredi uygulamaları geliştirdiler. Bu sayede ihtiyacı olan bütün müşteriler, bankalardan kredi alabilecek duruma geldiler. 

Nakit Blokajlı Krediler
Nakit Blokajlı Krediler

Nakit Blokajlı Kredi Nedir? 

Bankacılık sisteminde, risk her zaman kaçınılan bir konu olmuştur. Bankalar müşterilerine her zaman belirli miktarlarda kredi vererek, finansal anlamda yardımcı olmaya çalışmaktadır. Fakat bu krediler verilecekken, müşterilerin belirli şartlara sahip olması gerekmektedir. Müşteriler, gerekli şartları sağlayamadıkları takdirde bankalar kredi vermekten kaçınacaklardır. Böyle durumlarda bazı bankalar, kredi türünü değiştirmekte ve müşterilerin yararlanması için farklı seçenekler sunmaktadır. Bu kredi türlerinden bir tanesi de nakit blokajlı kredilerdir. Bu kredide müşteriler vadesiz hesaba yatırdıkları para tutarı kadar kredi çekme imkanın sahip olacaklardır. Bankalar bu uygulama sayesinde, müşterilerin krediyi geri ödememesi durumunda bu paraya el koyabileceklerdir. Zaten kredi sözleşmesinde belirli bir süre oluşturulur ve o sürenin sonuna kadar bankadaki nakit, blokajlı şekilde bekletilir. 

İlginizi çekebilir: Taksitli Nakit avans nedir?

Nakit Blokajlı Kredi Veren Bankalar

Nakit Blokajlı Krediler
Nakit Blokajlı Krediler

 Bankaların kredi notunun düşük olduğunda kredi vermekten vazgeçmesi ile birlikte, müşteriler aslında teminat türü gibi görünen nakit blokajlı kredilere yönelirler. Bu sayede bankalar, müşterilerin kendi şubelerinde açmalarını istediği vadesiz bir mevduat hesabı oluştururlar. Müşteriler, çekmek istedikleri kredi miktarı kadar tutarı bu mevduat hesabına yatırdıklarında, bankalardan geri ödeme miktarı önceden oluşturulmuş şekilde nakit blokajlı kredi çekebilirler. Bu uygulama ülkemiz bankacılık sisteminde çok geniş bir kullanım alanına sahip değildir. Bankaların içinden sadece Garanti Bankası ve TEB, müşterilerine bu şekilde kredi kullandırma imkanını sunmaktadır. 

Göz atabilirsiniz: Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Neden Düşer başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı