İcra ve Yasal Takip

Nafakaya İcra Gelir Mi?

Boşanma sonrasında eski eşin ve eğer varsa çocukların geçimini sağlamak için mahkeme kararıyla verilen nafaka bankalar aracılığı ile ödenir. Eski eşinden nafaka alan kadın yada çocukları ödenmeyen borçlardan dolayı eve gelen icra sonrası aldıkları nafakaya icra gelir mi sorusunu akıllarına getiriyorlar. Ancak akıllara gelen bu soruya verilebilecek en net cevap nafakaya tedbir konulmasını kanunen yasak olduğudur. Diğer bir taraftan bakacak olursak kişilerin hesabına başka yerden yatan paralara haciz konulabilmesi mümkündür.

Bankalar Nafaka Gelirine El Koyabilir Mi?

Mahkeme tarafından hesaplanan asgari geçim tutarı eşinden boşanan bayana nafaka olarak ödenmesi mecburidir.  Mahkemelerin verdiği bu nafaka kararı çocuğun 18 yaşına gelene kadar ödenmesi öngörülür. Nafaka alan kadın diğer borçlarından dolayı borcunu ödeyemeyecek duruma geldiğinde banka borçlarından dolayı ya da diğer borçlarından dolayı  tüm mal varlığına icra gelmesi mümkündür ancak hiçbir şekilde nafaka ile ödenen asgari geçim miktarına icra gelmesi mümkün değildir. Ancak bankalar Hesaba yatan paranın nafaka olup olmadığını anlayamayacakları için banka hesabındaki tüm paralara el konulabilir. bu durum karşısında nafaka alan kadının yapacağı ilk şey bankaya bir dilekçe ile eski eşinin hesabından gönderilen paranın nafaka olduğunu bildirmek olacaktır.

Nafaka ödeyen eski eş ödemeyi belirli bir süre gerçekleştirmeyi takdirde biriken nafaka borcu yüzünden icra ile karşı karşıya kalabilir. Eski eşin mahkemeye başvurarak nafakanın ödenmediğini bildirmesi banka hesaplarının kontrol edilmesi sonrasında nafaka ödeyen eşe borç olarak yansıtılır. Ancak tüm bunların dışında gerçekleşen bir durum  nafaka parasının ödenmemesine neden olabilir. bu durum nafaka ödeyen eski eşin başka borçlarından dolayı maaşına ve tüm mal varlığına icra gelmesi neden kaynaklanır. Ödenmeyen borçlardan dolayı gelen icra sonrasında asgari geçimini sağlayamayan eski eş boşandığı eşine nafaka ödemesini gerçekleştiremez.

Banka Borçları Ne Zaman İcraya Düşer

Eve Gelen İcralarda Hangi Eşyalar Haczedilir?

Emekli Maaşı, Dul ve Yetim Aylığı

Genel sağlık sigortası kanununda ve sosyal sigortalar kanununda bulunan maddeye göre dul ve yetim aylığı ile nafakaya haciz konulamaz. Bu bağlamda nafakaya icra gelemeyeceği gibi dul ve yetim aylığına da icra gelemeyeceği açık bir şekilde belirtiliyor. Tüm bunların yanı sıra emekli olan kişi nafaka ödemesi yapıyorsa emeklilik sonrasında da bu ödemeyi devam ettirmesi zorunlu kılınıyor. Nafakayı ödemeyen kişiler emekli maaşlarından kesinti yolu ile nafakayı ödemek zorunda bırakılırlar.

 

Bir önceki yazımız olan Kredinin Ödenmemesi Durumunda İcralık Olma Süreci başlıklı makalemizde İcra, Kredi Borcu ve Yasal Takip hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı