Genel

Muhtar Maaşı Ne Kadar, Nasıl Emekli Olur?

Muhtarların 2020 yılında aldığı ücretler Muhtar Ödenekleri ve Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre düzenlenir. Muhtar maaşı muhtarlara İl Özel İdareleri tarafından ödenen bir aylık ödemedir. Muhtarlar esas olarak atamayla değil seçimle göreve gelen demokrasinin en alt seçilmiş unsurlarıdır. Diğer yandan muhtar seçiminde esas olan siyasallık değil mahalli hizmet ve temsil olduğundan muhtarlar siyasal birer seçilmiş birimler değil daha çok mahalleyi temsil eden birimler durumundadır.

Diğer yandan özünde bir kamu hizmeti olduğu için de muhtarlara devlet tarafından belli tutarda maaş ödemesi yapılıp sosyal güvenlik ödemeleri de devlet tarafından karşılanır. Bununla beraber değişen yönetim anlayışı ve kamu hizmetlerinde teknolojinin daha çok kullanılması ile günümüzde muhtarların yapmış olduğu hizmetler gittikçe azalmış ve temsili bir hale gelmiştir.

Muhtarlar Ne Kadar Maaş Alır?

Muhtarların aylık olarak aldığı para muhtarlar kanunu ile muhtarların faaliyet gösterdiği illere bağlı olarak küçük farklar göstermektedir. Buna göre 2020 yılında muhtarların aylık olarak aldıkları net maaşlar şunlardır:

  • Ankara ve İstanbul şehirlerinde görev yapan muhtarların maaşı aylık 2.554 TL’dir.
  • Diğer illerde muhtarlık yapan kişilerin maaşı aylık 2.007,27 TL olarak belirlenmiştir.

Muhtarların Diğer Kazançları Nelerdir?

Muhtarların maaş dışındaki diğer gelirleri özellikle günümüzde birçok devlet hizmetlerinin elektronik ortama aktarılması ve e-devlet gibi uygulamaların yaygınlık kazanması ile son derece azalmıştır. Geçmiş yıllarda muhtarların özellikle ikametgah verme, nüfus cüzdan sureti hazırlama gibi işlerden önemli miktarlarda gelir elde ettikleri bilinmekte ve hatta bu gelirlerin yanında aldıkları muhtar maaşı sembolik olarak görülmekteydi.

Ancak günümüzde ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı kaydı gibi belgeler e-devlet uygulamasından ücretsiz olarak alınabildiği için muhtarlar bu belgeleri hazırlamaktan kaynaklanan ciddi bir gelir kaynağından mahrum kalmıştır.

Ayrıca malulen emekli maaşı bilgilerine de bakabilirsiniz.

Muhtarlar Nasıl Emekli Olur?

Muhtarlarının emeklilik durumu esas olarak diker ücretli çalışanlardan farklı değildir. Kanunen muhtarların SGK primleri görev yaptıkları süre boyunca il özel idareleri tarafından ödenir. Ancak şekil itibariyle muhtarlıktan emekli olmak diye bir kavram yoktur. Başka bir deyişle yıllarca sürekli muhtarlık yapmış ve prim gün sayısını doldurup emeklilik hakkı kazanmış bir kişi emekli olduğunda SGK emeklisi statüsünde emekli olur ve emeklilik maaşı görev yaptığı süre boyunca il özel idaresi tarafından yatırılan en düşük prim tutarı üzerinden hesaplanır.

Diğer yandan kişinin primlerini muhtar olarak veya başka bir işte çalışırken ödeyip ödememesi arasında fark yoktur. Muhtarların emekliliği ile ilgili tek fark muhtarların görev yaptıkları sırada emeklilik hakkı kazanmaları halinde hem emeklilik maaşlarını tam olarak alabilmeleri hem de devlet tarafından verilen muhtarlık maaşını tam alabilmelerinden kaynaklanır.

Muhtarların Yanında Çalışan Kişiler Nasıl Maaş Alır?

Muhtarların yardımcılarının aldıkları ücretlerin belirleyicisi muhtardır. Kanunen muhtarların muhtar maaşı dışında tek geliri evrak harçlarından elde ettikleri gelirdir. Diğer yandan kanunen muhtarların yanına devlet tarafından verilen bir yardımcı veya sekreter yoktur. Ancak muhtarlar maaşını ve SGK primlerini kendileri ödemek şartı ile yanlarında yardımcı çalıştırabilirler. Bununla beraber il özel idaresinin kararına göre birçok ilde bu yardımcıların maaşları ve primleri de il özel idaresi tarafından genellikle 1 kişiyle ve asgari ücretler sınırlı olarak ödenmektedir.

Bunun yanında bazı il veya ilçelerde kaymakamlıklar ve il özel idareleri muhtarların yanlarında çalıştırılmak üzere İŞKUR ile iş birlikleri yaparak bu kişilerin belli bir süreye kadar maaşlarının ve SGK primlerinin devlet tarafından karşılanması yoluna gidebilmektedir. Son olarak muhtarlara danışman mahiyetinde çalışan azalar ise gönüllülük esası ile çalışır ve maaş almazlar.

Bir önceki yazımız olan Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı