Genel

2020 Mimar Maaşı Ne Kadar? (Devlette ve Özelde)

Mimarların aldığı maaş oranı, devlet kurumlarında ve özel kurumlarda birbirilerinden farklı aralıklara sahiptir. Mimarların maaşlarında etkili olan şeyler, devlet ve özel kurumlarda aynı olmaz, bu da maaşın farklı oranlarda verilmesine neden olur. Genel olarak devlet ya da özelde başlayacak olan bir mimarın alacağı en düşük maaş, 5 bin 500 TL civarlarındadır. Mimarların kademesine göre maaş tutarları da artmaktadır. En yüksek mimar maaşı da buna bağlı olarak 10 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Devlet Kurumlarında Mimarlara Verilen Maaş Ne Kadar?

Devlette mimarlara verilen maaş ortalamasına bakıldığında, mimarların gayet iyi ücretlerle işe başladığı düşünülmektedir. Kademeye göre devlet kurumlarında mimarların aldığı maaş şu şekildedir;

 • Yeni başlayan: 5 bin 700 TL
 • 5 yıl deneyimli: 5 bin 850 TL
 • 10 yıl deneyimli: 6 bin 100 TL
 • 15 yıl deneyimli: 6 bin 400 TL
 • 20 yıl deneyimli: 6 bin 550 TL
 • 20 yılın üzeri deneyimli: 6 bin 750 TL

Devlet kurumlarında güncel olarak mimarların aldığı maaş aralığı bu şekilde değişiklik gösterir.

Özel Sektörde Mimarlara Verilen Maaş Ne Kadar?

Özel sektörde mimarlara verilen maaş, üst sınır olarak değerlendirildiğinde devletten daha yüksek olabilmektedir. Özel sektörde alınabilecek en düşük mimar maaşı ne kadar diye bakıldığında, en düşük maaşın 3 bin 500 – 4 bin TL arasında değiştiği görülmektedir. İlerleyen dönemlerde mimarların kendisini göstermesi, işindeki titizliği ve becerisine bağlı olarak maaşlarda artış yapılabilmektedir. Uzun süreli çalışmalarda da mimar maaşları özel sektörde artış gösterir. Özel sektörde çalışan bir mimarın alabileceği en yüksek maaş 10 bin TL’ye kadar çıkar.

Mimarların özel sektörde 10 bin TL alabilmesi için, deneyim sahibi olması gerekiyor. Gerekli deneyimi elde edip, aynı şirket bünyesinde uzun süre çalışan mimarların maaşına bir süre sonra artış geliyor.

Mimarların Çalıştığı Kurumda Görevleri Nedir?

Mimarların kurumlardaki görevleri, genel olarak hem özel sektörde hem de devlet kurumlarında şu şekildedir;

 • Çalışılan kurumun teknik ve sosyal gelişmelerinin takibini sağlamak
 • Kurum içerisinde restore edilmesi gereken yapıları bulup, bu yapıların gerekli iyileştirmelerini yapmak
 • Yapıların içine gösterilen özeni dışına da göstermek
 • Mesleğini icra ederken bir yandan kendi gelişimini de sürdürmek
 • Hazırladıkları projelerin uygulanışını takip etmek ve projenin ince ayrıntılarını kaçırmamak

Genel olarak bir mimarın dikkat etmesi gereken şeyler, görev ve sorumlulukları bunlardır.

2020 gardiyan maaşı ne kadar, nasıl olunur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Devlet ve Özel Sektörde Mimarların Çalışma Şartları

Mimarların çalışma şartları, devlet ve özel kurumlarda çalışmaları fark etmeksizin birbiriyle benzerlik göstermektedir. Mimarların çalışma şartlarında belirleyici nokta, çalıştıkları ortamın teknik ve teknolojik donanımına bağlıdır.

Genel itibariyle, devlette de özel sektörde de mimarların kendilerine ait bir odaları ve masaları olur. fakat mimarlar her zaman masa başı çalışmazlar. Zaman zaman inşaat şantiyelerinde de çalışmak durumunda kalabilirler. Projeye bağlı olarak sahaya çıkmaları gerektiğinde, çalışma koşulları da buna bağlı olarak değişim gösterir. İş yoğunluğu, tamamen kuruma bağlı olarak değişmektedir.

Mimar Maaşları Belirlenirken Etkili Olan Noktalar Neler?

Mimar maaşlarında belirleyici noktalar, çalışılan kurumların durumuna göre değişir. Mimar maaşı belirlenirken, şunlar göz önünde bulundurulur;

 • İşin nerede yürütüldüğüne bağlı olarak mimar maaşlarında farklılık görülebilir. Yani saha çalışanı olan mimarlar, masa başı görev yapanlardan daha fazla para alabilirler. Ayrıca masa başı görev yapan mimarların sahaya çıkması gerektiğinde, maaşlarına ek ödeme yapılabilmektedir.
 • Devlet kurumlarında çalışan mimarların evli ve çocuklu olması durumunda, maaşlarında artış olabilir. Evli olan artı olarak çocuğu olan mimarların maaşları daha fazladır.
 • Son olarak deneyim mimar maaşlarında belirleyici noktalar arasında yer almaktadır. Deneyiminize göre maaşınız da artış gösterir.

Bir önceki yazımız olan 2020 Milli Sporcu Maaşı Ne Kadar, Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı