Genel

2020 Milletvekili Maaşı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Milletvekillerinin 2020 yılında aldıkları maaş Merkez Bütçe Yönetimi’ne ayrılan payın %9 artması ile aynı oranda zamanmış oldu. Buna göre Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapan 600 milletvekili aylık 25.000 TL milletvekili maaşı alacak. Bu maaşın brüt olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Milletvekilleri hazineden maaş almasına karşın devlet memuru sayılmadıkları için maaşlarındaki artış memur maaşlarına bağlı değil. Diğer yandan milletvekillerinin maaş dışında başka gelirlerinin olmasında da kanunen bir sakınca bulunmuyor.

Milletvekili Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Milletvekillerinin alacağı maaşın hesabı için temel alınan nokta merkez yönetim bütçesi ve Cumhurbaşkanı maaşı. Dolayısıyla cumhurbaşkanının maaşı ne oranda artarsa tüm milletvekillerinin ve hatta emekli milletvekillerinin maaşı da o randa artıyor.

Milletvekili maaşı tüm milletvekilleri için aynı tutarda ve milletvekillerinin arasında kıdem vb farklar söz konusu değil. Ancak milletvekillinin örneğin meclis başkanlığı veya bakanlık gibi özel bir görevi varsa bu durumda bu özel görevlerine ait kanunla belirlenmiş en ücretler de alıyorlar. Buna göre örneğin bakanlar aylı 27.000 TL maaş alıyorlar.

Millet vekili maaşı hesaplanırken dikkate alınan katsayılar şunlar:

  • Aylık sözleşme tutarı,
  • Makam tazminatı,
  • İkramiye,
  • Özel hizmet tazminatı,
  • Fazla mesai ücreti,
  • Yolluk,
  • Aile yardımı.

Bu tutarlardan gelir vergisi, damga vergisi ve emeklilik kesintisi düşülünce net milletvekili maaşı bulunuyor.

Milletvekilleri Maaş Dışında Kazanç Sağlayabilir Mi?

Milletvekillerinin maaşlarının dışında gelir elde etmesi için bir sakınca söz konusu değil. Diğer yandan birçok milletvekili görev gereği görev tazminatı veya huzur hakkı gibi ek gelirler de elde ediyor. Milletvekili maaşından bağımsız olarak birçok milletvekilinin asıl geliri daha önce yapmakta oldukları işlerden gelen gelirler olarak görülmekte. Bunun dışında milletvekillerinin ücretsiz iletişim, makam aracı, lojman gibi hakları da var.

Ayrıca milletvekillerinin eski ticari faaliyetlerine devam etmesinin yanında yeni ticari faaliyetler kurmaları veya ortak olmaları da mümkün. Diğer yandan birçok milletvekili vekillik ile beraber eski işini de yapmaya devam edebiliyor. Örneğin doktor olan bir vekil özel muayenesinde hasta bakmaya devam edebiliyor. Benzer şekilde avukat olan bir vekil mesleğine devam edebiliyor.

Ayrıca 2020 mali müşavir maaşı bilgilerine bakabilirsiniz.

Milletvekili Kaç Para Maaş Alır?

Milletvekillerinin maaş tutarı 2020 yılında brüt olarak 25.000 TL tutarında. Buna göre milletvekillerinin net olarak eline ortalama 18.893 TL maaş geçiyor. Bunun yanında milletvekilleri iki ayda bir maaş ikramiye de almaktadırlar. Kanunen milletvekilleri maaşı en yüksek seviye devlet memuru olan başbakanlık müsteşarı veya yeni şekli ile cumhurbaşkanı yardımcısı ile aynı seviyede belirlenmekte. Kanunen milletvekili maaşı cumhurbaşkanı yardımcısının maaşından az olmuyor.

Emekli Milletvekilleri Kaç Para Alır?

Milletvekillerinin emekli olunca aldıkları maaş doğrudan cumhurbaşkanı maaşına bağlı. 2020 yılı itibariyle cumhurbaşkanının aylık 81.250 TL aldığını düşünürsek, emekli cumhurbaşkanları bunun %40 olan 32.500 TL tutarında emekli maaşı alıyor. Emekli milletvekili maaşı ise bu tutarın %45’i oranında yani aylık 14.625 TL tutarında.

Bir milletvekilinin emekli maaşı alması için sadece bir dönem milletvekili seçilmesi yeterli. Bir dönem milletvekili seçilen bir kişi emekli olduktan sonra ömür boyu milletvekili maaşı alıyor. Milletvekili maaşını almak için başka bir iş yerinde sigortalı çalışmama vb bir şart da söz konusu değil. Millet vekili emekli maaşının kesilmesinin tek şartı kişinin tekrar milletvekili olması. Şayet emekli maaşı alan bir milletvekili tekrar vekil olarak meclise girerse bu durumda kendisine milletvekili maaşı bağlanacağı için bu kişinin emekli maaşı geçici olarak askıya alınıyor.

Bir önceki yazımız olan 2020 Mali Müşavir Maaşı Ne Kadar, Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı