Güncel

Mesleki Eğitime 10 Bin TL’lik Kupon Sistemi Geliyor

İş gücü piyasasının nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması için gençlerin eğitim düzeylerinin artırmasını sağlamak amacıyla mesleki eğitimde kupon sistemine geçiliyor. Verilecek 10 bin TL değerindeki kuponlar ile eğitim almak isteyenler istedikleri kurumlarda ücretsiz eğitim görebilecekler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kupon Sistemini Açıkladı

İstihdam Şurası’nda açıklanan ‘’Kupon Sistemi’’ için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan detayları ile açıklama yaptı. Nisan ayında uygulaması başlanacak yeni sistem ile cep harçlığının yanı sıra iş kazası meslek hastalığı sigorta primi ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi de ödenecek. Nitelikli personel sayısının artırılması için kupon sistemi Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yürütülecek. Mesleki kursa gitmek isteyenler İŞKUR’a giderek eğitim almak istediklerini bildirecekler. Daha sonrasında ise önceden belirlenen eğitimcilerin kim olduğu, eğitim alanlardan kaçının iş bulabildiği gibi değerlendirmeler kursiyere gösterilecek. Bu değerlendirmelere göre kendisi için en uygun kursu seçecek olan kursiyer 10 bin TL değerinde kuponu alacak.

Yurtdışında kupon sistemine benzer uygulaması olan sistemler örnek alınarak özel eğitim kurumları yada üniversitelere giderek eğitim alınabilecek. Eğitim alan kursiyerlerin daha hızlı istihdam edilmelerini sağlamak amacıyla eğitim verecek olan kurslardan belirli oranlarda istihdam garantisi istenecek. Kupon sisteminde verilecek olan 10.000 TL’nin karşılığında alınacak kurs detayları şu şekilde;

  • 54 TL cep harçlığı
  • İstihdam garantisi
  • Genel sağlık sigortası
  • 8 aylık kurslar

Devlet tarafından verilecek olan bu destek için 2 yıl süre belirlendi. Tüm sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanıyor olması günlük cep harçlığının veriliyor olması çoğu işsizin kurs almasını teşvik edecek nitelikte olduğu görülüyor. Program 2020 Nisan ayında biteceği ve ileriki yıllarda verilen destek miktarının artacağı bildirildi.

Kamyon Sürücüsü Örneği

Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada 3. Havalimanının yapımını üstlenen firmanın durumunu örnek gösterdi. Firma 300 kamyonu için verdiği şoför ilanı için 82 kişinin başvurması ek istihdam ihtiyacını gerektirdi. Durum böyle olunca bakanlık ithal şoför için Vietnam’dan kamyon şoförü getirme izni verildi. Özellikle şoför alanında var olan eksiğin bir diğer örneği ise geçtiğimiz aylarda 15.000 TL’ye vinç operatörü bulunmaması veriliyor.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Ücret Tarifesinde Yüzde 50’ye Varan Artış başlıklı makalemizde BDDK hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı