Genel

2020 Meslek Hastalığı Maaşı Ne Kadar?

 Meslek hastalığı maaşı çalışılan işin zorluk derecesi ve yakalanılan hastalığın ilerleme derecesine göre değişmektedir. Ortalama olarak meslek hastalığı maaşı için belirlenen tutar 2.450 TL’dir.

  • Meslek hastalığına yeni yakalanan bir kişiye verilen maaş 1.860 TL,
  • Meslek hastalığına 6 aydan uzun bir sürede yakalanan bir kişiye verilen maaş 2.000 TL,
  • Meslek hastalığına 1 yıl ve daha uzun sürede yakalanan bir kişiye verilen maaş 2.450 TL’dir.

Bu rakamlar ayakta tedavi görebilecek kişiler için geçerlidir. Meslek hastalığına yakalanan kişide, hastalığa bağlı olarak engel durumu oluşmuş ise, engel derecesine bağlı olarak maaşı da artmaktadır.

Meslek Hastalığı Nedir?

Meslek hastalığı, yapılan meslek sonucu ortaya çıkar. Yapılan mesleğe göre hastalığın belirtisi, türü ve etkileri değişmektedir. Meslek hastalığı kişileri hem fiziksel hem de psiklojik olarak ciddi anlamda yıpratmaktadır. Erken zamanda teşhis edilmemesi durumunda üst seviyelere ulaşıp, hayatı tehlikeye sokabilmekte hatta ölümle sonuçlanmaktır.

Meslek Hastalığı Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Meslek hastalığı maaşına başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılmaktadır. Başvurular hem şahsen yapılmaktadır hem de işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na işveren tarafından sunulan rapor ile yapılabilmektedir. Meslek hastalığına yakalanan her kişiye, elinde rapor olması durumunda SGK’nın ödeme yapma zorunluluğu vardır.

Meslek Hastalığı Parası Nasıl Alınır?

Meslek hastalığının parası, raporun Sosyal Güvenlik Kurumu’na sunulmasının ardından yapılan inceleme neticesinde alınabilmektedir. İncelemenin ardından başvuran kişinin adına PTT ya da Ziraat Bankası’nda halihazırda hesap bulunmuyorsa, hesap açılır. Sonrasında kişi nufüz cüzdanı veya banka kartı ile meslek hastalığı maaşını çekebilmektedir. Maaş daha sonrasında talep edilen başka bir bankaya taşınamamaktadır. Meslek hastalığı maaşı özel yardım maaşı kategorisinde olduğu için sadece kişinin kendisi maaşını çekebilmektedir.

Meslek Hastalığı Maaşı Başvuru Şartları Neler?

Meslek hastalığı maaşına başvuru yapabilme şartları aşağıdaki gibidir:

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
  • Reşit olmak,
  • Tam teşeküllü hastaneden rapor almak,
  • Rapor günü geçmeden önce bildirim yapmak,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sosyal güvencesi olmak,
  • Meslek hastalığı maaşına başvurmak istendiğine dair Sosyal Güvenlik Kurumu’nda doldurulan rapor.

Hastalığa yakalanan kişinin sahte rapor sunduğu tespit edilmesi durumunda, kişinin maaşı almak istememesi durumunda ya da görülen tedavi sonucunda kişinin tamamen iyileşmesi durumunda meslek hastalığı maaşı sona ermektedir. Hastalığı tedavi edilip tekrar çalışmaya başlayan bir kişinin, hastalığa yeniden yakalanması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’na tekrar başvuru yapma hakkı mevcuttur.

2020 imam maaşı ne kadar, görevleri ne kadar? Yazımızdan bakabilirsiniz.

Meslek Hastalığı Maaşı Ne Zaman Yatar?

Meslek hastalığı maaşının yatış zamanı başvuru gününü takiben 30 gün içerisindedir. Yani hastalığa yakalanan kişi başvurduğu günün bir ay sonrasında maaşını çekebilmektedir. Meslek hastalığı maaşının yatabilmesi için rapor tarihinden itibaren en geç 3 gün içerisinde başvuru yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde meslek hastalığı maaşına başvuru hakkı tamamen sona ermektedir.

İş Göremezlik Raporu ile Meslek Hastalığı Arasındaki Fark Nedir?

İş göremez durumu için verilen rapor ile meslek hastalığı arasındaki farklar çok olmamakla birlikte ayırt edicidir. İş göremezlik raporu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı sigortalı olarak çalışan kişilerin herhangi bir sağlık problemi nedeni ile aldıkları geçici istirahat raporudur. Bu durum geçici olmakla birlikte kazaya uğrayan veya hastalanan çalışanın hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Sağlık problemi sona erdiğinde kişi tekrar mesleğine dönebilmekte ve vücuden hasarsız olarak çalışmaktadır. Meslek hastalığı ise uzun süre tedavi görülüp iyileşilse bile vücutta kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Bu yüzden iş göremezlik maaşı, meslek hastalığı maaşından daha düşük tutarda ve sınırlı süre için geçerlidir.

Bir önceki yazımız olan 2020 İmam Maaşı Ne Kadar, Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı