Genel

Mersis no nedir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

2013 yılında yürürlüğe giren ve uluslararası ticaret formatına uygun hale gelmesi açısından yürürlüğe koyulan Mersis no uygulaması, çok kısa olarak özetlenirse, firmaların ve kurumsal şirketlerin TC. Kimlik numarasıdır diyebiliriz. Çok fazla teknik ve karmaşık detaya girmeden açıklaması ve özeti bu şekildedir. Mersis no nedir diye merak eden kişiler için bu yalın açıklama yeterlidir. Mersis no nedir konusuna aşağıda detaylı olarak değineceğiz. Hem resmi ve teknik açıdan açıklamasını, hem de mersis no nasıl alınır, mersis no nasıl sorgulanır ve mersis no doğrulama konusunda açıklayıcı bilgiler bulabileceksiniz.

Mersis No Hakkında

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) 2 ana özelliği yaratmak maksadıyla hazırlanan merkezi bir bilgi sistemidir. Bu özelliklerden birincisi, şirket ile ticari işletmelerin kayıt, değişiklik ve terkin işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmesi ve ticaret sicili kayıtları ile tescil ve ilan edilmesi gereken içeriklerin düzenli olarak depolanarak elektronik ortamda tutulmasıdır. 2. Ana özellik ise tüm tüzel kişilikler ve diğer ekonomik birimlerin (tacir, serbest meslek erbabı, meslek örgütleri, dernek, vakıf, sendikalar, odalar, birlikler ve bunların üst kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları) tekil numara ile bir sistemde birleştirilerek kamu kurumlarının tüzel kişiliklerle ilgili ihtiyacı olan bilgilerin tek noktadan sağlanmasıdır.Mersis no nedir sorusuna, teknik ve resmi olarak verilecek cevap budu. Bu bilgiler ayrıca Gümrük ve Ticaret bakanlığı web sitesinde de yer almaktadır. Bakanlığın uygulamasına göre, artık tüm alışveriş web sitelerinde, o web sitesini işleten firmanın web sitesinde firmaya ait mersis numarasının bulunması zorunlu kılınmıştır. Bunu uygulamayan firmalar ve web sitelerine ceza uygulanmaktadır.

Göz atabilirsiniz: iban nedir ? iban kaç hane

Mersis No Nedir, nasıl alınır?

Mersis no bir yere başvuru yapılarak alınmaz. Mersis numaranız sizin adınıza oluşturulmuştur zaten. Siz sadece Mersis numaranızı ilgili kurumlardan sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sistemlerinde tüm firma ve şirketler için mersis numaraları oluşturulur. Nasıl ki kendi bireysel TC. Kimlik numaramızı seçemiyorsak, mersis numarası da aynı şekilde seçilememektedir. Mersis no 16 haneli bir numaradan oluşmaktadır. Limited ve anonim şirketlerde sıfır ile başlar, arkasından vergi numarası gelir, 000ve 15-16-17 gibi rakamlarla tamamlanır. Şahıs firmalarında ise; firma sahibinin TC kimlik numarası ile başlar ve 00015, 00019 vb. gibi biter.

Mersis no sorgulama

Mersis numarası sorgulama ve doğrulama işlemlerini Gümrük ve Ticaret Bakanlığı web sitesine ait olan https://mersis.gtb.gov.tr/ adresinden yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcumu Yatırdım Kredi Notum Ne Zaman Yükselir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı