Güncel

Mehmet Şimşek’ten Panda Bond Açıklaması

Hazine borçlanmalarında bir klasik halinde gelen eurobond ihraçları artık Sukuk ve Samurai Bond ihraçları ile alternatife kavuşuyor. 2018 yılı içerisinde 6.5 milyar dolar dış borçlanma yapacağı açıklanan Hazine Çin piyasasında kullanılan Panda Bond ve Rusya piyasasında kullanılan Ruble cinsinden tahvil ihracı seçeneklerini değerlendiriyor.

Yurtdışı Borçlanmada Panda Bond Tercihi

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Mehmet Şimşek yurtdışı borçlanmada piyasa koşullarının uygun olması halinde Panda Bond’lar da kullanılacağını açıkladı. Son yapılan Çin ziyaretinin başarılı olması ve borçlanmada çeşitliliğe gidilmeye karar verilmesi ilk sırada Çin’den Panda Bond’ları değerlendirmeyi daha sonrasında ise Rusya’dan Ruble cinsi borçlanma araçlarını deneyeceklerini açıkladı. Anlaşılması halinde ihraç edilecek ilk Panda Bond’lar için finansman vadesi ve miktarı mütevazi seviyelerde olacağı belirtildi.

Geleneksel hale gelen Euro Bond ihraçlarına alternatif üretilmek için gerekirse içeride kira sertifikası ihraçları ve altına dayalı sukuk ihraçları da devam edeceği açıklandı. Halihazırda Samurai Bond piyasasını dönem dönem kullandığımızı söyleyen Mehmet Şimşek Panda Bond’lar hakkında da detaylı bir inceleme paylaştı. Yapılan inceleme şu şekilde;

  • Panda Bond’ların piyasa miktarına bakıldığında yarım milyar dolar kadar olduğu görülüyor.
  • Yurtdışı borçlanma için ilk aşamada oldukça az miktarda ihraç edilmesi piyasanın ilerleyiş şeklini belirlemek için en doğru adım olduğu görülüyor.

Bu şekilde yapılan değerlendirme Panda Bond’ların tahmin edildiği gibi ilerlemesi sonucunda Euro Bondlardan daha avantajlı olduğunu gösteriyor.

Neden Panda Bond İhracı?

Euro Bond piyasada dövizin yükselmesine bağlı olarak Türkiye Hazine’sini daha borçlu hale getiriyor. Euro cinsinden yapılan ihraçların ödeme zamanlarına doğru değer kazanan Euro 2017 yılı içerisinde büyük bir çıkış yakaladı. Ancak bunun yanı sıra Çin para birimiyle yada Rusya para birimi olan Ruble ile daha az farkı bulunan Türk Lirası yurtdışı borçlanmalarda Panda Bond yada Rusya’dan ihraç modellerinin daha avantajlı olduğunu gösteriyor. Ancak Euro Bond gibi istikrarlı ve sağlam sistemlere oturmuş bir ihraç modeli piyasalar için daha güvenliyken diğer ihraç şekilleri ani yükselmeler sonucu ekonomiyi olumsuz etkileyebilir. Yine de Euro Bondlara karşı çeşitlilik amacıyla değerlendirilecek Panda Bond ve Ruble cinsi ihraç modelleri yurtdışı borçlanmalarda görev alması tek tip bağımlılığın önüne geçeceği görülüyor.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kendi Kredi Kartı Markasını Oluşturuyor başlıklı makalemizde Ziraat Bankası hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı