Güncel

Mehmet Şimşek’ten Döviz Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek geçtiğimiz günlerde piyasaların döviz ile olan bağlantısını değerlendirerek KOBİ’lerin dövizle borçlanmasına sınırlama getirecek olan düzenlemenin sonrasında ki adımı büyük şirketlerin döviz borçlanmasına hedging getirme olacağı yönünde açıkladı. Düzenlemenin üzerinde hala çalışıldığını belirten Şimşek Mart yada Nisan aylarında düzenlemenin hayata geçeceğini söyledi.

Döviz Borçlanmasına Sınırlandırma

Reel sektörün döviz açık pozisyonundan dolayı oluşan kırılganlığı azaltmak için hazırlanan düzenleme Mehmet Şimşek tarafından anlatıldı. Kredi borcu 15 milyar dolar altında olan şirketler için son 3 yıldaki döviz gelirlerini aşmayacak miktarda döviz kredisi kullanabilme şartı getirildi. Mehmet Şimşek büyük ölçekli 2.118 şirketin olduğunu söyleyerek getirilen finansal sınırlamalara ek olarak piyasalara hedge yapma ve şirketlerin kendisini korumaya alarak sigorta yapma seçenekleri sunulacağını da belirtti. Belirtilen sistemle küçük şirketlerin uğraşmasının zor olduğunu söyleyen Şimşek büyük şirketlerin bu yönlü kabiliyetlerinin daha yüksek olduğu ve bu şirketlere devletin kapı açacağını söyledi. Ülke menfaati için gerekli olan destekleri büyük şirketlerden başlayarak vermek büyümenin de hızlı olmasını sağladığı yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Özellikle toplamdaki 28 bin şirketin 26 bini KOBİ olduğu için kur riski yönetme kabiliyetlerinin olmadığı ve borçlanmanın azaltılması için büyük şirketlere yönelik adımlar atılacağını da ekledi. Halihazırda KOBİ’ler için yüzlerce desteğin olması büyük şirketlerin borçlarının artması karşısında olumsuz etkileniyordu. Ancak bu düzenleme ile büyük şirketlerin piyasa dengesi korunarak KOBİ’lerin de aldıkları destekten daha iyi faydalanması sağlanacak.

2017 Yılında Çok Güçlü Para Akışı Oldu

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek büyük şirketlerin dövizle borçlanmalarının kurda oynaklığı etkilediği ve borçlanmanın az olmasının Türkiye’de risk primini azaltacağı ve enflasyon dinamiklerini iyileştireceğini söyledi. Dünyadaki varlık fiyatlarındaki şişmenin yaşanmasına rağmen Türkiye’de etkisi olmaması büyük şirketlerin bir avantajı olduğu belirtildi. Ancak büyük şirketleri Türkiye’de zor duruma sokan 2017 yılındaki güçlü para akışı, müttefikler ile yaşanan gerginlikler ve jeopolitik gerginliklerdir. 2018 yılında düzene giren tüm bu olumsuzluklar büyük şirketlerin de tekrar karlılık oranlarını yükseltmesini sağlayacağı Mehmet Şimşek’in açıklamaları arasında yer aldı. Bu açıklamalara göre 2018 yılında büyük şirketlere yönelik bir dizi düzenlemenin de hayata geçmesi ön görülüyor.

Bir önceki yazımız olan Maaşlarda Prim Tavanı Yükseldi başlıklı makalemizde BAĞ-KUR ve Emekli Maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı