Bankalar

Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Masrafsız kredi adı altında yeni bir kredi paketi sunan bankaların çoğu, aslında bunun sadece basit bir makyaj olduğunu ve detaylı incelendiğinde aslında hiç te masrafsız kredi olmadığını tüketicilere belirtiyorlar elbette. Masrafsız Kredi Veren Bankalar diye araştırırsanız hemen hepsi bu hizmeti sunduklarını ve verilen kredilerden hiçbir ücret alınmadığını iddia ederler. inandınız mı? Tabi ki hayır. Kredi tahsis ücreti, bankalar tarafından talep edilen yasal bir haktır. Kimi banka buna “ dosya masrafı “ der, kimi ise kredi tahsis ücreti olarak adlandırır. Masrafsız Kredi Veren Bankalar konusunda araştırma yaparken, sundukları sözleşmeyi ( karınca yazısı kadar olan ) madde madde okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu sözleşmede dikkatinizi çekmeyen o kadar çok aleyhinize olan maddeler olabilir ki, çarşıya giderken bulgurdan olabilirsiniz.

Dosya ve kredi masrafları hakkında

Dosya masrafı tanımı, Bankacılık Kanununda şöyle özetlenir: Kredi tahsis ücreti, kullandırılan kredi anaparasının binde beşini geçmemelidir Kurul, gerek gördüğünde bu limiti artırmaya ve azaltmaya yetkili kılınmıştır. Yani 10.000 TL kredi aldığınızda, 50 TL kredi tahsis ücreti yani dosya masrafı ödemek zorundasınız. Bu rakamlar asgari rakamlardır. Masrafsız Kredi Veren Bankalar ise işte bu ücreti tahsil etmeyeceklerini beyan ederek kredi vermektedirler.

Göz atabilirsiniz: Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Şimdi gelelim bu kredinin detaylarına ve gözlerden kaçan ufak aldatmalara. Banka size masrafsız kredi vereceğini söylediğinde, sadece kredi tahsis ücretini sizden almaz ama bunun yanında sizi sigortalı yapma şartını koşar. Ve aylık sigorta taksitleri ödemek zorunda kalırsınız. Bunu bütün bankalar yapmaktadır. Veya diğer şartları, en az 2 adet otomatik fatura ödeme talimatı vermenizi talep ederler. Ve kredi süresince talimatı devam ettirmeniz söylenir. Düşünün mesela 48 ay kredi çektiniz ve 2 fatura ödeme talimatı verdiniz. Her fatura ödeme işleminden 1,5 TL aldığını düşünün. Etti mi size aylık 3 TL. Çarpın 48 ile.  144 lira sizden zaten otomatik olarak tahsil edeceğini garanti altına aldı bankaJ Kısaca, hiçbir banka karşılıksız ek kuruş bile vermez. Bunu unutmayın lütfen.

Dosya masrafı nedir?

Bankadan alınan krediler için, işlem ücreti olarak kredinin binde beşi tutarında alınan kredi tahsis ücretidir. Alt limit binde beştir. Üst limiti bankalar kendi inisiyatiflerinde değerlendirmektedirler.

2018 Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Denizbank masrafsız kredi:

Denizbank’ın güncel Mayıs 2018 tarihli Masrafsız kredi linki : https://www.denizbank.com/kampanyalar/tuketici-kredileri/otomatik-odeme-talimatiniza-sifir-faizli-kredi.aspx

2 adet fatura talimatı karşılığında 1.000 tl kredi veriyormuş. 12 ay vadeli. Zaten fatura ödeme işlem ücretinden, masrafını çıkarttı bileJ Yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi.

QNB Finansbank masrafsız kredi :  Finansbank’ın sunduğu dosya masrafsız ihtiyaç kredisi linki : https://www.qnbfinansbank.com/kampanyalar/kamp855/yeni-yil-kredisi.aspx  Dosya masrafı olmadan 36 vadeli ihtiyaç kredisi.

Açıkçası 2018 Mayıs itibari ile çok fazla kampanya yapan banka bulamadık. İlerleyen aylarda yeni kampanyalar olursa listemize ekleyeceğiz.

Bir önceki yazımız olan 4 Hesap işletim ücreti almayan banka başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı