Genel

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar?

Malulen emekli olan kişilere 2020 yılı itibariyle ödenecek maaşlar kamu veya özel sektörde kendi nam ve hesabına çalışmakta olup yaptığı işte çalışma yeteneğinin %60’ını iş kazası veya mesleki hastalıklar sebebiyle kaybeden kişilere tanınan bir erken emeklilik hakkı kapsamında verilir. Malulen emekli maaşı hesaplanırken malul olan kişinin o güne kadarki prim gün sayısı ve asgari %60 olması kaydıyla malullük oranı dikkate alınır. Buna göre 2020 yılında ödenen malulen emekli maşları ortalama olarak şöyledir:

 • SGK ve BAĞ-KUR çalışanları aylık ortalama 1000 TL,
 • Tarım çalışanları aylık ortalama 800 TL,
 • Emekli sandığına bağlı çalışanlar aylık ortalama 2000 TL.

Bununla beraber malullük maaşının kişinin emeklilik hakkı elde edene kadar geçici süreli ödendiğini belirtmek gerekir. Bu geçici süre sonunda kişinin malullük maaşı kesilir. Bu durumda şayet kişi yaşını doldurup emeklilik hakkı kazanırsa bu durumda bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumundan emekli aylığı almaya devam eder.

Kimler Malulen Emekli Olabilir?

Malulen emekli olma hakkına sahip kişiler sosyal güvenlik kurumu tarafından çalışma güçlerinin en az %60’ını kaybettiği kanaatine varılmış kişilerdir. Bunun tespiti ise devlet hastanesinden alınacak iş göremez raporu ile olur. Özellikle iş kazalarında çalışma ve sosyal güvenlik kanunlarına göre iş kazası veya meslek hastalığı olarak adlandırılacak bir bedeni kaybı olan kişi malul sayılır.

Buna göre örneğin çalıştığı işten kaynaklanmayan bir sebeple bir hastalığa yakalanan bir kişinin bu hastalığı ile ilgili çalışamama durumu maluliyet olarak kabul edilmez.

Malulen Emekli Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Malulen emekli aylığı almak için gerekli koşullar aşağıdaki gibidir:

 • Malulen emekli maaşına başvuracak kişinin en az 10 yıldır sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir.
 • Kişinin en az 1800 gün prim ödemiş olması gerekir.
 • İş kazası veya meslek hastalığı sebebiyle malulen emekli olmak isteyen kişinin işten ayrılmış olması ve fiilen çalışmıyor olması gerekir.
 • Kişinin sosyal güvenlik kurumuna prim borcu olmaması gerekir. Şayet prim borcu varsa malulen emeklilik başvurusu öncesinde prim borçlarını dışarıdan ödeyerek kapatmış olması gerekir.
 • Kişinin T.C. vatandaşı olması gerekir.

65 yaş maaşı ne kadar? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Malulen Emekli Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kişilerin malulen emekli maaşına başvurması için öncellikle çalıştığı işten ayrılması gerekir. Daha sonra malulen emeklilik için en yakınındaki Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne başvuru yapılır. Yapılan başvuru ile beraber ilgili SGK müdürlüğü kişiyi maluliyet durumunun tespiti için en yakın devlet hastanesine sevk edecektir. Dolayısıyla kişinin kendi başına hastaneden rapor alması söz konusu değildir ve SGK müdürlüğünün sevki olmadan alınan raporlar başvuruda kabul edilmeyecektir. Daha sonra alınan rapor ve istenen diğer belgeler ile beraber malullük başvurusu alınan kişinin talebi değerlendirilip cevap verilecektir.

Malulen Emekli Aylığı Almak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Malulen emekli maaşına başvurmak isteyen kişilerden istenen evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Sigortalı olarak çalışmakta olduğu son iş yerinden alınacak işten ayrılış kâğıdı.
 • Kamu görevlileri için ise kurumları tarafından hazırlanacak olan malulen emekliliğe sevk raporu.
 • SGK müdürlüklerinden alınıp doldurulacak tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi.
 • Nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı.

Malulen emekli maaşı almaya hak kazanan kişi malullük raporu alsa bile gerektiği durumda maluliyet raporunun veren kurulun talebi veya bazı durumlarda ihbar veya şikâyet halinde kontrol muayenesine çağırılabilir. Şayet kişinin maluliyet durumunda bir değişme varsa ve kurul tarafından kişi çalışabilir olarak değerlendirilirse bu durumda kişinin malul maaşı kesilir. Ancak bu duruma kişinin itiraz etme hakkı da açıktır.

Bir önceki yazımız olan Engelli Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı