Güncel

Maliye Bakanlığı’ndan Yatırım Yapanlara %0 KDV

KDV reform olarak  yapılan açıklamalardan iki farklı KDV muafiyeti gündeme geldi. Bunlardan ilki yatırımda kullanılan harcamalardaki KDV’nin belirli bir süre sonra nakit olarak iadesinin yapılması ikincisi ise yüzde on sabit oranlı KDV miktarıdır. Yapılacak olan bu reformlar işletmelerin daha rahat bir şekilde yatırımlarını gerçekleştirmelerini sağlayacak olan en önemli etmen olacağı tahmin ediliyor.

KDV Reformu Detayları

Maliye Bakanı Naci AĞBAL yaptığı açıklamalarda belirtilen iki maddenin dışında makina ve teçhizat alımlarında tüm koşullar dahil sıfır vergi uygulaması üzerinde çalıştıklarını söyledi. Düşünülen maddeler arasında bulunan şirketlerin yatırım yaparken ödedikleri KDV’lerin aha sonra İşletmeleri için verdikleri KDV’lerden düşmesinin yerine nakit olarak KDV iadesine daha sıcak bakılıyor. Şu anda yatırım şirketlerin bu şekilde yapmış oldukları harcamalar dan dolayı 140 milyar TL birikmiş deri bulunuyor. Devlet kurumlarını çıkarsak bu rakamdan geriye 70 yada 80 milyar TL ödenecek miktar kalıyor. Yani yeni düzenleme gelmezse eski KDV düzeni yatırımcıları yaptıkları yatırımlar üzerinden KDV verdikleri için cezalandırdığı anlamına geliyor. İşletmelerin yatırım yaparken büyük yada küçük oranda yatırımları tercih etmelerinin en büyük nedeni olan KDV oranı büyük yatırımı tercih etmemelerine neden oluyordu.

Hizmet İşletmelerinde Sabit KDV Oranı

İngiltere’de KOBİ’ler için kullanılan yöntem olan ‘’Flat Rate’’ düz oranlı vergi sistemi yapılacak olan bu yeni düzenleme ile Türkiye’ye de gelecek. 1 milyon vergi mükellefi %18 olan KDV oranını %10 seviyelerine çekilmesi ile büyük oranda kar sağlanacak. Bu şekilde yapılan işlemler yatırımların önünü açacağı için kısa sürede ülke kalkınması büyük hızda ilerleyecek. 2017 yılının ilk çeyreğinde %5.1 büyüyen Türkiye bu süre zarfında yatırım ve makina teçhizat yatırımları %8,6 oranında küçülme yaşamıştı. Bu duruma bakıldığında yatırım yaparken ödenen vergi yatırımcıya ekstra yük bindiriyor. Maliye Bakanlığı’nın çalıştığı KDV projeleri özellikle nakit olarak KDV’nin ödenmesi durumu KOBİ’ler için büyük ilgi çekeceği tahmin ediliyor. Sabit %10 KDV oranın özellikle büyük oranda yatırım yapılmasına teşvik edildiği için KDV reformu yapıldığında yatırımların daha büyük çapta gerçekleştirilmesi için işletmelerin yatırım paylarını artıracağı ön görülüyor.

Bir önceki yazımız olan Şekerbank Emekli Maaşı Promosyon Kampanyası başlıklı makalemizde Emekli Promosyonu ve Şekerbank hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı