Güncel

Maliye Bakanlığı BES’te Süreyi 3 Katına Çıkardı

Maliye Bakanı Naci Ağbal Bireysel Emeklilik Sistemi’nde cayma süresinin 3 kata kadar artırılacağı torba yasa tasarısının TBMM’ye sevk edildiğini açıklandı. Mecliste kabul edildikten sonra hayata geçecek olan yasa bireysel emeklilik sistemine teşvik sağlayan maddeleri de içerdiği açıklandı.

BES’te Cayma Süresi

Devlet katkısı tutarlarının bankalar aracılığı ile nemalandırılmasıyla birlikte ödenmesine ve bunlara ek olarak devlet katkısının azami limitiyle iade edilmesine karar verildi. Bunun 1.000 TL ilave devlet katkısının geçen yıllar için yeniden değerlendirmeye tabi tutulması, 2 ay olan cayma süresinin 3 katına kadar çıkarılması için yasa hazırlandı. Özellikle tarımsal üreticilere ve esnafa Hazine Faiz Destekli Kredi verilmesi ile faizsiz fon kullandırılmasını da içerecek şekilde kamu sermayeli bankaların katılım bankası iştiraklerine verilecek. Buradan doğacak olan gelir kayıpları Hazine Müsteşarlığı bütçesinden karşılanması hedefleniyor.

Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamada tek hazine hesabı sistemi halihazırda genel bütçeli idareleri kapsıyor ancak Bakanlar Kurulu kararıyla diğer idareleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi ve kamu nakit yönetiminin etkinliğinin artırılması hedeflendiğini söyledi. Açıklamanın devamında ise kapsama dahil olan tüm idarelerin bankalardaki hesaplarının kapatılarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) nezdinde Hazine adına açılacak olan Tek Hazine Kurumlar Hesabı’na aktarılması hedefleniyor. Bu paraların Merkez Bankası üzerindeki hesap üzerinden bankalar aracılığıyla nemalandırılması da sağlanacak.

BES cayma süresinde yapılan düzenleme sayesinde katılımcılar paralarını geri alabildikleri gibi geçen sürede yaşanan değer kaybının de önüne geçilmiş olacak. Aynı zamanda caymak isteyen katılımcının 2 ay olan kısa sürede karar vermesinin sağlıklı olmadığının anlaşılması 3 katına kadar bu sürenin çıkmasını sağlayacak. Diğer yandan bakıldığında da kar eden idare kurumlarının borçlu olan kurumların borçlarını ödemesi ve faizsiz bir şekilde tekrar borçlu kurumdan tahsil etmesi ülke içi ekonomiyi de olumlu yönde etkileyecek. Özellikle borçlanma faizlerinde düşüş yaşatması beklenen Tek Hazine Kurumlar Hesabı sistemi toplamda 45 kamu kurumu ve 113 üniversitenin dahil olacağı şekilde hayata geçecek. Üniversitelerin en çok kar eden kuruluşlar olması özellikle banka hesaplarında duran paraların daha etkin bir şekilde kullandırılması sağlanacak, kamu kuruluşlarının faiz ödemesinin önüne geçilecek son olarak ise Merkez Bankası’nda toplanan para bankalar yolu ile değerlendirilecek.

Bir önceki yazımız olan İhracat ve İthalat Rakamları Açıklandı başlıklı makalemizde Hal Kayıt Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı