Genel

2020 Mali Müşavir Maaşı Ne Kadar, Nasıl Olunur?

Mali müşavirlerin aldığı maaş, devlet kurumları ve özel kurumlar üzerinden değerlendirildiğinde, en düşük 3 bin 200 liradır. Mali müşavirlerin özel sektörde dahil edilerek aldığı maaş 30 bin TL’ye kadar yükselmektedir. Burada etkin rol oynayan şeylerden ilki, kişinin devlette mi yoksa özelde mi çalıştığıdır ve özelde çalışılan kurumun nasıl bir kurum olduğu da yine önemli noktalar arasındadır. Yapılan işin kalitesi ve işin detayları da yine maaş oranlarını etkileyen diğer faktör olarak göz önünde bulundurulmaktadır. Mali müşavir maaşı genel itibariyle bu noktalarla belirlenir.

Mali Müşavir Olabilmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Mali müşavir olmak isteyenler, öncelikle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesindeki herhangi bir bölümü 4 yıl eğitim süresi ile okumuş olmamalılar. Bu şartın sağlanıyor olması halinde mali müşavir olmak için diğer istenilen şeyler;

  • Devlet kurumlarında mali müşavir olmak isteyenlerin Mali Müşavirlik Sınavı’na girmeleri şartı vardır.
  • Atamalar Mali Müşavirlik sınavından alınan puana göre yapılmaktadır. Fakat Mali Müşavirlik Sınavı tek adım değildir.
  • Mali Müşavirlik Sınavı’na girip, yeterli puanın alınmasının ardından, adayların yeminli mali müşavirlik ofisinde staj yapmaları gerekir.
  • Staj sonrasında bir de yeterlilik sınavına tabi tutulurlar ve bu sınavda başarıyla verildikten sonra, mali müşavir olabilme şansına sahip olurlar.

Mali Müşavirin Görevleri Nelerdir?

Mal müşavirlerin görevleri, genel bir tanımla muhasebeciden daha üst düzey işlerin yönetme olarak tanımlanabilmektedir. Yani şirketlerin devletlerle olan muhasebe işlerinde mali müşavirler etkin rol oynar. Bununla birlikte sayılabilecek diğer mali müşavir görevleri;

  • Muhtasar beyannameleri
  • Tahakkuk fişleri
  • Kamu idareleriyle iletişim sağlama
  • İş takibi yapma
  • Finansal analiz takibi yapma
  • Defter tutma

Olarak sıralanır.

Lise stajyer maaşı hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Özel Sektör Mali Müşavir Maaşları

Özel sektörde verilen mali müşavir maaşları, kurumun sunduğu çalışma şartlarına, iş yoğunluğuna, kurumun müşteri potansiyeline ve ismine göre değişir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda özel sektörde alınan mali müşavir maaşı en düşük 3 bin 250 TL olarak bilinmektedir. Fakat yüksek oranda alınan mali müşavir maaşlarına bakıldığında, devlete göre daha yüksek maaşlar veren şirketler olduğu da görülmektedir. Özel sektörde çalışan bir mali müşavir, 6 bin TL’nin üzerinde maaş alma şansına sahiptir. Çalışma süresinin uzunluğuna ve deneyimine göre de maaşta artış yapılmaktadır.

Mali Müşavirlerin Çalışma Şartları

Mali müşavirler için çalışma şartları, diğer mesleklerle kıyaslandığında daha rahat ve kolay bulunmaktadır. Mali müşavirler çalışmalarını ofis ortamında yürütürler. Dışarıya çıkmalarına gerek yoktur ve masa başı iş kavramı bu meslekte karşılanmaktadır. Şirket için önemli bir pozisyon olan mali müşavire tanınan rahat çalışma ortamına karşılık, işlerin temiz ve titizlik içerisinde yürütülmesi istenir. Mali müşavirlerin yaptığı bir hata, şirketlerin batmasına neden olabilecek derecede önem taşımaktadır. Bu nedenle iş ortamı rahat olduğu kadar, iş yükünün ağır olduğu söylenebilir.

Devlette Çalışan Mali Müşavir Maaşları

Devlette çalışan mali müşavirlerin maaşı, resmi olarak elde edilen verilere göre 3 bin 185 TL’den başlamaktadır. Bu ücret, işe henüz başlayan ve 1 yılını doldurmamış mali müşavirler için verilen ücrettir. Devlet kurumlarında üst kademede çalışan mali müşavir maaşı da 4 bin 125 TL’dir. Devlet kurumlarında deneyim, mezun olunan üniversite ya da sahip olunan sertifikalara bakılmaksızın bir maaş belirlenmektedir. Fakat özel sektörde bahsi geçen tüm noktaların maaş üzerinde etkisi vardır. sahip olduğunuz sertifikalar, bu anlamda aldığınız eğitim, mezun olduğunuz üniversite, özel sektörde maaşınızın daha yüksek olmasını sağlamaktadır. Özel sektör için, çalışma sürenize göre de daha yüksek maaş alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2020 Lise Stajyer Maaşı Ne Kadar, Sigorta Yapılıyor Mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı