Genel

Makromarket Personel Alımı Başvurusu

Makromarket eleman alım başvuruları firma yetkililerince hazırlanan raporlar doğrusunda, her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Personel alımı başvurularında, firmanın belirlediği nitelikli eleman şartlarını sağlamak en önemli noktadır. Firma insan kaynakları birimleri, şirkete kaliteli ve uyumlu personelin çekilebilmesi açısından, personel şartlarını oldukça titizlikle hazırlamaktadır.

Firma insan kaynakları birimleri, personel alımı başvurularını genellikle resmi internet sitesinden yayınlamaktadır. Bununla birlikte özellikle, niteliksiz eleman başvurularında popüler iş arama ağlarından da yararlanmaktadır. Başvuru yapacak kişilerin, internet platformunu sık sık takip etmesi gerekmektedir.

Limak personel alımı bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Personel Alımı Başvuru Formları Nerde Bulunur?

Eleman alımı müracaat formlarına ulaşmak her adayın, firma tarafından kendi sorumluluğuna bırakılmıştır. Firma insan kaynakları birimleri, şirket bünyesine nitelikli iş gücünü çekmek adına, bazı başvuru formları hazırlamaktadır. Başvuru formlarının içeriğinde özlük bilgileri, yetenekler ve tecrübeler gibi çeşitli bilgiler mevcuttur. Başvuru yapacak adayların, formları temin ettikten sonra formu detaylı bir şekilde doldurması gerekmektedir. Başvuru formları doldurulurken, firma tarafından hazırlanan sorulara titiz ve doğru bir şekilde cevap verilmesi gerekmektedir. Yetkililer başvuru formlarına verdikleri cevaplar ile birlikte, değerlendirildikten sonra şartlara uyum sağlayanlar, değerlendirme süreçlerinin devamları için firmaya davet edilmektedir.

Eleman alımları konusunda ki tek yetkili kişi, firma insan kaynakları birimleridir. Firmanın ülke genelinde hemen hemen her ilde mevcut olan, onlarca şubesi bulunmaktadır. Bu sebeple her şube için açılan boş pozisyonlar, şubenin kendi kontrolü altına bırakılmaktadır. Başvuru formları firma yetkilileri tarafından, iş ilanlarının yayınlanması ile paralel bir şekilde yine aynı ilanların eklerinde verilmektedir. Adayların ilanları incelerken, ekler sayfasını dikkatlice okuması gerekmektedir. Başvuru formlarına ilanlardan erişemeyen adaylar, resmi internet sitesini ziyaret edebilir veya doğrudan şubeye başvurabilmektedir.

Makromarket Personel Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Makromarket eleman alımı müracaat koşulları firma bünyesine başvuru yapacak her kişi için, sağlaması gereken minimum koşulları oluşturmaktadır. Özellikle firma ülke genelinde, vasıfsız ve tecrübe gerektirmeyen iş kollarında, oldukça geniş istihdam yaratmaktadır. Bu sebeple başvuru koşulları da, bunlara göre şekillenmektedir. Başvuru şartlarını sağlayamayan adayların, değerlendirme süreçleri sonlandırılmaktadır.

Genel olarak başvuru şartları, aşağıda ki gibidir;

 • En az lise mezunu olmak
 • Takım çalışmasına yatkın olmak
 • Güler yüzlü olmak
 • İletişim kabiliyeti yüksek olmak
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlamak
 • Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamak
 • Aranan nitelikleri tam olarak sağlamak

Personel Alımı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Eleman alımı müracaat belgeleri firma bünyesine başvuru yapacak her adayın, kendi başına temin etmesi gereken tüm belgelerdir. Başvuru belgeleri firma insan kaynakları birimleri tarafından, adayların tüm işlemlerini gerçekleştirmek amacı ile istenmektedir. Başvuru belgeleri eksik olan adayların, başvuru süreçleri başlatılamamaktadır. Bu sebeple adaylar, belgelerin temini sırasında hızlı ve titiz olmalarında fayda bulunmaktadır. İstenilen belgelerin tümü, e-devlet çıktıları şeklinde alınıp teslim edilebilmektedir.

2019-2020 yılı için, başvuru belgeleri aşağıda ki gibidir;

 • Diploma aslı
 • Nüfus cüzdan fotokopisi ve aslı
 • Sicil kaydı
 • Sağlık raporu
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • İkametgâh belgesi
 • Başvuru formu

Makromarket Personel Alımı Staj Başvurusu Nasıl Yapılır?

Makromarket eleman alımı staj müracaatı yapmak üniversitelerin, ilgili bölümlerinde eğitim gören kişiler için mümkün olmaktadır. Makromarket ülke genelinde, yüzlerce şubesi bulunan büyük ve iş hacmi geniş bir marketler zinciridir. Bu sebeple ilgili alanlarda eğitim gören kişiler tarafından, oldukça sık tercih edilebilmektedir. Firmanın staj programları, genellikle şubelere yönelik değil, ana merkezde istihdam edilmeye yönelik hazırlanmaktadır. İl market şubelerinde genellikle, stajyer personeller istihdam edilmemektedir. Ana merkezlerde görevlendirilip kabul edilen stajyer personeller genellikle işletme, muhasebe veya lojistik alanında olmaktadır.

Stajyer personel alımı ilanları, resmi internet sitelerinden staj dönemlerinde yayınlanmaktadır. Başvuru yapacak adaylar, internet sitelerini sık sık takip etmeleri gerekmektedir. Her yıl iş planlamaları ve bütçe ayarlamaları sonucunda, stajyer alımları için belirli kontenjanlar koyulmaktadır. Fakat her yıl belirtilen kontenjanlardan, çok daha fazla başvuru gelmektedir. Bu sebeple firma, bazı şartlar getirmektedir. Bu şartlardan en önemlisi, aranan bölümlerde eğitim görmek ve not ortalamasını tutturmaktadır. Aranan not ortalaması, 4 üzerinden en az 2,50 olmak zorundadır.

LC Waikiki personel bilgilerine yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

Makromarket Firma Çalışma Şartları Nasıldır?

Şirket çalışma koşulları açısından, diğer firmalar ile oldukça benzer özellikler taşımaktadır. Firmanın yaptığı iş ve her geçen gün büyüyen iş hacmi gereği, günün çoğu bölümünü ayakta geçirmektedir. Bunun yanı sıra personeller şube ortamlarında, müşteriler ile birebir temas halinde hizmet vermektedir. Bu sebeple firma bünyesine iş başvurusu yapacak adayların, iş ilanlarında belirtilen şartları dikkatlice okuması gerekmektedir.

Firma İnsan Kaynakları Birimlerine Nasıl Ulaşılır?

Şirket insan kaynakları birimlerine ulaşmak iş başvuru süreçlerinde, adaylar tarafından oldukça talep edilmektedir. Firma insan kaynakları birimleri, personel alımı konusunda tek yetkili birim olduğundan dolayı, adaylarda belirtilen birimlere ulaşma psikolojisi oluştuğu gözlemlenmektedir. Firma insan kaynakları birimlerine ulaşmak için, resmi internet sitesinde bulunan iletişim kısmı ziyaret edilmelidir. Bunun yanı sıra, başvuru yapan adaylar ile birimlerin detaylı numaraları paylaşılmaktadır. İnsan kaynakları birimlerinin, detaylı iletişim adreslerine hiçbir yerden ulaşamayan adaylar, firma ile doğrudan iletişim kurmaları gerekmektedir. Firma genel numarasını arayan kişiler, insan kaynakları birimleri ile görüşme taleplerini ilettiklerinde, yetkililer tarafından yönlendirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Limak İnşaat Personel Alımı Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı