KOSGEB

Maddeler Halinde KOSGEB İş Planı Örneği Hazırlama

Kendi girişimlerini kurmak için KOSGEB den hibe yada kredi almak isteyen kişiler KOSGEB eğitimlerinde iş planı projesi nasıl oluşturulur bunu öğreniyorlar. Ancak veri tabanına kayıtlı olan KOBİ’ler yeni iş planı projesi oluşturmaları durumunda KOSGEB iş planı proje örnekleri üzerinden kendilerine göre değişiklik yaparak projelerini daha hızlı bir şekilde hazırla ya biliyorlar.

İş Planı Hazırlama Maddeleri

Toplamda 7 ana bölümden oluşan KOSGEB iş planı projesi yeni iş kuracak kişiler için bir kılavuz oluşturuyor. İş planı projesi oluşturmak için bu maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Genel bilgilerin oluşturulması için işletme kuracak kişi yada varsa ortakların bu kısımda tanıtılması gerekiyor. Ayrıca bu kısımda işletmenin faaliyet konusu ve kuruluş süresi de bahsedilebilir.
  2. Bu aşamaya geçtiğimizde ise 2 sayfa halinde bu aşamaya açıklayabiliriz. ilk sayfada işletmeyi kuracak olan kişi yada kişilerin kimlik bilgileri, iletişim adresleri ve bildiği yabancı diller e kadar detaylı bir şekilde anlatım gerçekleştirilir. bu anlatım KOSGEB iş planı projesi örneğinde detaylı bir şekilde sorulduğu için nelerin yazılıp nelerin yazılmayacak konusunda herhangi bir endişeye kapılmaması gerekiyor.
  3. Pazar bilgileri ve planınız bölümüne geldiğinizde ise bu alanda hitap edecek olduğunuz kitlenin analizinin yapılıp yapılmadığı pazar genişliği ve bu pazardan beklenmedik bir satış sonrası ne gibi tedbirler uygulayacağınız anlatılır. Bu aşamada ayrıca ürün tanıtımı yer seçimi ve müşteriye ulaşım hizmetleri detaylı bir şekilde size sorulur.
  4. Üretim planı yapacağınız bu aşamada iş kuracağınız sektördeki NACE kodu üretim ve hizmet İş akışı hakkında bilgi verin yer alması gerekiyor. Kuracağınız olan işletmeye ait belgelerin de bu sayfada ayrıntılı bir şekilde belirtilmesi istenir.
  5. Yönetim planı yapacağınız 5. aşamaya geldiğimizde ise çalışacak olan personel detayları ve mesleki alanda hangi belgeye sahipseniz onu belirtmeniz gerekiyor.
  6. Sondan bir önceki maddeye geldiğimizde ise finansal plan aşaması olarak bu aşamaya adlandırabiliriz. özellikle işletmenin kurulum aşamasında ki maliyetler kurulum sonrası işletmenin aylık giderleri ve üretim ile satış hedefleri sonrasında işletmenin ne zaman kar elde edeceğini yazılması gerekiyor.
  7. Son aşamaya geldiğimizde ise KOSGEB’den talep edilen destek için KOSGEB girişimcilik destek programlarından istifade etmek istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Dolayısı ile bu bölümde makine ve teçhizat alımı, işletme giderleri sabit yatırım desteği olarak farklı şekillerde alabileceğiniz KOSGEB desteklerinin yapacağınız ayrıntılı harcama raporları ile talep edilmesi gerekiyor.

Göz atabilirsiniz: Genç Girişimci Desteği

Belirtilen bu 7 madde uygun bir şekilde hazırlanarak KOSGEB başvurusu yapıldığı durumda başvurunuz değerlendirmeye alınarak onaylanması halinde sizin ile iletişim kurulur.

İlginizi çekebilir: KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır ? Şartlar Nelerdir ?

Bir önceki yazımız olan Her Girişimcide Olması Gereken Özellikler başlıklı makalemizde Girişimci hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı