İcra ve Yasal Takip

Maaşta İcra Varken Gelen Diğer İcralar ve Muvafakat

Banka borçları senet borçları gibi belgeye dayanan zamanında ödenmeyen borçlar İcra Müdürlüğü marifeti ile icra ve ardından cebri hacze konu edilir. Bu süreçler yasa çerçevesinde yapılır. İcralara en çok konu olan banka kredi ve kart borçlarıdır yine senet borçları örneğin aldığınız bir mobilya yapılan bir alışverişte verilen senetler usulüne uygun düzenlenen veresiye defterleri alacaklının talebi ile icra kararı ile ödeme emri çıakrtılıp devamında ödenmemesi halinde haciz yoluna gidebilir.

Borçluya İcra Müdürlüğünden gelen yedi gün içinde ödenmesi, mal beyanında bulunulması yine varsa bir itirazı içeren ödeme emri kararı ile birlikte verilen süre başlamış olur. Genelde bu ilamsız takip denilen şekilde olur itirazınız yok ise karar yedinci gün sonunda kesinleşmiş olur itiraz süresi kesintisiz yedi gün olup resmi tatiller ve hafta sonu tatilleri süreden sayılır varsa bir itiraz bunlara dikkat etmek gerekir. İtiraz dan kastımız borç size ait değilse veya senette bulunan imza size ait değilse yada borcu ödediğiniz halde isteniyor ve siz bunu kanıtlayabilecek belge dekont vs var ise itiraz ediniz aksi halde sizin zararınıza olacak bir durum ortaya çıkar.

Yine itiraz esas olmak üzere 2018 yılı ile 3900 TL (yaklaşık) altı olan borçlara itiraz söz konusu ancak bu itiraz borcun aslına değil de çıkacak olan vekalet ve icra masraflarına olabilir bu konu da itiraz edebilirsiniz konuya ilişkin ayrıntılar için 3900 TL Altı İcraya İtiraz başlıklı yazımıza mutlaka göz atınız.

Gelelim konumuza borç sizin itiraz edilmedi ve karar kesinleşti alacaklı avukatı ilk önce sizin SGK kayıtlarından iş yerinize ulaşacak ve maaşınızın 1/4 oranında kesilmesi için İcra Müdürlüğü marifeti ile iş yerinize haciz gönderecektir. İş yeri gelen bu kararı mutlak uygulamak zorundadır Haciz kararı iş yerine ulaştığı an gelen ilk maaştan 1/4 oranında çalışanın rızasına bakılmaksızın kesilecek ve ilgili icra müdürlüğünün hesabına her ay düzenli aktarılacaktır takii borç bitene kadar.

İlginizi çekebilir: Banka Borçları ve İcra Zaman Aşımı Süreleri

Maaşta İcra Var Gelen İkinci İcra Kararları

Yukarıda da izah edildiği üzere kişinin maaşından herhangi bir icra yok ise gelen ilk icra 1/4 oranında re’sen çalışanın maaşından kesilir. Ancak aynı kişiye bir başka icra gelirse yasal olarak kesinti yapılamaz Kişinin İcra Müdürlüğü Marifeti ile Muvafakat alınmadan yine İcra Memuru ile birlikte Haciz Alanında birlikte imza altına alınmadan kesinti yapılması mümkün olmadığı gibi ayrıca yasa önünde suçtur. Gelen İkinci İcra Müdürlüğüne resmi yazı ile “İlgili kişinin maaşında şu tutarda icra kesintisi devam etmekte olup, kararınız ikinci sıraya eklenmiştir sırası geldiğinde kesinti yapılarak dosyanıza intikal ettirilecektir” şeklinde bilgi verilmesi zorunludur. Yine daha fazla sayıda icra dosyası var ise geliş sırasına (iş yerine) üçüncü dördüncü şeklinde devam eder.

Maaştan İcra Kesintisi İçin Muvafakat Verme

Kişi maaşında bir icra var iken kişi rızası olmadan yanı resmi olarak muvafakat alınmadan kesinti yapılması mümkün değildir zaten yukarıda konudan bahsettik. Ancak bazen kişiler maaşında icra varken diğer kalan icralar için de kesinti izni verebilirler bu kurallara ve usulüne uygun şekilde yapılmalı Verilen muvafakat ile maaştan kesilecek tutar bet olmalı yine tutarı borçlu belirler Muvafakat için borçlu icra müdürlüğüne giderek maaşından kendi belirlediği tutarda kesinti için onay verir. İcra Müdürlüğü ise bu muvafakat ile iş yerine resmi yazı ile kesinti talebini iletir. İş yeri muvafakat kararına binaen icra sırası gözetilmeden belirtilen tutarı maaştan keser. Muvafakat verilmesi alacaklının diğer tasarruflarını engellemez örneğin arabanız üzerinde bulunan icra ev de bulunan haciz durdurmaz ama borçlunun iyi niyetine yorulur ve alacaklı avukatı ile görüşülürse süreç borçluyu yormadan atlatılabilir.

İcraya Verilen Muvafakatı İptal Etme

Böyle bir durum söz konusu değildir kişi çalıştığı sürece kesinti devam edecektir kısaca borç bitene kadar belirtilen tutar her ay düzenli olarak kesilecektir.

İşten Çıkanın İcra Maaş Kesinti Muvafakat Durumu

İcra Müdürlüğüne verilen muvafakat ile kesintisi olan kişi işten çıkarsa yada çıkarılırsa kesinti olayı biter resmi bir işten çıkış durumunda kurum ilgili icraya kişinin işten ayrıldığını tarihi ile belirtir. Muvafakatı veren kişi içinde sorun yoktur maaştan kesinti için muvafakat verilmiştir iş çıkışı olduğu ve ortada maaşta olmadığına göre sorunda yoktur. Ancak borç bekler bu borcun bittiği kalktığı anlama gelmez. Alacaklı avukatı muvafakat verdin bak hapse girersin her ay beyan ettiğin parayı getir diyemez öyle bir hakkı yoktur. Kişi Yeni bir Sigortalı işe girer ise mevcut uygulamaya dilerse devam edebilir zaten alacaklı avukatları bu işe girer girmez fark ederler.

Göz atabilirsiniz: İşsizlik Maaşına İcra Gelir Mi?

İcraya Muvafakat Vermek Zorunlu mu?

Hayır maaşında icrası olan birine gelen diğer icralar için kesinlikle zorlama tenkit edemez karar tamamen borçlu inisiyatif sahibidir yine kesilecek tutar konusunda da aynı durum geçerlidir. Burada borçlulara tavsiyemiz imkanınız var ise en azından arabanıza evinize icra gelmemesi yada sizi sürekli eve geliriz eşyanı alırız gibi tacizlerden korumak için ikinci üçüncü sırada olan veya sizi çok bunaltan alacaklı nız var ise, mesela 300 TL kesinti için muvafakat vermek suretiyle alacaklıyı dizginlemek yada yakanızdan düşürmeniz mümkün.

Bir önceki yazımız olan Varlık Yönetimine Devredilen Banka Borçları Taksitlendirme başlıklı makalemizde Borç Yapılandırma, Borçlarda Zaman Aşımı ve İcra Borcu Taksitlendirme hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı