Parafikir

Limit kontrol sistemi

Bankacılık sektörünün son yıllarda aldığı önlemlerden biridir LKS (limit kontrol sistemi ). Kredi kartı kullanıcılarının finansal durumlarının tek bir havuzda toplanarak, ona göre kart limitlerinin belirlenmesi sistemidir. Limit kontrol sistemi, son bir kaç senedir yürürlüğe giren bir uygulamadır. Aslına bakarsanız çok geç kalınmış bir uygulamadır diyebiliriz. Limit kontrol sistemi çok daha önce uygulansaydı, bu kadar borç yükü birikmez ve kredi kartı kullanıcıları ona göre harcama yapardı. Aylık maaşı 2000 lira olan kişiye, 5 kredi kartı verip, her kredi kartı limitini 5.000 lira olarak belirlerseniz, o kredi kartı kullanıcısından hayır bekleyemezsiniz. Nitekim öyle de oldu. Kontrolsüz kredi kartı limitleri, birçok kişinin haddinden fazla harcama yapmasına neden oldu ve ortaya neredeyse bir borç enkazı çıkardı.

Kredi kartı limitleri hakkında

Kredi kartı limitleri, kişilerin aylık gelirine göre belirlenir. Ve bu gelirin mutlaka belgelenmesi gereklidir. Normal prosedür bu şekilde olmalıdır. Limit kontrol sistemi henüz çok yeni bir uygulamadır.  Bu uygulama sayesinde, artık kredi kartı limitleri dengelendi ve insanların boyunu aşan harcama yapmalarını engellendi. İş işten geçse bile, zararın neresinden dönersen kardır diye düşünmek gerekir. Kredi kartı kullanımında limit kontrol sistemi gerçekten çok önemlidir. Limiti aşılan harcamalar, kişiyi kontrolden çıkartır ve mali açıdan içinden çıkılması güç durumlara sokabilir.

Kredi kartı limiti yükseltme

Bankanızdan tahsis edilen kredi kartınızın limitini yükseltmek istediğiniz takdirde, bunu bankanız ile görüşmeniz ve talepte bulunmanız gereklidir. Bazı bankaların internet şubelerinde veya mobil uygulamalarında “ Limit Artırma Talebi “ adlı link veya buton bulunur. Bu link aracılığı ile otomatik olarak talepte bulunabilirsiniz. Genelde birkaç dakika içinde talebinize otomatik yanıt gelir. Ya ret edilir ya da kabul edilir. Bankanızın internet sitesinde böyle otomatik bir link yoksa, direkt müşteri hizmetlerini arayıp talep yaratabilirsiniz.

Limit kontrol sistemi nedir?

LKS – Limit Kontrol Sistemi – KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) tarafından uygulanan bir kontrol sistemidir. Detaylı bilgi için https://www.kkb.com.tr/urunler/limit-kontrol-sistemi adresini ziyaret edebilirsiniz. KKB web sitesinde, Limit kontrol sistemi şu şekilde anlatılmaktadır: “Limit Kontrol Sistemi (LKS), Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu uyarınca kredi kartları limitlerinin tüm bankalarca takip edilebildiği bir sistemdir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayınlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik kapsamında geliştirilen sistem sayesinde kredi kartı limitleri toplamı bankalar arasında Limit Kontrol sistemi tarafından takip edilir. LKS ile sektörde kredi kartı veren tüm kurumlardan toplanan kredi kartı limitleri müşteri bazında birleştirilerek tek limit uygulamasının kart veren kurumlar tarafından yönetilebilmesi sağlanıyor.”

Kredi kartı limiti neye göre belirlenir?

Kredi kartı limitleri, genelde aylık harcamanıza ve kat kullanımınıza göre belirlenmektedir. İyi bir kart kullanıcısı iseniz ve kredi notunuz uygunsa, banka talebinizi olumlu karşılar.

Bir önceki yazımız olan Enpara eft saatleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ