Genel

Lihteştayn İş İmkanları

Lihteştayn’da çalışacaklara iş imkanları sunan devlet, eğitim seviyelerinin derecesine ve kalitesine göre başvuruları değerlendirmektedir. Bölge kaliteli üniversitelere ve inşaat sektöründe teknolojik yazılım modellerinin oluşturulduğu şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Meslek başvuru alanları arasında bankacılık, yazılım mühendisliği ve öğretmenlik tercih edilebilmektedir. Lihteştayn iş imkanı alanlarından yararlanmak için çalışma vizesi gereklidir. İş tercihi olarak seçilebilecek meslekler ve çalışma vizesi için gereken şartlar yazımız içerisinde sunulmaktadır. Diğer yazılarımız:

Lihteştayn’da Ekonomik Hayat Ve İş Olanakları

Lihteştayn’da iş olanakları ve ekonomik avantajları daha çok teknoloji odaklı meslek guruplarında çalışanlara sunulmaktadır.. Bölgede spor faaliyetlerine önem verilmesi ve kaliteli okulların bulunması, eğitim ve spor alanında da iş olanağı sunmasını sağlamaktadır. Lihteştayn’da başvuru yapılabilecek meslek dalları;

 • Bilgisayar yazılımı uzmanlığı
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Öğretmenlik
 • Spor eğitmenliği
 • İnşaat Mühendisliğidir.

Bu bölgede kitap okuma oranı oldukça yüksektir. Ekonomik açıdan kişi başı gelir oranının yüksek olduğu bölgeler arasında yer almaktadır. Halkı oluşturan insanların almış olduğu çalışma ücretleri dünyanın birçok yerine göre daha yüksek miktarlara sahiptir. İşsizlik oranı 2,4 olarak belirlenen şehirde, geçimini sağlayamayan vatandaşlara devlet tarafından işsizlik ödemesi yapılmaktadır.

Lihteştayn Vatandaşlığı Ve Çalışma Vizesi Alımı

Lihteştayn vatandaşlığı ve çalışma izinli vize başvurusu için İstanbul İsviçre Konsolosluğuna müracaat yapılması gerekmektedir. Vize başvurusu Konsolosluğun anlaşma sağladığı yerler tarafından da sizin adınıza gerçekleştirilebilir. Bu firmaları İnternet üzerinden ‘’Lihteştayn çalışma vizesi başvurusu yapan yerler’’ başlığı ile aratarak bulmanız mümkündür. Çalışma vizesi için Konsolosluk tarafından istenen evraklar;

 • Çalışılacak iş yeri tarafından davet mektubu,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Kişinin konutuna dair tapu veya kira sözleşmesi,
 • Aracı olan kişilerden araç varlığına ilişkin belgeler,
 • Lihteştayn’ın uyguladığı seyahat sağlık sigortasının kabulü ve yaptırılması,
 • Kişinin banka bilgilerine dair 3 aylık hesap özeti belgesi,
 • SGK kayıt belgesi ve dökümü,
 • Sağlık raporudur.

Bölgenin sınırlarından giriş öncesi yaptırılmasını istediği sağlık sigortası zorunlu tutulmaktadır. Bu sigorta 30 bin Euro teminatlı bir sigorta çeşididir. Çalışma vizesi başvurusu sırasında nasıl ödeme yapılacağı hakkında bilgi sunulmaktadır.

Lihteştayn Vatandaşı Olmak Ve Çalışma Avantajları

Lihteştayn’da vatandaşlık alanlara avantajlı iş şartların sunulabilmesinde en önemli etken, işsizlik sorununun bulunmamasıdır. Nüfus sayısı az olan bölgede her insan kendine uygun çalışma sahasında faaliyet göstermektedir. Teknoloji temelli çalışma alanlarının bulunduğu Lihteştayn, istihdam açısından Dünya’da üst sıralarda yer almaktadır. Çalışma izni alan kişiler, gösterdikleri yeterlilik ve kariyer başarıları sayesinde uzun süreli çalışma olanağına ve vatandaşlık almaya hak kazanabilmektelerdir. 120 bin dolar olarak belirlenen milli gelir oranı ile Dünya’da birinci sırada yer almaktadır. Bu durum çalışanların refah düzeyinin oldukça yüksek olmasına olanak sağlar. Ülkede nüfus oranı içerisinde yaklaşık 1000 adet Türk uyruklu kişi istihdam sağlamaktadır. Nüfusun tamamı ise 4.000 kişi civarındadır.

Lihteştayn İş İmkanı Ve Yaşam Bağlantısı

Lihteştayn’da iş hayatı ve yaşam düzenli çalışma saatlerinin sayesinde mükemmel hale getirilmektedir. Lihteştayn iş imkanı yarattığı sektörlerde, mesai sistemi uygulanmadan, akşam saat 17.00 civarında iş yerlerinin çalışmasını sonlandırmaktadır. Yüksek maaş limitleri ile istihdam sağlamaktadır. Şehrin dokusu doğayla birleştiği için sakin bir hayat anlayışı benimsenmektedir. İş yaşantısında uygulanan düzenli işleyiş günlük yaşantıda da devam etmektedir. Bu bölgede çevrenin temiz olması, spor aktivitelerine katılımın sağlanması, istihdam olanaklarının yüksek ve eğitim seviyesinin kaliteli olması gibi birçok konuda yönetim özel çalışmalar uygulamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Libya İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı