İş Fikirleri

Kuruyemiş Dükkanı Açmak

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kuruyemiş Dükkanı Açma Maliyeti Nedir

Sağlıklı yemek yeme alışkanlığı fikrinin yayılması ile birlikte kurutulmuş meyveler olsun, bazı kuru yemişler olsun önemleri bir kat daha fazla benimseterek hatırlatma yolu seçilmiştir. Kuruyemiş diğer yandan özel günler ve kutlamalar için de vazgeçilmez bir üründür. Kuruyemiş sektörüne olan bu ilgi ile birlikte iş alanı açısından kuruyemiş dükkanı açmak karlı bir iş haline getirmiştir. Kuruyemiş dükkanı açılırken önemli adımlar mevcuttur. Bunlardan ilk adım olarak dikkat edilmesi gereken eğer yeni bir dükkan açılımı söz konusu ise bir şirket kurulumunun yapılması gerekliliğidir. Önerilen limited şirketidir. Bir kuruyemiş dükkanı açılırken lokasyon seçimi son derece önemlidir. Mesela gerek trafiğin gerekse yayaların hakim olduğu caddelerde bir dükkan tutmak her zaman için en doğru seçim olur. Kirası ucuz olup ta tenha sokaklarda açılan bir kuruyemişçi dükkanının getirisi konuşulmaya bile değmez boyutlarda olacaktır.

Kuruyemiş Dükkanındaki Ürünler

Bir kuruyemiş dükkanında müşterinin en çok dikkat ettiği detay ürün çeşitliliği ve tazeliğidir. Sonrasında fiyat detayı dikkat çekici noktadır. Bu sebeple bir kuruyemiş dükkanı sahibi olarak seçilecek toptancıya özen göstermek gereklidir. Kuruyemiş dükkanı açılırken maliyette üst sınır söz konusu olduğunda bir sınır maalesef ki yoktur. Dükkanda yapılacak tasarım özellikle bir profesyonelle çalışıldığında çok daha yüksek rakamlara ulaşabilmektedir. Bu noktada maliyeti düşürmek açısından tezgahlar açısından 2.el seçimler yapmak kararlı bir adım olacaktır. Maliyeti düşürmek açısından bir başka önemli nokta çok fazla stok yapmamaktır. Zira öncesinde müşteri profilini tanıma, bulunulan yerde ikametgahlık durumunun doğru bir seçim olup olmadığına karar verme dönemi gereklidir. Bütün bunlar doğrultusunda fazla stok elde kalmaya sebebiyet vereceğinden maliyetin de yükselmesine neden olacaktır.

Göz atabilirsiniz: Genç Girişimci Desteği

Kuruyemiş Dükkanında Başarı Kriterleri

Tecrübe, sermaye, konum, kuruyemişin kalitesi, iyi bir esnaf olmak önemli ve olması gereken kriterlerdir. Kuruyemiş kalitesinden ve nasıl korunması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak önemli bir ayrıntıdır.

1- Kuruyemiş dükkanı açmada konum çok önemlidir.

2- Kuruyemiş dükkanı açmada dekorasyon, işteki tecrübe ve kuruyemiş kalitesi son derece önemlidir.

3- Kuruyemiş dükkanı açmada sermaye önemli bir ayrıntıdır.

4- Kuruyemiş dükkanı açılırken en az 50.000 gibi bir rakam gözden çıkarılmalıdır.

Göz atabilirsiniz: KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

Kuruyemiş dükkanı açmak karlı bir iş midir, kazançlı mıdır sorularının cevabına gelince her şeyden önce önemli olan temiz ve şık bir dükkanın olması yan ısıra ürünlerdeki çeşitlilik, tazelik ve lezzetlilik önemli faktörlerdir. Bu detaylara önem veren kuruyemiş dükkanı sahibi bulunduğu yerde tercih edilen bir kuruyemişçi haline gelir. Başarının yolu işini sevmek ve ciddiyetle yapmaktır. Bu başarıda ilk adımdır. Başarı ardından karlılığı getirir. Kuruyemiş dükkanı açmada maliyet; açılacak dükkanın büyüklüğü olsun, çalıştırılacak personel sayısı olsun, dükkanın bulunduğu yer olsun, yapılan tadilatlar olsun hepsine göre değişim gösterir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı