İcra ve Yasal Takip

Kredinin Ödenmemesi Durumunda İcralık Olma Süreci

Çekilen krediler kaç ay ödenmez ise icralık oluyor seviyesine geliyor ve bu süreç nasıl ilerliyor? Öncelikle bankalardan kredi çekebilmeniz için kredi notunuzun düzgün olması önemlidir. Bunun için de bakılan ilk şey çektiğiniz kredilerin taksitlerini düzenli ödeyip ödemediğinizdir. Eğer çektiğiniz kredide düzensiz ödemeler yaptıysanız bu durumda kredi notunuz düşecektir. Tam tersi durumda ise eğer düzenli ödeme yaptıysanız bankalar tarafından kredi notunuz daha da artacaktır.

Tüketiciler her ne kadar krediyi çektikten sonra nasılsa bir şekilde öderiz diye düşünmeye devam etse de bu bir sonraki zamanlarda çekecekleri kredinin seyrini belirlemektedir. Bankalar tarafından müşterilere düzensiz ödemelerini işlemek koymayacak ve icra durumundan uzaklaştıracak özel durumlar;

  • Ciddi sağlık problemleri,
  • Aniden gelişen iş akdi feshi,
  • Aileden herhangi birisinin vefatı ( 1. Dereceden akraba )
  • İşten çıkarılma gibi durumlar bankaya ispat edilirse ödeme sürelerinde tolerans tanınmaktadır.

İlginizi çekebilir: Kefil olan kişiye icra gelir mi?

Kredi Ne Kadar Ödenmezse İcralık Oluyor?

Bankalar genellikle kredi çeken müşterilerini 3 adımda incelemektedir. İlk olarak 30 gün boyunca yaşanan gelişmelerdir. Eğer bu süreçten fazla ödemenizde gecikme yaşandıysa bankanız tarafından size bir izleme kodu bildirilecektir. Eğer bu gecikme 60-80 gün arasında sürerse bu kodda değişecektir. 80-90 gün arasında bir gecikme mevcut ise bu durumda yine farklı bir kod gönderimi ile devam etmektedir. Ancak eğer kredi taksiti ödemeniz 90 günü aştı ise kredi borcu gecikmenizin uzun sürmesinden dolayı banka sizi icra takibine alacaktır. Ancak eğer başka bir bankanın takibi altına alındıysanız o bankanın kanuni takibinden dolayı şimdiki bankanızda sizi takibe almaktadır. Piyasada bulunan yanlış istihbaratlar bu durumla alakalıdır.

Göz atabilirsiniz: Banka Borçları ve İcra Zaman Aşımı Süreleri

Burada unutulmaması gereken nokta şudur, bankanın amacı vermiş olduğu krediyi geri almaktır. Eğer herhangi bir özel durumdan dolayı 90 günü aşan bir ödeme gecikmeniz olacaksa bunu bankanıza bildirip ikna ederseniz bu durumda bankanın size tolerans gösterip icra takibe almayacaktır. Kredi ödemelerinin aksaması sektörde başka alanları da etkilemektedir. Bu yüzden eğer amacınız gerçekten borcu aksatmak değilse muhakkak özel sebeplerinizi kredi çekmiş olduğunuz bankaya belirtmemiz lazım. Bu sayede karışık durumlardan kurtulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 3300 TL Altı Borçlarda İcra İtiraz Durumu başlıklı makalemizde İcra hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı