Genel

Kredili Mevduat Hesabı Nedir ?

İlk kez kredi kartı kullananların ve genellikle bu hesabı kullanmayı düşünenlerin araştırdığı konuyu en basit şekilde anlatacağım. Kredili mevduat hesabı yani KMH kredi kartı kullanıcılarına banka tarafından tanınan kredi kartına tanımlanan nakit avans gibi acil ihtiyaçlarınızda bankanın belirlediği limit doğrultusunda nakit çekim yapabileceğiniz hesap türüdür. Bu hesap kredi kartınızın bağlı olduğu hesaptan farklı bir hesap olarak tanımlanır. Bankalar kredili mevduat hesabını genelde maaş müşterisi olan yani maaşını banka üzerinden alan kişilere tanımlarlar. Hesabın limiti ise aldığınız maaş ve ödeme profilinize göre belirlenir.

İlginizi çekebilir: Kredi Kartını Nakite Çevirme Yöntemleri

Kredili Mevduat Hesabı ve Nakit Avans Arasındaki Farklar

  • Kredili mevduat hesabını kullanmanız için banka tarafından teklif edilerek hesabınızı açtırmanız gerekiyor.
  • Nakit avansı kredi kartınız üzerinden farklı bir hesaba ihtiyaç duymadan kullanılabilirsiniz.
  • Kredili mevduat hesabında uygulanan faiz oranı, nakit avans çekim faizinden düşüktür ama kredi oranlarına bakıldığında yüksek olarak değerlendirilir.
  • Hem nakit avans hem de kredili mevduat hesabında faiz günlük olarak yansıtılır.

Acil Nakit İhtiyacı Olduğunda İzlenilecek Yol

Acil nakit ihtiyaçlarında bankaların sunduğu seçenekleri hepimiz birer birer inceliyoruz. Fakat iş son aşamasına geldiğinde birçoğumuz prosedür ve araştırmalar yerine en kolayımıza hangi seçenek geliyorsa onu tercih ediyoruz. Bu yaklaşım bazen doğru olsa da çoğunlukla ilerleyen süreçte sıkıntı oluşturuyor. Acil ihtiyaçta öncelikle cevap bulunması gerekenleri sıralarsak;

  1. İhtiyaç miktarının belirlenmesi
  2. Aylık olarak geri ödenebilecek tutarın belirlenmesi
  3. Toplam tutarın kaç ayda ödeneceği yani vade sayısının belirlenmesi

Bu üç aşamaya cevaplarınızı hazırladıktan sonra;

  • Eğer geri ödemeyi 4-5 ay ve daha az sürede yapabilecek durumunuz varsa taksitli kredili mevduat kullanmak yerinde olacaktır.
  • Geri ödeme 6 ay ve daha fazla sürede olacaksa nakit avans ve kredili mevduat hesabı faiz oranları spot krediden fazla olduğu için bankalardaki ihtiyaç kredilerini incelemek isabetli olacaktır.
  • 30 günden az sürede geri ödeyebileceğiniz para ihtiyacınız ve bankada kredili mevduat hesabınız yoksa ve nakit avans limiti ihtiyacınızı karşılamaya yetiyorsa bu aşamada kredi kartından para çekmek mantıklı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Ziraat bankası havale ücretleri

Yapılan tüm bu işlemler sonrasında kredili mevduat hesabınızdan ihtiyacınız olan parayı çekebilir uygun ödeme şekilleri ile ödeyebilirsiniz.

Kredi ile araba almak yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı