Parafikir

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir ?

1995 yılından önce banka kredileri başvuruları yapmak, günümüzden çok farklıydı. Bankadan kredi alabilmek için çok nüfuslu biri olmanız, zengin ve itibarlı bir kişiliğiniz olması ve yaşadığınız şehir veya ilçede bilinen ve tanınan biri olmanız gerekirdi. Belgelenebilir mal varlığınızın olması ve bunu bankaya ibraz etmeniz durumunda kredi alabiliyordunuz. Yaşadığınız bölgenin banka şubesinin müdürünü tanıyor olmanız bile, kredi almanızda etkendi. Peki, neden 1995 yılını baz aldık hiç düşündünüz mü? Çünkü KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) 1195 yılında kuruldu. Ve o tarihten itibaren, bankaların stratejisi değişti.

Kredi verme şartları ve neredeyse tüm bankacılık işleyişinde yenilikler ve farklılıklar oluşmaya başladı. Kredi Kayıt Bürosu, kişilerin mali faaliyetlerini ve bankalar ile olan ilişkisini analiz ederek not veren bir kurumdur. Sıkça sorulan Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir sorusunun muhatabı tam anlamı ile kredi kayıt bürosudur. Kredi notunuzun yüksek veya düşük olması, hangi risk grubunda olduğunuz ve diğer bütün finansal durumunuzun tek kaynağı KKB’dir. O yüzden, Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir sorusunu sormadan önce, kredi kayıt bürosunun belirlediği şartlara uygun hareket etmeniz ve kurumun istediği düzeyde olumlu mali analizinin olması gerekmektedir.

Kredi puanı hakkında tüm detaylar

KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) kurulduğu andan itibaren tutulmaya başlanan mali verilerin, ortak bir havuzda toplanması ve bu verilerin doğrultusunda banka müşterileri ile ilişki kurulması ile başlatılan kredi puanı uygulaması 23 yıldır Türkiye’de yürürlüktedir. Kredi puanı, kişinin finansal kimliğidir. Hangi bankaya, hangi finans kurumuna giderseniz gidin, tek tuş işe sizin bütün finansal ve mali durumunuzu raporlayabilecek kadar kapsamlı bir uygulamadır. Kendi içinde insanları belirli gruplara ayırarak, risk analizi yapmaktadırlar. Bireysel ve ticari kredi başvurularınız ve kredi kartı başvurularınız kredi puanınız doğrultusunda değerlendirilir. Hatta son birkaç senedir, araç kiralama şirketleri bile KKB raporları ile çalışmaktadır. Tahmin ediyoruz, yakın bir zamanda birçok kurumsal hizmet sektörü KKB raporlarını ve kredi notunu temel alarak iş yapmaya başlayacaklardır. Tabi bu yapılırsa, hizmet verecek insan bulabilir mi, orası biraz tartışmalı bir konu olurJ Herkes Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir sorusunun cevabını bekliyor biliyoruz ancak ondan önce anlatmamız gereken o kadar çok konu var ki, dilerseniz gelin hep beraber ana başlıklar üzerinden geçelim.

İlginizi Çekebilir : https://www.parafikir.com/kredi-notu-dusukler-kredi-nasil-alir/

Kredi puanı – Kredi notu nedir?

1995 yılında kurulan KKB –  Kredi kayıt bürosu adlı kurumun kurulmasıyla beraber, herkesin mali durumunun değerlendirildiği ve mali çizgisine göre puan verildiği ortak bir veritabanı oluşturuldu. Lise yıllarında aldığımız karnelerde olduğu gibi, herkese finansal hareketlerine göre puanlar verilmeye başlandı ve bu puanların hesaplanması ile bazı gruplar oluşturuldu. İnsanları aldıkları puanlara göre, bu gruplara yerleştirdiler. Kredi puanı, aldığınız finansal nottur. Mali karnenizdir. Biraz daha halk dilinde anlatalım isterseniz. Finansal hareketlerinize 5 üzerinden not verildiği düşünülürse, bir örnek verelim. Ahmet Bey kredi kartı ekstresini her ay zamanında ve eksiksiz ödüyor ( 5 Puan ), bankadan aldığı ihtiyaç kredisini 2 ay üst üste ödeyemedi ( 1 puan ), aylık kredi kartı harcama limiti 500 TL ( 2 puan ). Ahmet Bey orta riskli gruba giriyor. Yani; evet kredi verilebilir ama geçmiş dönemde aldığı krediyi 2 ay geciktirmiş ve kredi kartı aylık harcama limiti az. Otur Ahmet Bey! Puanın 3

Kredi Notu Ne işe yarar?  : https://www.parafikir.com/kredi-notu-ne-ise-yarar/

Kredi puanı nasıl hesaplanır?

Kredi puanınızı ne siz ne de bir başkası hesaplayamaz. Hizmet aldığınız banka da buna müdahale edemez. Kredi puanı sadece KKB – Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanır. Geçmiş 5 seneye dönük olan mali verileriniz ve şu an ki finansal durumunuz göz önüne alınarak, kendi belirledikleri bazı kriterler doğrultusunda kredi puanınızı hesaplayıp size kredi notunuzu verirler. https://www.parafikir.com/kredi-notu-nasil-hesaplanir/

Findeks nedir, nasıl kullanılır?

Findeks; BDDK – Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından yetkilendirilen, kişilerin bankalar ve finans kurumları ile ilişkisini ve mali analizini yapan yetkili bir kurumdur. Findeks ücretli bir servistir. Kredi puanı sorgulama hizmeti sunmaktadır ve sunduğu hizmetleri kapsamına göre bireysel ve kurumsal olarak ücretlendirmektedir. Klasik, Gold takipçi, Gold danışmanlık, Premium şeklinde bireysel paketler sunmaktadır. Kurumsal paketleri ise 6 TL + KDV den başlayıp, 27.000 TL + KDV ye kadar çıkmaktadır. En basit Findeks kullanımını SMS sorgulaması yaparak yapabilirsiniz. Türkcell ( 9 TL ) veya Türk Telekom ( 9 TL ) hizmetlerini kullanarak, Findeks SMS sorgulaması yapabilirsiniz.

Kredi puanı sorgulama

Kredi puanınızı ve hangi risk grubunda olduğunuzu, puanınızın kaç olduğunu öğrenmek için, kredi puanı sorgulaması yapabilirsiniz. Bu işlem için Findeks ’in ücretli hizmetini kullanmak zorundasınız. Bir başka seçenek ise şudur; Bazı bankalar internet şubelerinde bu işlemi ya ücretsiz sunmaktadır ( 1 defaya mahsus ) ya da çok cüzi bir ücret karşılığında sunmaktadırlar. Bazı kurumsal firmalar ise, çeşitli zamanlarda bazı kampanyalar düzenlemekte ve Findeks kredi notu sorgulama hizmetini 1 TL karşılığında sunmaktadırlar. Bu kampanyaları, ilgili kurumsal firmaların web sitelerinden takip edebilirsiniz.

Bedava kredi puanı sorgulama

İnternette sıkça karşılaşıyor olabilirsiniz. “ Bedava Kredi puanı sorgula “, “ Ücretsiz kredi notu öğren “ şeklinde reklamlar görüyorsanız, bu gibi aldatmaca reklamlara asla inanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bedava kredi puanı sorgulama diye bir şey yoktur. Bu hizmeti ücretsiz olarak hiçbir kurum sunmamaktadır ( yukarıda bahsettiğimiz dışında )

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Yolları : https://www.parafikir.com/ucretsiz-kredi-notu-ogrenme-yollari/

Kredi puanı sorgulama ücreti

Findeks web sitesinde yazan Mayıs 2018 güncel kredi puanı sorgulama ücretlerine göre, bireysel hizmet bedeli 78 TL dir. Bu paketi satın alırsanız yıllık ödeme yapmış olursunuz. Senelik hizmet bedelidir. 12 adet sorgulama hakkınız olur. Bunun dışında Türkcell ve Turk Telekom GSM servislerini kullanarak 9 TL karşılığında 1 adet sorgulama yapabilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu nedir  – KKB nedir?

1995 yılında 9 adet bankanın bir araya gelip kurduğu, Kredi kayıt bürosu – KKB, insanların finansal dünyasının aynasıdır diyebiliriz. Bir nevi değerlendirme kuruludur. Mali açıdan ne durumda olduğunuzu, mali güvenilirlik durumunuzu ve A dan Z ye tüm finans grafiğinizin raporunu veren bir kuruluştur. Devlet tarafından yetkilendirilmiştir.  9 banka ile başlayan serüven, 2018 yılında 44 banka, 61 faktöring şirketi, 23 leasing firması, 4 sigorta acentesi, 14 adet tüketici finansman kurumu, 7 tane varlık yönetim firması ve 3 farklı firma olmak üzere 156 üyeye sahip, söz sahibi ve yetkili bir kurumdur. Bizlere not veren “Finansal öğretmenizdir” diyebiliriz

Kredi puanı nasıl yükseltilir?

Herkesin merak ettiği finans sorularından biridir Kredi puanı nasıl yükseltilir sorusu. Bunun için yapabileceğiniz fiziksel bir çaba veya her hangi bir yere başvuru vs bulunmamaktadır. Kredi puanı yükseltme, sadece sizin mali hareketlerinize bağlıdır. Kredi puanı yükseltmek için sadece hayatınıza devam etmeniz ve finans hareketlerinizi kontrol etmeniz yeterlidir. Kredi kartı borcunuza sadık olun, almış olduğunuz kredileri zamanında ödeyin, ödeyemeyeceğiniz kadar borçlanmayın. Bu 3 işlemi düzene sokar ve rayına oturtursanız, kredi puanınız otomatik olarak yükselecektir.

İlginizi Çekebilir : https://www.parafikir.com/kredi-notumu-nasil-yukseltirim/ 

Kredi Kartı Borcumu Yatırdım Kredi Notum Nezaman Yükselir ? : https://www.parafikir.com/kredi-borcumu-yatirdim-kredi-notum-ne-zaman-yukselir/

Kredi risk grupları

KKB  – Kredi Kayıt Bürosu – Findeks tarafından uygulamaya koyulan kredi risk grupları, şahısların ve şirketlerin mali durumlarını ortaya koymaktadır. Aşağıdaki kredi risk gruplarını detaylı açıklıyoruz:

En Riskli Grup: 0 – 699 puanlıdır

Bu grup için söylenecek hiç bir şey yok. En gariban gruptur Hiçbir bankadan kredi veya kredi kartı alamazlar. Allah’a emanet yaşamaktadırlar

Orta Riskli Grup: 700 – 1099 puanlıdır

Bu grup için de çok şey söylenemez. Bir gün var, bir gün yok modunda yaşamaktadırlar. Bankaların bu gruptaki kişilere kredi vermesi çok olağan değildir. Kredi verilse bile birçok evrak ve prosedür talep edilebilir.

Az Riskli Grup: 1100 – 1499 puanlıdır

Günümüz şartlarında kral grupturJ Her bankadan rahatlıkla kredi alabilirler. Ancak şöyle bir durum söz konuşu olabilir. Talep edilen kredi miktarı çok yüksek ise, bankanın uygun gördüğü miktarda kredi verilir.

İyi: 1500 – 1900 puanlıdır

İmparator gruptur  Banka müdürlerinin çay ısmarladığı grubun üyeleridir

Çok iyi: 1700 – 1900 puanlıdır

Ve işte Alemin kralı Bankadan içeri girdiklerinde, ayağa kalkılan grubun üyeleridir. Kredileri her zaman açıktır, baş tacı yapılırlar ve tüm bankacılık hizmetlerinden öncelikli olarak yararlanırlar. Günümüz koşullarında “ Çok iyi “ grubuna giren insan sayısı çok fazla değildir

Bir önceki yazımız olan Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ