Genel

Kredi Notunu Düşüren Etkenler

Özellikle son yıllarda uygulaması daha etkili hale gelmiş olan kredi notu hakkında ne biliyoruz? Kredi çekme durumunu etkileyen kredi notu nasıl düşer, buna neler etki ediyor inceleyelim.

Kredi Notu Nedir?

Tüm finansal işlemleri etkileyen kredi notu o güne kadar geçmiş dönemlerde yaptığınız bütün finansal işlemlerinizin ortak bir çatı altında toplanıp çözümlenmesi sonucunda meydana gelen bir puanlama sistemidir. Kredi notu hesaplanırken kurum yada bireylerin sadece ödeme aşamasında performansında bakılmıyor. Aynı zamanda o kişi yada kurumun kullanmış olduğu kredi kartının limitleri ve hatta elektrik faturasını ödeme derecesi bile bu hesaplamaya dahil olmaktadır. Hesaplanan bu puanlama sistemi sonucunda bu kuruluşa üye olmuş olan bütün firma üyelerine ve bireysel üyelerine belirli bir miktarda ücret ödenerek verilmektedir. Bazı mali kurumlar çoğunlukla kendi puanlama sistemlerini uygulamaktadır. Ancak buna rağmen yine de müşterileri ile ilgili gerekli bütün bilgilere ulaşamadıkları için kredi kayır bürosuna üye olmaları gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Kredi Notu Kaç Ayda Yükseliyor ?

Kredi Notu Neden Düşüyor?

Kredi kayıt bürosu tüm bankalardan kullanmış olduğunuz kredilerin ve tüm kredi kartlarının kayıtlarını tutup ödeme tutarlılığını inceliyor ve kayıt altına alıyor. Aynı zamanda ödeme performansınızda detaylı olarak kayıt altına alınıyor. Bu inceleme Türkiye’de bulunan tüm bankalara bağlı kredilerinizi ve kredi kartlarınızı takip altına alıyor ve ödemelerinizde herhangi bir gecikme olduğunda otomatik olarak kredi notunuzda düşme oluyor ve bu sistem ayda bir güncelleniyor. Genel olarak kredi notu neden düşer ve nasıl düşer sorusunu etkileyen etmenler etmenler;

  • Kredi kartı ekstrenizi düzenli yani zamanında ödememeniz halinde düşer,
  • Bireysel kredi, ev kredisi, taşıt kredisi fark etmeksizin ödenmeyen veya geç ödenen tüm krediler sonucu kredi notu düşer,
  • Vergi dairesi ve resmi kurumlara olan borcunuz kredi notunuzu etkilemektedir,
  • İcralık bir durumunuz söz konusu ise bu durumda kredi notunuz düşer,
  • Sizin adınıza açılan kredili hesaplarınız varsa örneğin; ek hesap, ay sonu kapama hesabı, artı para hesabı gibi hesapların ödenmeyen veya geciken durumları yine etkilemektedir.

Yapılan tüm finansal işlemler takip altına alınarak kişilerin kullanmak istedikleri kredi miktarlarını etkilemektedir. Kredi notu nasıl düşer bunlar bilindikçe kişileri daha tutarlı ödemeye teşvik etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı