Genel

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi kartı veya kredi borçları ödemeleri geciktiğinde yaşanan sorunlar arasında kredi notunun düşmesi meselesi de vardır. Siz de kredi notumu nasıl yükseltirim diyorsanız aşağıda sıralayacağımız kredi notu yükseltme yöntemleri sizin için önem arz edebilir.

İlginizi çekebilir: Kredi Notu Düşükler Kredi Nasıl Alır ?

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ödeme güçlüğü çekiyorsanız borçlarınızı yapılandırma yoluna başvurun. Ödemelerinizde aksama varsa eğer kredi notunuz yükselmeyecek aksi durum olacak ve kredi notunuz düşecektir. Aylık ödemelerinizi geciktirmemek için, ödeme zorlanmamak için kredinizi tekrar yapılandırmak üzere bankaya başvurmalısınız.
  • Borçlarınızı tek bir kredide birleştirerek ödeme kolaylığı sağlayabilirsiniz. Bu şekilde gelir gider dengenizi kurabilir, aylık ödemenizi düzenli yaparak kredi notu yükseltme yöntemleri aramak gibi bir sorudan kurtulmuş olursunuz.
  • İpotek olarak verebileceğiniz bir gayrimenkulünüz varsa kredi limitinizi yükseltebilirsiniz. Bu durumda kredi notunuza olumlu yansıyacaktır.
  • Ödemelerinizi bir gün de olsa geciktirmeyin. Bu durum az da olsa kredi notunuzu olumsuz etkiler.
  • Kredi kartlarınızdaki limitlerin sadece ihtiyacınız kadar olmasına dikkat edin. Eğer limitleriniz çok yüksekse o zaman kredi notunuz çok da olumlu etkilenmeyecektir.
  • Gerçek manada ihtiyacınız olmadan kredi başvurusu yapmayın. Bir kenarda bulunsun diye çekeceğiniz kredi, size olumlu değil olumsuz sonuçlar doğurabilir.
  • Tek bir ihtiyaç için birkaç kredi başvurusu yapmayın. Kısa zamanda birçok kredi başvurusu yaparsanız bu kredi notunuzun yükselmesini engeller.

Göz atabilirsiniz: Kredi Notu Neden Düşer

Kredi kartı veya kredi borcundan dolayı geciken ödemeler kredi notunuzu düşürebilir demiştik. Saydığımız bu hususları uygulayarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Eğer kredi notunuz ülke ortalamasının üstündeyse bankalara gittiğinizde sizi karşılayan banka görevlileri hizmette kusur etmezler, en iyi şekilde karşılanır ve ağırlanırsınız. Yüksek kredileri daha uygun faiz oranlarıyla almanızı sağlarlar. Saydığımız bu kredi notu yükseltme yöntemleri ile kredi notunuzu yükselttiğinizde ev veya araç kiralarken sorun yaşamaz güvenilir bir insan olduğunuz düşünülür. Hayatınızda veya iş dünyasında her zaman itibar sahibi biri olarak bilinirsiniz. Kredi notunuzun yüksek olmasının faydalarından biri de senet ve kredi kartına taksitle alışveriş yaptığınızda sorun yaşamazsınız. İşlerini büyütmek isteyen veya yeni girişimler yapmak isteyen kişilerin kredi notunun yüksek olması ortaklık yapacağı kişiye de güven verir. Böylece daha sağlam işlere adım atmış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı