Genel

Kredi Notu Neden Düşer

Bankalar insanların ihtiyaçlarını karşılamak adına birçok kolaylıklar sunmaktadırlar. Müşteriler bu sayede isteklerini karşılamış oluyorlar hem de banklar bu durum sayesinde kazanç elde etmiş olmaktadır. Genellikle bankalara başvuru nedenleri kredi kartı sahibi olmak ve kredi çekmektir. Bankalar bu istekleri karşılamak adına her müşterinin banka notunu kontrol etmektedirler. Banka notuna göre kredi kartı veya kredi başvurusu onaylanmaktadır. Kredi notu, kişinin finansal tüm geçmişini kapsayan notlardır ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hazırlanmaktadır. Bankacılık işlemleriyle kredi notu şekillenmektedir. Yapılan bankacılıkla alakalı her işlem için kredi notu artmakta veya azalmaktadır. Kredi kartı başvurusu ve kredi için çok önemli olan kredi notunu düşüren bazı işlemler bulunmaktadır. Yazımızın devamında kredi notu aralıkları ve kredi notu neden düşer konularından oluşmaktadır. 

İlginizi çekebilir: Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi Notu Aralıkları Nedir?

Kredi Notu Neden Düşer
Kredi Notu Neden Düşer

Kredi notu, 0 ile 1900 arasında değerlendirilerek belli tanımlar yapılmıştır. Örneğin, risk grubuna göre 700 – 1099 arası puana sahip olan birisinin kredi kullanma durumu orta riskli olarak adlandırılmaktadır. Kredi kullanma durumu düşük olarak görülmektedir. Yalnızca kefil ve ipotekle kredi kullanma durumu olmaktadır. Bazı insanların kredi notu “0” olmaktadır. Bunun anlamı o kişinin bankalarla hiçbir çalışmasının olmamasıdır. Az riski grubundadırlar ve kredi kullanma ihtimalleri düşüktür.  Bankalar ile yapılacak ufak çalışmalar sonucunda bu puanın yavaş yavaş yükselmeye başladığını söyleyebiliriz.

Göz atabilirsiniz: Kredi Notu Kaç Ayda Yükseliyor?

Kredi Notu Neden Düşer?

Bankacılık işlemleri kredi notlarını olumlu veya olumsuz olarak etkilemektedir. Yapılan bazı işlemler kredi notunu önemli derecede düşürmektedir. Kredi başvurularının olumlu olması için kredi notunun da yüksek olması gerekmektedir. Kredi kartı borçlarının çoğu zaman asgari miktarını ödemek veya gecikmeli olarak ödemek kredi notunu düşürecek bankacılık işlemidir. Kredi notunu düşürmemek için ödemelerin düzenli ve borca göre ödenmiş olması gerekmektedir.

Kredi Notu Neden Düşer
Kredi Notu Neden Düşer

Bir gün geç yapılan ödemeler de kredi notu için geç ödeme olarak algılanmaktadır. Kredi başvurusu yapmak aslında kredi notunu düşürmemektedir. Fakat arda kredi için başvurunun ardından red cevabı almak kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle kredi notunu öğrenmeden kredi başvurusunda kesin olarak bulunmayınız.

Herhangi birinin çekeceği krediye kefil olmak da kredi notunu etkilemektedir. Krediyi çeken kişinin borcunu düzensiz veya hiç ödememesi doğrudan kefilin kredi notunu da düşürmektedir. Aynı zamanda fatura ödemeleri de resmî ödemeler arasında sayıldığı için ödemelerinizin gecikmesi durumunda kredi notu düşmektedir. Bunun içerisinde elektrik, su, doğal gaz, internet ve cep telefon faturası yer almaktadır. Bu tarz ödemeleri geciktiren ya da hiç yapmayan kişiler de sistem içerisinde belli olmaktadırlar. Ödemelerin geç yapılması bankacılık işlemlerinden mahrum kalmanıza neden olabilir.

Detaylı bilgi için: Kredi Notunu Düşüren Etkenler

Bir önceki yazımız olan ING Bank Çalışma Saatleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı