Krediler

Kredi Notu Neden Düşer? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi çekmek isteyen her insanın karşı karşıya kaldığı kredi notu kavramlarından kredi notunun düşme sebeplerini ve kredi notunun nasıl yükseleceğini ele alacağız. Kredi notu düşmesi kredi çekmek isteyen herkesin en çok korktuğu konudur.
Peki buna ne sebep oluyor? Siz de kredi notum niçin düşük diyor musunuz? Şimdi gelin bu konuya detaylıca değinelim.
Kredi notu, KKB ‘ye bağlı olarak her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı için de geçerli olan finansal kayıtlarından biridir. Kredi Kayıt Bürosu bütün bankaların üzerinde bir kurumdur ve bankalar içinde bir tertip edici müessese gibi çalışır.
Dolayısıyla bankalar, kredi vermeden evvel kredi notu düşük mü yoksa yüksek mi bu duruma oldukça dikkat ederler. Hatta bir başka deyim olan kara listeye girme de yine kredi notu düşüklüğü ile ilgilidir.

Kredi notu neden düşer?

Kaç adet bankayla çalışırsanız çalışın. Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı her banka birbirlerine de bağlıdır ve birbirlerinden haberdardır. Her vatandaşın ekonomik statüsüne göre bir kredi sınırı yer alır. Bu, kredi kartı sınırı ve banka kredisi olmak suretiyle iki adet sınırlandırmadır. Vatandaşların ödeme bağımlılıkları ve varlıklarına göre otomatik bir sınır saptanmıştır. Eğer yeterli sayıda kriterleri karşılayamıyorsanız, kredi notu düşüklüğü nedeniyle bankacılık hizmetlerinden tam manasıyla faydalanamazsınız.
Kredi sicili kötü olan yurttaşların kredi notu düşüktür.

Kredi Notunun Düşük Olmasına Sebep Olan Etkenler

Şimdi gelelim madde madde kredi notunun düşmesine neden olan etkenlere. Kredi siciliniz kötüyse aşağı tarafta sıralananları yapmışsınızdır. Veya kredi notunuz düşükse alttaki maddelere karşı dikkatli olmanız gerekmektedir. Şimdi kredi notu niçin düşer sorusunun yanıtına gelelim. Kredi notum neden düşük diyorsanız alttaki maddeler sizin içinde çok önemli.
– Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon faturalarını son ödeme tarihi geçtikten sonra ödeyen kişilerin kredi notu düşer.
– Kredi kartı borçlarını tarihinde ödemeyip, temerrüt faizi ödemek mecburiyetinde kalan kredi kartı kullanıcılarının kredi sicili negatif olarak etkilenir.
– Bankadan taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi alıp, kredi ödemelerini gününde yapmayan borçluların kredibilitesi düşüşe geçmektedir.
– Gelir vergisi ve motorlu taşıtlar vergisi gibi devlete borcu tespit edilen ve bu borçlarını tarihinde ödemeyen kişilerin kredi notu negatif etkilenir.
– Yine devlete farklı nedenlerle borç türü olan trafik cezaları da biriktikçe ve zamanında ödenmedikçe KKB tarafından uygulanan değerlendirmede kredi notu bu borçlar nedeniyle düşük olarak belirlenir.
– Banka hesabında vadeli ya da vadesiz mevduat miktarı az olan kişilerin kredi notunda yükselme eğilimi olmaz. Birikmiş paranın olmaması kredi notunu düşürmez fakat artması içinde de herhangi bir tesiri olmaz.
– Sosyal güvenlik kurumunda 4-a, 4-b ve 4-c kapsamı içinde olmayan, yani daha önce hiç bir sigorta girişi bulunmayan kişilerin kredi notu düşük olur. Düzenli bir maaşınız olur yani herhangi bir işte çalışırsanız bu kredi notunu etkiler.

Kredi notu düşük Kişiler kredi çekebilir mi?

Kredi Kayıt Bürosu doğrulusunda uygulanan çözümleme neticesinde meydana çıkan kredi notunun oluşturmuş olduğu risk tamamiyle bankaya aittir. Yani kredi notu düşük kişilerin kredi alamaması problemi KKB tarafından belirlenmiyor.

Detaylar: Kredi Notu Düşükler Kredi Nasıl Alır ?

KKB, ihtiyaç duyulan bulguyu bankalar ile paylaşır.
Bankanın kişilere kredi verip vermemesi kendisi riziko değerlendirmesinin neticesinde meydana çıkar.
Bankanın kredi vermeye gereksinimi var, başka bir deyişle yeni müşteri kazanmak istiyorsa kredi notu düşük şahıslara kredi verebilir.
Ancak risk altına girmek istemeyen banka, kredi vermeyi tercih etmeyebilir.

Kredi notu düşerse ne olur?

Bu meselenin yanıtı epey kolay. Kredi notu düşer ise bankalar doğrultusunda sunulan ürün ve hizmetlerin bir kısmından faydalanamazsınız. Örneğin kredi kartı çıkartamaz, sahip olunan kredi kartınızın limitini artıramazsınız ve bankadan kredi çekemezsiniz.

Göz atabilirsiniz: Kredi Notu Neden Düşer

Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Kredi notunu arttırmak isteyen kişilerin bilhassa bu konuda doğru bir yol izlemeleri hayati ehemmiyet taşıyor! Bildiğiniz üzere kredi notları bizlere;
– Kredi çekme konusunda kolaylık sağlar.
– Bankalar ile çift ilişkilerin iyi olmasında aktif bir rol alır.
– Dünya çapında problemsiz bir şeklide bankalar ile çalışabilirsiniz.
Kredi notları, genellikle birçok nedene bağlı olarak düşebilmektedir. Bu yüzden öncelik olarak hangi sorunlardan dolayı notların etkilendiğini bilmek ve ‘Kredi notu nasıl yükseltilir?’ gibi düşünmek en uygun seçenek olacaktır.
Ülkemizde nihai senelerde Bankacılık Tertip etme ve Denetleme Müessesesi (BDDK), Anapara Pazarı Heyeti (SPK), Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Findeks gibi kuruluşlar ortak çalışarak kredi notunu, kişilerin finansal vaziyeti içersinde kullanmak mümkün duruma getirdi.
Dolayısıyla bundan sonra kredi notu arttırmak oldukça mühim bir konudur. Şayet kredi puanı nasıl yükselir diye bir soru sormazsanız, krediye en ihtiyacınız olan anlarda bankaların sırtını çevirdiği biri pozisyonuna gelebilirsiniz.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu muhtelif sebeplere bağlı olarak düşebilmektedir. Bu noktada;
– Kredi kartlarının derli toplu olarak ödenmemesi ya da daimi asgarinin yatırılması
– Birden çok bankaya kredi kartı ve kredi borçlusu olmak
– Kredi taksitlerinin aksatılması ya da fazla zaman ödenmemesi
– Birisine kefil olmaya bağlı olarak kredi puanı düşüşü yaşanabilmektedir.

Detaylar:  https://www.parafikir.com/kredi-notu-neden-duser/

Eğer yukarıda sıralanmış 4 değişik vaziyet mevzu bahis ise, büyük ihtimalle sizin de kredi puanınızda ciddi bir düşüş yaşayabilir. Bu gibi olayların altından kalkabilmek için bazı yolları izleyerek, 3 ila 6 ay arasında kredi puanınızı yeniden 1200’e (normal seviye) çekmenizi sağlayabilir.

Kredi Puanı Yükseltme Yolları

Kredi notu nasıl yükseltilir?’ hususu, günümüzün en çok araştırılan hususları arasında yer almasından kaynaklı kişileri bu konuda bilgilendirmeyi ihmal etmiyoruz.
Bunun içersinde birkaç değişik yol seyretmek hızlıca puanlarınızı toparlamanıza yardımcı olacaktır;
– Bankaya olan borçlarınızı asgari düzey değil, orta ya da maksimum düzeyde gerçekleştirin.
– Bankalara olan kredi borçlarınızı derli toplu olarak ödemeye başlayın ya da yeniden banka ile etkileşim kurarak yapılandırın.
– Otomatik ödeme talimatı verin. Ev faturaları ya da cep telefonu faturanızı kart sahibi olduğunuz banka ile otomatik ödeme talimatı içinde tutabilirsiniz.
– Kimseye kesinlikle kefil olmayın.
Bu yolları izlediğiniz takdirde 3-6 aylık bir zaman zarfı içinde bankalar ile olan ilişkileriniz yeniden gözden geçirilecek ve buna bakılarak yapılandırma süreçleri aktif edilecektir.
Kişinin vaziyetine göre meydana gelen bu yapılandırmalar ile birlikte bundan sonra kredi puanınızda süratle yükseliş amaçlanacak ve istediğiniz gibi hizmetlerden faydalanabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan En Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde konu kredisi veren bankalar, Konut Kredisi ve uzun vadeli konut kredi hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı