Banka Dışı FinansGenel

Kredi Notu Ne işe Yarar?

Birkaç sene öncesine kadar, çok rahat alabildiğimiz banka kredileri ve kredi kartlarına, son yıllarda bazı kısıtlamalar getirildi. Aslında geç kalınan bir uygulama olmasına rağmen, geçmişe dönük enkazları ardında bırakan bankacılık ve finans sektörü, kredi notu uygulaması ile çok sayıda vatandaşı mağdur etmektedir. Şöyle düşünelim; kredi notu uygulaması olmadan önce fütursuzca verilen banka kredileri ve kredi kartlarının doğru kullanılmaması nedeni ile çok sayıda vatandaş çıkmaza girdi, borç yığınları altında ezildi ve ortaya çok fena sonuçlar çıktı.

Sonra aniden kredi notu şartı ortaya çıktı ve geçmişe dönük sıkıntı yaşayan vatandaşların tamamımın kredi notu bu durumdan etkilendi. Artık, gerçekten ihtiyacı olsa bile, vatandaşlar kredi notunun düşük olması nedeni ile bankalardan kredi alamamaktadır. Peki, kredi notu nedir? Kredi Notu Ne işe Yarar? Önce çok kısa bu iki terimi anlatalım ve hemen ardından ana konumuza geçelim isterseniz. Kredi notu kısaca; KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) adlı yetkilendirilmiş kurumun, kişilerin ve şirketlerin geçmişe dönük ve güncel tüm finans hareketlerini analiz edip, kişiye veya şirkete finans notu vermesidir.

Kişinin mali karnesidir diyebiliriz. Kredi Notu Ne işe Yarar konusuna gelirsek, mali ve finansal açıdan atacağınız her adımın kimliğidir. Finansal kimliğinizdir, mali gücünüzü gösterir ve bankalardan kredi almak istediğiniz zaman, kredi notunuza göre yanıt verilmektedir.

Kredi notu hakkında tüm detaylar

Kredi notu uygulaması, normal şartlarda aslında çok yerinde bir uygulamadır. Bu gerçeği göz ardı etmek olmaz. Ancak bazı yanlışlar var bu uygulama. Örneğin geçmişe dönük finansal uygulamaların süresinin çok fazla olması. 5 sene öncesine kadar sorgulama yapılması çok gereksiz. 5 sene önce yapılan mali yanlışların, şimdi vatandaşın önüne koyulup, onu tüm finansal hareketlerden kısıtlamak, açıkçası pek mantıklı değil. 3-4 sene kredi alıp ödeyemeyen ve borçlanan bir vatandaşın şimdi durumu belki geçmişten çok iyidir. Ancak en ufak bir hata veya borç durumu, 5 yıl boyunca ısıtılıp önünüze koyulmaktadır. Bu durum birçok sıkıntı yaratmaktadır vatandaşlar için. Kredi Notu Ne işe Yarar konusuna aşağıda değindiğimizde ne demek istediğimizi daha net anlayabileceksiniz.

Kredi notu nedir?

KKB – Kredi Kayıt Bürosu – tarafından kişiler ve kurumlar için uyguladığı finansal karnedir. Yapmış olduğunuz bütün mali hareketlerin, size puan olarak geri dönmesidir. Kredi notu verilirken, kişiler ve kurumlar belirli risk gruplarına eklenmektedir ve bundan sonraki kredi veya kredi kartı talepleri, çek ve benzeri tüm finansal aktivitelerde, kredi notuna bakılarak tek bir merkezden karar verilmektedir. Birçok kişinin merak ettiği şey olan Kredi Notu Ne işe Yarar diye soruyorsanız, aslında cevabı nettir; kredi notu çok şey için gereklidir.

Kredi notu nasıl yükselir?

Kredi notunuzu yükseltmek sizin elinizdedir. Finansal açıdan nasıl davranırsanız, aynı derecede karşılığınızı alırsınız. Çalışkan öğrencinin notu yüksek olur, tembel öğrencinin notu düşük olur. Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız;

  • Borcunuzu zamanında ödeyin ve geciktirmeyin
  • Hiçbir banka veya finans kurumu ile icralık olmayın
  • Aldığınız banka kredilerini zamanında ödeyin

Bunları yaparsanız, kredi notunuz otomatik olarak güncellenir ve yükselir. Unutmayın, icralık olursanız borcu kapatsanız bile 5 ene boyunca “ kara listede “ olursunuz ve hiçbir şekilde kredi çekemezsiniz.

Göz atın: Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı?

KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ), kişileri ve şirketleri, kendi oluşturduğu risk gruplarına ayırmıştır. En yüksek riskli – Az riskli – Orta Riskli – İyi – Çok iyi gibi finansal risk grupları oluşturup, bu gruplara belirli not limitleri koymuştur. Bankalardan kredi çekebilmeniz için en az “ Az Riskli “ gruba dâhil olmanız gerekir ki rahatlıkla kredi çekebilesiniz. Eğer Orta Riskli grupta iseniz, kredi alabilme ihtimaliniz düşük olur. Bunun için banka sizden ekstra belgeler, kefiller veya ipotek isteyebilir. En yüksek risk grubunda olanların ise hiçbir şekilde kredi çekme şansı bulunmamaktadır.

Hangi kredi risk grubundayım?

Yukarıda saydığımız risk gruplarından hangisinde olduğunuzu öğrenmeniz çok basit. Bunun için tek yetkili kurum olan Findeks uygulamasını kullanabilirsiniz. Findeks kredi notunuzu öğrenebilmeniz için Findeks.com.tr sitesini ziyaret edebilir veya GSM operatörlerinden hizmet alabilirsiniz ( Türkcell – Turk Telekom ). GSM operatörleri size hangi risk grubunda olduğunuzu, 9 TL karşılığında hemen bildirebilirler.

Kredi Notu Ne işe Yarar?

Geldik konunun ana temasına. Kredi Notu Ne işe Yarar sorusunun cevabına. Kredi notunuz sizin mali aynanızdır. Karnedir. Başarı ve başarısızlık belgesidir. Nasıl ki üniversiteye girmeden önce bir sınava girip, aldığımız nota göre üniversiteye giriyorsak, kredi notu da aynı şekildedir. Kredi notunuza göre banka kredisi alabilir, kredi kartı alabilir veya kart limitinizi yükseltebilirsiniz. Hatta araç kiralama şirketleri bile, kredi notuna göre kişilere araç kiralamaktadır. Kredi notu düşük olanlara, araç bile kiralanmamaktadır. Kısaca; kredi not düşük olana artık kız bile vermiyorlarJ

Kredi notum düşükse kredi alabilir miyim?

Karne notunuz düşükse takdirname alabiliyor musunuz? Hayır. Kredi notunuz düşükse ve bankaların belirlediği kredi risk grubu içerisindeyseniz, maalesef amuda bile kalksanız kredi alamazsınız. Çok riskli, az riskli, orta riskli, iyi ve çok iyi şeklinde derecelendirilen risk grupları arasında kredi alabilecek düzeyde olan gruplar; az riskli – iyi ve çok iyi gruplarıdır.

Göz atabilirsiniz: Kredi Notu Neden Düşer?
İlginizi çekebilir: Kredi Notu Düşükler Kredi Nasıl Alır ?

Geri kalan diğer risk gruplarında içinde iseniz, kredi almanız mümkün değildir. Hele ki en yüksek risk grubunda iseniz, başvuru bile yapmanıza gerek yoktur. İpotek kredisi başvurusu yapsanız bile, olumlu sonuç alabilmeniz imkânsıza yakındır. Başvuru yapmadan önce yukarıda belirttiğimiz maddeleri uygulayarak kredi notunuzu yükseltmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı