Genel

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kişilerin finansal durumlarını tüm finans kuruluşlarına göstermeye yarayan kredi notu sistemi Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olan Findeks tarafından bazı hesaplamalar yolu ile belirleniyor. Belirli dönemlerde alınan kriterlere göre hesaplanan kredi notu kişilerin bankalar ve diğer finans kuruluşları ile olan ilişkilerini etkiliyor.

Krediler ve Kredi Kartı Ödemesinin Kredi Notuna Etkisi

Puan hesaplaması yapılırken Türkiye’deki en önemli unsurlar bireysel kredi ve kredi kartları olarak belirleniyor. Bu borçların düzenli olarak ödenip ödenmediğini takip eden Findeks kredi notunu bu etkenlerden dolayı %35 etkileyebiliyor. Aylık kazancı oldukça yüksek olan kişiler bile bankalara olan borçlarını 1 ay geciktirmesi durumunda kredi notunu düşürebilirler. Bankaların sizlere tanımış olduğu son ödeme günü 1 yada 2 gün dahi geçilirmiş bile olursa gecikme olarak hesaplanarak kredi skorunun düşmesine neden olur. Genelde taksit geciktirmesi şu gibi durumlarda yaşanır;

İlginizi çekebilir: Kredi Notu Neden Düşer?

  • Maaşların yada gelirlerin hesaba yattığı gün ile borçların son ödeme gününün doğru hesaplanmamış olmasıdır.
  • Gelirin hesaba yattığı günden en az 10 gün sonra banka borçlarının son ödeme günü olarak belirlenirse yaşanan olası bir problem karşısında telafi etme payı kalır.
  • Borç ödemeyi son güne bırakan kişiler acil işlerinin çıkması, banka ATM’si bulamamaları yada ödeme gününün hafta sonuna gelmesinden dolayı borçlarının bir sonraki iş gününe bırakırlar. Bu durumda gecikme olarak algılanır. Bazı durumlarda ise iş günü içerisinde bankanın işlem saati olan 17.00’dan sonra yatırılan banka borçları gecikme olarak algılanabilir.

Göz atabilirsiniz: Kredi Notu Kaç Ayda Yükseliyor ?

Yaşanan borç ödemenin 30 günü geçmesi durumunda kredi notu büyük oranda etkilenir. Diğer yandan 2016 yılında %25 olarak belirlenen bankalara olan borçların kredi skoru üzerindeki etkisi 2017 yılından itibaren %35 olarak belirlendi. Yani bankaya olan bir kredi borcununuz bulunuyorsa yaptığınız ikinci bir kredi başvurusu kredi notunuzu düşüyor.

Kredi Sorgusu Yapmak Dahi Kredi Notunu Etkiliyor!

Bankalara olan borç miktarının ve kredi kartı borçlarının miktarı da kredi notunu etkiler. Sıklıkla kredi kullanımı ise %10 oranında kredi notunu etkiler. Yeni kredi kullanımları kredi notunu %11 oranında düşürür ve kredi borcunu ödedikçe kredi notunun yükselmesi şeklinde hesaplanır. Geriye kalan %9’luk pay ise kredi sorgusu yapıldığı halde kredi kullanmaktan vazgeçilmesi yada kredi başvurusunun reddedilmesi olarak hesaplanır.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı