Krediler

Kredi Notu Kaç Ayda Yükseliyor ?

Bankaların müşterilerine sunduğu en cazip uygulamalardan bir tanesi kredi vermektir. Kredi almak isteyen müşteriler, belirli bir ihtiyaçlarının olduğunu bankaya belirtmek ve ispatlamak zorundadır. Bankaların genişleyen hizmet yelpazeleri sayesinde, müşteriler birçok farklı konuda kredi uygulamasından faydalanabilmektedirler. Bankalar müşteri sayısını arttırmak için de, sürekli yeni ihtiyaçlara cevap verecek şekilde krediler geliştirirler.

Bu sayede daha çok müşteri bankaya dahil olacak ve bankanın karlılık oranı artacaktır. İşlem hacminin büyümesi sayesinde de, finansal devamlılık sürekliliği sağlanacaktır. Kredi vermek isteyen bankalar, müşterilerinin başvurularında belirli ölçütler kullanmaktadır. Bu ölçütleri ve şartları yerine getiren müşteriler, kredi imkanlarından faydalanabileceklerdir. Müşteriler, bu şartları sağlayamadıkları takdirde kredi olanağından yararlanamazlar. Kredi başvurusunda belirlenen birçok farklı şart vardır. Bunlardan en önemlisi de kredi notudur.

Göz atabilirsiniz: Kredi Borcumu Yatırdım Kredi Notum Ne Zaman Yükselir?

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Bankalar kredi verirken, müşterileri ile arasında belirli bir sözleşme imzalamaktadırlar. Bu sözleşmenin en önemli özelliklerinden bir tanesi, içerisinde oluşturulan ödeme planıdır. Ödeme planları, bankaların finansal düzenine ve sürekliliğine katkı sağlayacak olan şartları içerir. Bu sayede ödeme gücüne sahip olmayan müşterilere, bankalar kredi vermek istemezler.

Bankacılık sektöründe risk, hiçbir gelire tercih edilmeyecek kadar tehlikeli bir durumdur. Finansal geçmişlerinde sıkıntılı olan müşterilerin kredi notları, beklenenden düşük şekilde çıkacaktır. Bu durum, müşterilerin geçmiş dönemdeki finansal faaliyetlerinde sorumsuz veya başarısız olduklarının bir göstergesidir. Bu yüzden de bankalar bu durumu bir risk olarak algılar ve kredi vermezler.

İlginizi çekebilir: Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi notu belirli şartlara ve özelliklere dikkat edildiği takdirde; en az 1 en çok ise 3 ay içerisinde eski ve yüksek dönemine geri dönebilir. Fakat bu süreç esnasında, müşterilerin çok dikkatli olması ve finansal anlamda bir sorun yaşamaması gerekmektedir. Ödemeler bu süre aralıklarında düzenli ve günü gününe yapılmalıdır. Aynı zamanda kredi kartı kullanımı düzenli bir şekilde devam etmelidir. Kredi kartlarının ödeme günlerinde asgari tutarın üzerinde ödemeler yapılması, kredi notunun yükselmesini sağlayacak etkenlerden bir tanesidir. Mevcut borcun sıfırlanması ve günlük para alışverişinin başka kanallardan yapılması da, yine kredi notunun yükselmesini sağlayacak unsurlardır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi? başlıklı makalemizde Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi ve Kredi borcu devam eden evlerin satışı hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı