Krediler

Kredi Notu Düşükler Kredi Nasıl Alır ?

Son yıllarda neredeyse içtiğimiz suyu, yediğimiz ekmeği bile kredi kartı ile satın almaya başladık. Borç ile hayatımızı devam ettirmeye o kadar çok alıştık ki, kredi ve kredi kartları hayatımızın olmazsa olmazları haline geldi. Bu durumun ortaya çıkardığı sosyo- ekonomik sonuçlarını burada tartışıp konuyu dağıtmak istemiyoruz. Burada krediler ve kredilerin sosyal yaşamımıza etkilerini konuşacağız. Aynı zamanda Kredi Notu Düşüklere Kredi sağlanır mı, sağlanmaz mı konusunda detaylara değineceğiz.

Öncelikle kredi başvurusu yapmadan önce bilmeniz gereken bazı kriterlerin olduğunu belirtmek isteriz. Eğitim gördüğünüz yıllarda, başarı ortalamanıza göre aldığınız notların, finansal puanlamaya dönüşmesi gibi düşünün. Her yaptığınız finansal aktivitenin size puan olarak döndüğünü hatırlatalım. Bu puanları veren kurum olan Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ), tüm vatandaşların finansal durumunu kayıt etmektedir. Böylece kimin kredi almak için uygun olup olmadığını, Kredi Notu Düşüklere Kredi verilip verilmeyeceğini belirler.

Örneklerle anlatmak gerekirse; kredi başvurusu için bankaya gittiniz. Banka size kredi notunuzun düşük olduğunu ve kredi veremeyeceğini söyledi. Ya da talep ettiğiniz kredi miktarını ödeyebileceği kanaatine varmayıp, size talep ettiğinizden daha düşük miktarda verebileceğini belirtti. Tüm bunların tek ana kaynağı kredi notunuzdur. Hangi bankadan kredi başvurusu yaparsanız yapın,  kredi notunuzun durumuna ve finansal statünüze göre değerlendirilmektedir.

Kredi notu hakkında

Geçmiş birkaç seneye dönük bütün finansal işlemlerinizin bir havuzda toplanıp, bu işlemlere göre size puan verilmesidir. Kredi notunun kısaca açıklaması bu şekildedir. Daha detaylı açıklaması ise; kredi kartı kullanımınızın özeti, borcunuza sadakatiniz, önceden almış olduğunuz kredilerin zamanında ödenip ödenmediği, daha önce gecikme yaşayan veya ödenemeyen borcunuzun olup olmadığı, kullandığınız çek defterlerinin özeti, bireysel ve kurumsal tüm finansal geçmişinizin özetidir kredi notu. Bankaya kredi başvurusu yaptığınız ya da yapacağınız zaman bu kredi notuna istinaden kredi verilip verilmeyeceği veya ne kadar verileceğine karar verilmektedir. Böylece Kredi Notu Düşüklere Kredi verilip verilmediği, kredi notuna göre ortaya çıkar.

Kredi notu nedir ve ne işe yarar ?

Kişilerin, banka ve diğer tüm finans kurumları ile olan ilişkisinin ve bütün mali faaliyetlerinin analiz edilip, rakamsal değer belirlenmesidir. Kredi notunu belirleyen tek resmi kurum KKB’dir ( Kredi Kayıt Bürosu )

Ayrıca https://www.parafikir.com/kredi-notu-ne-ise-yarar/ buradaki makalemizde Kredi Notu ne işe yarar konusunu ayrıntılı olarak anlattık.

Kredi notumu nasıl öğrenirim?

Kredi notu nasıl öğrenilir merak ediyorsanız, kısaca bilgi vermek isteriz. Türkiye’de bu konuda yetkilendirilmiş kurum Findeks adlı kurumdur. Findeks aracılığı ile kredi notunuzu anında öğrenebilir ve finansal puanınıza ulaşabilirsiniz. Findeks kredi notu öğrenmek için 5.31 TL karşılığında Findeks.com sitesinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca bazı bankaların internet şubesini kullanarak ücretsiz öğrenebilirsiniz ( Örneğin: Akbank ). GSM firmalarının da bu konuda sunduğu hizmet bulunmaktadır. GSM firmalarının belirlediği SMS numarasına mesaj atarak, belli bir ücret karşılığında Findeks kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün. Güncel fiyatları ilgili kurum web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Kredi notu hesaplama ( ziraat bankası )             

Kredi notunuzun belirlenmesi için aslında çok fazla kıstas yoktur. Kredi kartı kullanımız ve borç sadakati. Bu 2 seçenekte güçlü bir finansal yapınız varsa, kredi notunuz her zaman ortalamanın üzerinde olacaktır, endişeniz olmasın. Kaç yıldan beri kredi kartı kullandığınız, asgari ödemelerinde gecikme yaşayıp yaşamadığınız, geçmişe dönük veya devam eden kredilerinizde taksit geciktirip geciktirmediğiniz ve benzeri durumlar, kredi notunuzun belirlenmesinde etken nedenlerdir. Gelir – gider tablonuz, geçmişe yönelik bütün mali hareketlerinizin analizi, kredi notunuzu belirler.

En doğru kredi hesaplama ve güncel notunuzu Ziraat Kredi Hesaplama araçlarından öğrenebilirsiniz. https://www.ziraatbank.com.tr/tr/hesaplama-araclari

Kredi alabilmek için Kredi notu kaç olmalı?

KKB – Kredi Kayıt Bürosunun belirlediği müşteri grupları vardır. Herkesin bir kedi notu ve bulunduğu finansal grup vardır. Bu gruplar, puanlara göre kategorize edilmiştir. Findeks kredi notu sorguladığınızda, alacağınız cevabı aşağıdaki risk grupları ile karşılaştırıp, kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

  • En Riskli: 1-699 Puan
  • Orta Riskli: 700-1099 Puan
  • Az Riskli: 1100-1499 Puan
  • İyi: 1500-1699 Puan
  • Çok İyi: 1700-1900 Puan

Bankalardan kredi alabilmeniz için en az “ Az Riskli “ grubuna dâhil olmanız ve kredi notu puanınızın 1100 ila 1499 puan olması gerekmektedir. Az riskli grupta olmanızın da, kredi almanız açısından bir garanti vermez. Bu tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Günümüz Türkiye’sinde ortalık biraz karışık olduğu için, Az Riskli grupta olan kişilerin bile kredi alabilmesi kesin değildir. Orta riskli ve En riskli puanlara sahip kişilerin ise hiç şansı yoktur. Ancak ipotek karşılığı kredi başvurusu yapabilirler.

Göz atabilirsiniz: Kredi Notu Kaç Ayda Yükseliyor ?

Kredi Notu Düşüklere Kredi

Yukarıda bahsettiğimiz risk gruplarının hangisinin içerisinde olduğunuzu Findeks ile öğrendikten sonra, Kredi Notu Düşüklere Krediverilip verilmeyeceğini öğrenebilirsiniz. Kredi notu düşük olanlara kredi, ancak bir gayrimenkulün teminat gösterilmesi ile olabilir. Veya çok kredi notu çok yüksek ve finansal açıdan çok güçlü 2 kefil gösterebilirseniz, banka bunu değerlendirebilir. Bu değerlendirme sonucunda kredi verip veremeyeceğini size bildirir. Son birkaç senedir, araba kiralama şirketleri bile kredi notu düşüklere araç kiralamayı bıraktı. Şaşırdınız değil mi? Bu bir gerçek. Kurumsal büyük rent a car firmalarının hiç biri, Findeks sorgulaması yapmadan araç kiralamıyor. En riskli ve Orta riskli grupta olan müşterilere araç kiralama konusunda her zaman ret cevabı vermektedirler. Bunun nedeni ise, araç kiralama işleminden önce müşterinin kredi kartından bir miktar ön provizyon alınmasıdır.

Kredi notumu nasıl yükseltirim?

İyi bir öğrenci olarak notunuzu yükseltebilirsinizJ Nasıl mı?

  • Öncelikle şunu unutmayın lütfen. Kredi kartı kullanmayan kişinin, kredi notu olmaz. Notu her zaman sıfırdır. Evet, yanlış duymadınız. Kredi notunuzun belirlenebilmesi için mutlaka her hangi bir bankadan bir kredi kartı kullanmanız gerekmektedir.
  • Kredi kart ekstrenizi düzenli ödemelisiniz
  • Aldığınız kredilerin taksitlerini zamanında ödemelisiniz.
  • Gelir gider tablonuzun orantılı olması gerekir

Yukarıdaki maddeleri eksiksiz yaparsanız, kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Her attığınız olumlu bir adım, puan hanenize artık olarak yazılır.

Ayrıca https://www.parafikir.com/kredi-notumu-nasil-yukseltirim/ buradaki makalemizde kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi ayrıntılı olarak inceledik.

Kredi notum düzelir mi?

Kredi notunu ve kredinin notunun finansal hayatımıza etkilerini, artı ve eksilerini öğrendikten sonra, kredi notunu düzeltme yollarını aramaya geldik. Düşük kredi notunuzun artırılması elbette mümkündür. Bunun tek yolu, KKB’nin belirlediği şartlara uygun olarak finansal hareketlerinizi idame ettirmenizdir. Devam eden icra davanız varsa, o borç kapanana kadar kredi notunuz düzelmez. Tüm borçlarınızı kapatıp temizledikten sonra, 5 yıl içerisinde kredi notunuz düzelmeye başlar. Tabi borçlarınızı kapattıktan sonra, gelecek 5 sene içerisinde finansal sorun yaşamamanız gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Kredi Notu Neden Düşer? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bir önceki yazımız olan En hesaplı ihtiyaç kredisi nerede başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı