Genel

Kredi Kayıt Bürosu Nasıl Çalışıyor ?

İlk olarak 1999 yılında Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklaşa kurmuş olduğu ve günümüzde 110’dan fazla kurumun işlem yaptığı müşteri kayıt sistemi diyebiliriz. Büroya kayıtlı firmaların müşterilerinin finansal işlemlerini ve bu işlemleri takip eden hareketlerini kayıt altına alan, müşterinin parasal hareketlerine göre çeşitli kriterlere göre puanlama yapan bürodur. Kuruluş amacı borcunu ödeyen ve ödemeyen müşterilerin belirlenerek yapacakları işlemlerin seyrinin, kredi puanına göre değiştirilmesidir. Örneğin A bankasına borcunu ödemeyen bir kişi, gidip C bankasından kredi kullanamaz. Banka müşteriler tarafından geçmiş yıllarda kötü bir sistem gibi gözükse de günümüzde mobil bankacılıkla 5 dakikada kredi verilmesi bile Kredi Kayıt Bürosu sayesinde mümkün hale gelmiştir. Sistemin işlem hızlılığına katkısının yanı sıra işlemlerde müşteriye özel faiz oranlarına da etkisi olduğunu söylemek gerekiyor. Örneğin KBB puanınız yüksekse daha düşük faiz oranları ile kredi kullanabilirsiniz. Başlıca önemli husus ise bankanızı değiştirmek istediğinizde temiz siciliniz bir başka banka tarafından da görülebiliyor ve banka nezdinde çizmiş olduğunuz finansal profil her bankada aynı kalabiliyor.

Göz atabilirsiniz: Kredi Kayıt Bürosu Kbb itiraz

Findeks Nedir ?

Kredi Kayıt Bürosu’nun bireysel müşterilerine hizmet vermek amacıyla kurduğu platform diyebiliriz. Finans dünyası içerisindeki müşterilerin karnelerini oluşturarak reel anlamda fayda sağlamaktadır.

Bireysel müşterilere yönelik hizmetleri;

  • Kredi notu sayesinde banka müşterilerinin kredi ve kredi kartı ödeme geçmişlerini sunar.
  • Risk raporu ile son beş yıl dahil olmak üzere banka müşterilerinin halen kullandıkları kredi ve kredi kartı borç ödeme bilgilerini sunar.

Ticari müşterilere yönelik hizmetleri;

  • Çek endeksi sayesinde hem kendinizin çek ödeme durumunuzu hem de başka bir kullanıcının çek ödeme durumunu gözden geçirebilirsiniz.
  • Çek raporu ile kişi yada kurumların finans sektörü dışındaki borçlanmalarını görebilirsiniz.
  • Teminat mektubu sorgulama işlemi ile teminat sağlayan banka sisteminden anlık bilgiler alınarak mektubun sorgulaması yapılır.
  • Çek durumu ile kişi yada kurumların vermiş oldukları çeklerin sorgulaması yapılır.

İlginizi çekebilir: Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Olur?

Geçmişten günümüze dek sistemini yenileyen KBB şimdilerde Findeks ile banka müşterilerine finans sektöründe işlem hızlılığı ve doğruluğu anlamında büyük katkılar sağlamıştır. Kurulduğu yıllarda dokuz bankanın ortaklaşa müşteri verilerinin analizi sağlanırken şuan sadece bankalar değil farklı sektör grupları içerisinden firmalarla 140’tan fazla işletmenin müşteri/finans raporlarını analiz etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı