Banka Dışı Finans

Kredi Kayıt Bürosu Kbb itiraz

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankalardan kredi almanın tek yolu olan kredi notu, KKB – Kredi Kayıt Bürosu – tarafından verilmektedir. Herkesin bir kredi notu ve finansal ajandası vardır. Bu ajanda, günlük gibidir. Günlük, haftalık veya aylık olarak yaptığımız finansal hareketleri raporlar ve bu raporlar doğrultusunda bize kredi notu verir. Bu notları da belli başlı gruplara ayırır ve kategorize eder. Peki, bu raporlara itiraz etme gibi bir durum olabilir mi? Yani KKB’nin her yaptığı ve her çıkardığı rapor kanun mudur? Elbette değildir. Kkb itiraz formu doldurarak, kredi notunuza itiraz edebilirsiniz. Sistemsel kaynaklı bir hata olmuş olabilir veya finansal hareketlerinizi takip ederken, teknik güncelleme hatası yaşanmış olabilir. Sonuçta bu raporlar teknolojik bir ortamda hazırlandığı için, hata yapmaya müsait bir ortamdır. O yüzden kkb itiraz edebilir ve sonucunu KKB internet sitesinden sorgulayabiliriz. Şimdi sizlere bu konuda detaylı bir yol gösterici rehber sunacağız.

KKB – Kredi Kayıt Bürosu – raporları hakkında

Kredi notu ve risk raporu veren tek kurum KKB’dir ( Kredi Kayıt Bürosu ). Bu kurumun verdiği raporlar, Türkiye’deki bütün banka ve finans kurumlarını etkilemektedir. Kkb itiraz edebilir ve başvurunuzu kkb web sitesinden sorgulayabilirsiniz. Kredi notunuza yapılan itirazlar değerlendirilir ve size olumlu – olumsuz geri dönüş sağlanır. İtiraz formunu doldurduğunuz zaman, mutlaka geçerli bir email adresi yazmayı unutmayınız. Çünkü yapmış olduğunuz başvuruya yazılı olarak dönüş yapılacaktır. En geç 72 saat içinde email adresinize dönüş yapılır.

Göz atabilirsiniz: Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notuna nasıl itiraz edilir – Kkb itiraz

Kredi notunuza itiraz etme hakkınız bulunmakta ve bu işlem oldukça basittir. KKB – Kredi Kayıt Bürosu- web sitesinden itiraz başvurunuzu yapabilirsiniz. https://www.kkb.com.tr/risk-raporu-itiraz bu adresten itiraz ederken Rapor referans numarası ( Size verilen kredi notunuzun referans numarası ), TC. Kimlik numaranız ve e-posta adresinizi yazarak itiraz edebilirsiniz. KKB web sitesinde yazan uyarılar şu şekildedir: E-rapor sisteminden alınan raporlara itiraz etmek için kullanılacak rapor referans numarası 11, diğer kanallardan alınan raporlar için ise 10 hanelidir. Lütfen Rapor Referans Numarası alanına raporun sol üst köşesinde yer alan numarayı yazınız.Sadece detay raporlar için itiraz girilebilecektir.Üretim tarihi üzerinden bir ay geçmiş olan raporlara itiraz edilemeyecektir.

Risk raporu sorgulama

KKB tarafından verilen kredi notunuz ve risk raporunuza daha önce yapmış olduğunuz itiraz başvurusunun durumunu sorgulamak ve hangi aşamada olduğunu öğrenmek için https://www.kkb.com.tr/risk-raporu-itiraz-sorgulama adresinden sorgulama yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2018 Faiz oranları - Faizler Düşecek mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı