Banka Kartları

Kredi Kartınız Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Artık çoğumuz, gerek olumsuz ekonomik koşullar nedeni ile gerekse para harcama yöntemlerinin değişip gelişmesi nedeni ile nakit para taşımak yerine, kredi kartı veya kartları ile hayatımızı sürdürmekteyiz. İster yurt dışı, ister yurt içi tatillerine çıkarken bile, yanımızda kredi kartımızın olması çoğu zaman yeterli oluyor. Nakit ihtiyacımızı bile her hangi bir ATM den nakit avans çekerek halledebiliyoruz. Kredi kartının çalışması veya kaybolması durumunda, hemen yapılması gerekenleri yapmazsak, başımıza çok büyük felaketler gelebilir. Kredi Kartınız Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler listesini aşağıda vereceğiz tabi ki ama ondan önce anlatmamız gerekenler var. İlk yapmanız gereken şey sakin olmak ve panik yapmamak. Kredi kartının kaybolması ve çalınması demek, içi para dolu cüzdanınızın çalınması veya kaybolması ile eş değerdedir. Bu yüzden, Kredi Kartınız Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler listesini iyice okuyup anlamanız ve gerekli telefonları mutlaka cep telefonunuza kayıt etmenizi tavsiye ediyoruz.

İlginizi çekebilir: Kredi kartı asgari hesaplama nasıl yapılır?

Kredi kartı çalınma – kaybolma durumları hakkında

Hayatımızda başımıza gelebilecek en kötü durumlardan biridir bu. Kredi kartının kayıp olması veya çalınması bizi strese sokar. Maddi kayıplar yaratabilir ve telafisi imkânsız sonuçlar yaratabilir. Çünkü bu gibi durumlarda, maalesef henüz kesinleşen bir kanun bulunmamaktadır. Danıştay’da onanan bazı kararlar olsa da, bankaların çoğu bu kanunlara uymamakta ve oluşan zararları müşterilerine yıkmaktadırlar. Bankalar bu durumda sorumluluk almaktan kaçınmaktadırlar. Yani kısaca, tek başınıza kalıyorsunuz. O yüzden Kredi Kartınız Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler listesinde yazanları harfiyen uygulayarak, zararlarınızı en aza indirmeye çalışmalısınız ve belki de her hangi bir maddi kayıp yaşamadan bu süreci atlatabilirsiniz.

Kredi Kartınız Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler

Ev içerisinde bile kredi kartınızı kaybederseniz, daha sonra ararım düşüncesine girmeden hemen Kredi Kartınız Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler listesini uygulamalısınız. Çünkü kredi kartınızı evin içerisinde kaybettiğiniz konusunda kesinlik kazanan bir durum bulunmaz. Belki de eve girmeden düşürdünüz veya çaldırdınız? Bu riski göze alabilecek misiniz? Tabi ki hayır. Hemen harekete geçmeli ve aşağıda yazılanları sırasıyla uygulamalısınız.

 • Kredi kartınızın kaybolduğunu veya çalındığını fark ettiğiniz dakika, bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp, kayıp – çalıntı ihbarında bulunmalısınız. Aşağıdaki listeden bankanızın müşteri hizmetleri numarasını kayıt edebilirsiniz:
 • Denizbank                 444 0 800
 • Fibabanka                 444 88 88
 • Garanti Bankası 444 0 333
 • Halk Bankası 0850 222 0 400
 • HSBC                 0850 211 0111
 • ING Bank                 444 0 600
 • Kuveyt Türk 444 0 123
 • Odeabank                 444 8 444
 • QNB Finansbank 444 0 900
 • Şekerbank 444 78 78
 • TEB                 444 0 666
 • Türkiye Finans 444 2 444
 • İş Bankası                 444 02 02
 • Vakıfbank                 444 0 724
 • Vakıfbank                 0850 222 0724
 • Yapı Kredi                 444 0 724
 • Ziraat Bankası 444 00 00

Müşteri hizmetlerini aradığınızda “ kayıp çalıntı kart bildirimi” seçeneğini tuşlayıp, kredi kartınızın iptalini sağlamalısınız. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, tarafınıza yeni numaralı kredi kartı gönderilir. Bazı bankalar kayıp/ çalıntı bedeli olarak bir miktar kart yenileme ücreti alabilmektedir. Bankanızı arayıp bu işlemi yaptıktan sonra, en yakın polis karakoluna gidip zabıt tutturmanız gerekir. Eğer kartınız çalınmış ise, mutlaka işleme alınacak ve olası hırsızlık vakalarında kartınızın tespiti yapılabilmektedir. Gerçi şu ana kadar alınıp ta bulunan kredi kartları pek bulunamasa da, olsun siz yine de karakola başvurunJ En azından olası istenmeyen harcamalara itiraz ettiğiniz zaman, elinizde resmi zabıt belgesi olur. Bu, işlemlerinizi koruma altına almaya yarar.

Kredi kartı harcama itirazı

Kredi kartı harcama itirazı işlemi ise, Kredi Kartınız Kaybolduysa Yapmanız Gerekenlerarasında ikinci sırada yer almaktadır. Hemen bankanızın müşteri hizmetlerinden veya mobil bankacılık uygulaması ile hesabınızı kontrol edip, kartınız ile harcama yapılıp yapılmadığını kontrol ediniz. Eğer her hangi bir harcama yapıldı ise, bankanızın web sitesinden “ harcama itiraz formunu” bulup, doldurun ve bankanızın itiraz bölümüne mail ile ulaştırın. Bu işlemi yapmadan önce mutlaka müşteri hizmetlerine bilgi verin. Kredi kartı harcama itirazları genelde 45 gün içerisinde netleşmektedir. Kayıp – çalıntı kart durumunda, geri ödeme yapmak bankanın inisiyatifinde olan bir şeydir. Kimi bankalar sorumluluk almazken, bazı bankalar ise müşterilerine bu konuda yardımcı olmaktadır. Kredi kartı harcama itirazınıza olumlu yanıt alamazsanız, konuyu hukuk çerçevesinde ele alıp, bankanız hakkında tüm yasal haklarınızı kullanabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Kredi Kartı Borcumu Ödedim Kartım Ne zaman Açılır?

Kredi kartı iptali

Kayıp ve çalıntı durumunda yapmanız gereken ilk şey kredi kartınızı iptal ettirmek ve kullanıma kapattırmak olmalıdır. Bunun için yukarıda yazan bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayıp, kredi kartınızı kullanıma kapattırmak olmalıdır. Bu işlem, olası zararı en aza indirir.

Kredi kartı kaybolma – çalınma sigortası

Bazı bankaların sunmuş olduğu “ kredi kartı kayıp/çalıntı sigortası” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu sigorta için her ay belli bir miktar prim ödemeniz gerekmektedir. Genelde bankaların birçoğunda bulunan bu sigorta sistemi, kayıpların telafi edilmesi açısından faydalı bir uygulamadır. 2006 tarihinde yürürlüğe giren 5464 nolu Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu kapsamında kart sahipleri, yapacakları kayıp ya da çalıntı bildiriminden önceki 24 saat içinde kartları ile gerçekleştirilen kanunsuz kullanımdan doğan zararlardan 150 TL ile sınırlı olmak üzere sorumlu tutulmaktadırlar. Sigorta şartlarının detaylarını bankanızdan mutlaka öğreniniz. Sigortanın sözleşme şartlarını okuyup anlamanız, kayıplara en aza indirme açısından çok önemlidir. Kayıp çalıntı sigortasını nerdeyse tüm bankalar, kredi kartları için uygulamaktadır. Aylık prim ücretleri bankadan bankaya değişmektedir. Bu sigorta primleri kredi kartı hesap özetinize aylık olarak yansıtılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Almanın Dezavantajları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı