Genel

Kredi Kartına Ek Kart Çıkartma

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Arkadaşlara yada aile bireylerine harcamaları için kredi kartına bağlı olan ek kart çıkartma özelliği tüm kredi kartlarında bulunuyor. Kişi istediği limitlerde ek kart çıkartarak bankanın kredi kartı vermediği aile bireylerine de kontrollü bir kredi kartı sağlanmış olur.

Ek Kart Özellikleri Nelerdir?

Kredi kartından hiçbir farkı bulunmayan ek kart bir takım kontrol mekanizmasına sahip olarak gelir. Genelde eşlere yada çocuklara verilen bu ek kartlar şu şekilde kontrol edilebilir;

  • Ana kredi kartı sahibi istediği anda harcama yapılmasını durdurabilir.
  • Ek kart limiti istenilen her zamanda düşürülebilir yada yükseltilebilir.
  • İstenmeyen bir harcamanın yapılmasına engel koyulabilir.
  • Ek kart ekstresi ana kredi kartı sahibi tarafından detaylı bir şekilde görüntülenebilir.

Bu kontrol mekanizması sayesinde yapılan tüm harcamalar şeffaf bir şekilde kredi kartı sahibine ulaşır. Ek kart çıkartılacak kişi 18 yaşından küçük olduğu durumda aile muvafakat namesi imzalanarak ek kart çıkartma işlemi gerçekleştirilir. Ancak bu durum için bir şart bulunuyor ek kart çıkartacak kişinin belgelenebilir bir gelire sahip olması gerekiyor. Bunun yanı sıra hiçbir kredi kartı olmayan kişi de ek kart çıkartma hakkına sahip olmuyor.

Kimlere Ek Kart Çıkartılır?

Ek kart çıkartılmak istenen kişinin aile bireyi olmasına gerek bulunmuyor. Arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize de ek kart çıkartabilirsiniz ancak her ne kadar kontrol sizde de olsa çok fazla güvenilmeyen kişilere ek kart çıkartılması tavsiye edilmez. Bunun nedeni yapılan borçtan tamamen ana kredi kartı sahibinin sorumlu olmasıdır. Yani borç ödenmediği zaman kredi kartı sahibinden bu borcun ödenmesi talep edilir. Bir diğer dikkat edilecek husus ise ek kart ile yapılacak yasadışı işlemlerde kredi kartı sahibi de sorumlu olacaktır.

Kredi Kartı Mı? Ek Kart Mı?

Aslında kredi kartı ve ek kart aynı özelliklere sahip kartlardır kredi kartı yerine ek kart çıkartmanı bir takım nedenleri bulunur. Bu nedenlerin başında ek kart çıkartılacak eşin yada çocuğun geliri olmadığı için bankaların kredi kartı vermemesi gelir. Daha sonraki neden ise kontrollü harcamayı öğretmek için çocuklara verilen ek kart sayesinde yapılan tüm harcamalar detaylı bir şekilde takip edilir ve yanlış bir harcama yapıldığında ikaz edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı