Banka Kartları

Kredi Kartı Manyetiği Nasıl Bozulur

Bir mağazada alışveriş yaptınız, çantalar dolusu satın aldığınız ürünle kasaya geldiniz. Kredi kartınızı kasiyere uzattınız ama o da ne? Kartınız hata veriyor. Bu durumu yaşayan birçok insan olabilir. Hatta kesin sizin de bir şekilde başınıza gelmiştir. Bu yüksek olasılık, işte tam da panik havası yaratılacak bir ortamdır. Hele birde cebinizde satın aldığınız ürünlerin karşılığı kadar nakit paranız yoksa. Eyvah Kasiyere tekrar denemesini rica ettiniz ama sonuç yine aynı. Bu gibi bir durum ile karşıladığınızda, hemen bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekir. Müşteri hizmetlerine, pos makinasında yazan hata kodunu iletin ( her bankanın hata kodları farklı olabilmektedir. )

Müşteri hizmetleri size kredi kartınızın manyetiğinin hasar gördüğünü ve bozulduğunu söylerse, yapmanız gereken tek şey, yeni bir kredi kartı talep etmenizdir. Çünkü bunu ne siz kendi başınıza, ne de herhangi bir elektronik tamircisinde düzeltemezsiniz. Yeni kart ile değişim yapmanız kaçınılmazdır. İyi ama kart manyetiği nasıl bozulur? Durduk yere bozulur mu? Evet, çok olağan bir durumdur. Aşağıda sizlere bazı olası nedenleri anlatacağız. Bu nedenleri okuyup öğrendiğinizde, kart manyetiği nasıl bozulur sorusunun cevaplarını da öğrenmiş olacaksınız. En azından bundan sonra kredi kartınızı veya manyetik özelliği olan diğer tüm kartlarınızı ( sim kart, toplu taşıma kartı, yemek kartı vs ) daha iyi muhafaza edebileceksiniz.

Göz atabilirsiniz: Kredi kartı asgari hesaplama

Manyetik özelliğe sahip kartlar hakkında

Olası manyetik hasarlar

Sıvı ile temas

Manyetik özelliğe sahip tüm kartlar ( başta kredi kartları ) sıvı ile temas durumunda hasar görebilir ve bozulabilir. İyi ama cüzdanda nasıl sıvı ile temas olabilir ki demeyin. Genelde arka ceplerimizde taşıdığımız cüzdanlar ( erkekler için konuşuyoruz ), uzun süre bir yerde oturduğumuzda terleme yaratabilir ve cüzdandaki tüm manyetik özelliğe sahip kartlarda bozulma ihtimali oluşabilir. Bunun haricinde her hangi bir sıvı temasında da aynı problem ile karşı karşıya kalırız.

Kartların bir birine teması

Cüzdanlarımızda muhafaza ettiğimiz kredi kartlarımızın ( genelde herkesin 3 ten fazla banka veya kredi kartı bulunur ) manyetik kısımlarının bir biri ile teması ve sürtünmesi sunucunda, bu kartlarda hasar meydana gelebilir ve sürtünme yolu ile manyetiklerinde bozulma gerçekleşebilir.

Manyetik cihazların teması

Size garip gelebilir belki ama manyetik tarama özelliği olan cihazların teması ile de kart manyetiklerinde hasar oluşabilir. Bu cihazlar genelde hastanelerde bulunur ( röntgen cihazları, MR cihazları vs ). Bu gibi bölümlere girerken, cüzdan ile içeri girilmemesini tavsiye ederiz.

Yıpranma – Kullanım süresi dolma

Çok uzun yıllar kullanıldığında da ortada hiçbir neden yokken bozulma ihtimali vardır. Sonuçta sürekli pos cihazlarından geçmekte ve okuma yapılmaktadır. Bu manyetikler çok hassas bir özelliğe sahiptir. Sürekli bir şeylere temas etmesi durumunda, zamanla özelliğini kaybedebilir ve durduk yere hasar görebilir.

Göz atabilirsiniz: Kredi Kartınız Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler

Bunlar olası nedenlerdir. Yukarıda belirttiğimiz herhangi bir nedenden dolayı kart manyetiği bozulabilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta şudur; kart manyetiği nasıl bozulur sorusunu sorarken, sadece kredi kartı olarak düşünmeyin. Sıkça kullandığımız toplu taşıma kartları, cep telefonlarımızda kullandığımız sim kartlar, yemek ödemesi yaptığımız yemek kartları, şirketlerin giriş ve çıkışlarında kullandığı personel kartları ve benzeri tüm manyetik özellik taşıyan kartlarda, yukarıdaki olası sorunlar yaşanabilir. Manyetiği bozulan kartın tekrar kullanılması imkânsızdır. Tamir etmeye çalışmayın. Hemen kartı aldığınız kurum veya şirkete yeniden başvuru yaparak, kendinize yeni bir kart çıkartmanız gerekmektedir. Manyetik özelliğe sahip kartlarınızı iyi muhafaza etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kampüs Kart başlıklı makalemizde Ziraat Bankası hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Kart ilk geldiğinde çalışmadı Finansbank kredi kartım. Finansbank müşteri temsilcileri ile 15 dakika kavga etikten sonra ücretsiz yenisini kurye ile gönderdiler çok şükür.

  2. 2 farklı bankaya, ait kartları var. Daha önce atm şerden işlem yapmış olmama ramen şimdi atm kartı kabul etmiyor.
    Yani içeri almıyor. Neden acaba

  3. İş bankası Maximum benim temasız hiç kullanmadım Bodrum dolmuş binmek zorunda kaldım kart çalışmıyor müşteri hizmetleri aradık 2 kere yenisi aldık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı